Modrý Mauritius je možná nejslavnější, ale není nejdražší známkou! Nejdražší známky světa jsou vlastně zmetky!
Největší unikáty už dnes nepatří sběratelům, ale investorům, kteří se o filatelii jako takovou příliš nezajímají!
Z-grill
Americká známka z roku 1868 je vzácná pro typ vyraženého reliéfu, který měl bránit zneužití. Razidlo typu Z totiž do papíru vytvářelo malé zářezy a bylo po krátké době nahrazeno. Existují pouze dva exempláře.
Nejdražší známku z ní udělal sběratel Bill Gross. Je poslední, která mu chybí do sbírky amerických známek 19. století. Celé roky se ji usilovně, ale marně snaží získat. Donald Sundman ji odmítá prodat.
Nakonec ji Gross vymění za aršík čtyř známek Převrácené Jenny, které jen o měsíc dříve koupil v přepočtu za 56 430 000 korun. Tím se známka, vzhledem ke své velikosti, stává vůbec nejdražším kouskem papíru na světě.
Sama Převrácená Jenny, americká známka z roku 1918 patří k nejdražším známkám jako nejslavnější známkový chybotisk. Obrázek letadla Curtiss JN-4 bylo totiž omylem vytištěno obrácené.
„Tříšilinková žlutá“
Švédská známka z roku 1855 má dne hodnotu 41 500 000 korun. Jde o unikátní chybotisk. Známky v hodnotě 3 šilinky se totiž tiskly v zelené barvě, žluté byly známky v hodnotě 8 šilinků. Do dnešního dne je znám pouze jediný kus.
V roce 1886 známku objeví v dědečkově sbírce školák Georg Wilhelm Backman a prodá místnímu obchodníkovi Heinrichu Lichtensteinovi za 7 švédských korun. S každým dalším prodejem pak cena stoupá.
V roce 1970 se švédské Poštovní muzeum pokusí pravost známky zpochybnit, dvě nezávislé komise však podvrh vyloučí.
„Misionářská Havaj“
Havajská známka z roku 1851 má cenu 39 400 000 korun. Tyto známky byly tištěny na nekvalitním papíře a i proto je dnes znám pouze jeden jediný nepoužitý exemplář.
„Misionářské“ se těmto známkám říká proto, že většina jich je objevena na korespondenci havajských misionářů.
Ke známce se váže historka o vášnivém sběrateli Hectoru Girouxovi, který kvůli ní koncem 19. století zavraždil kolegu Gastona Lerouxe a byl odhalen detektivem, shodou náhod také filatelistou. Historka, ač často tradovaná, je však smyšlená.
„Britská Guyana“
Levnější než Modrý Mauritius je tohoto výběru jen známka Britské Guyany vydaná v roce 1856. Má cenu 18 700 000 korun. Jde o provizorní známka se zastřiženými rohy a tištěnou na nekvalitním karmínovém papíře, proto také dnes existuje pouze v jediném exempláři.
Vzniká v roce 1856, kdy britská kolonie Guyana vyčerpá zásobu známek a protože nemůže čekat na nové zásoby z Londýna, nechá guvernér u místních novin vytisknout sadu provizorních. Jedinou dochovanou karmínovou jednocentovku v roce 1980 koupí John du Dupont.
Ten se však později pomátne, v záchvatu šílenství zastřelí přítele Davida Schulze a zbytek života stráví v blázinci.