Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.
Již z dob dinosaurů
První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků jsou ptáci jednou ze specializovaných skupin právě těchto teropodních dinosaurů.
Ptačí přepeřování
Peří je pro ptáky životně důležité. Nejméně jednou během roku ho ptáci kompletně obnovují, což se může týkat i počtu až dvacet pět tisíc per. Tento proces, tzv. přepeřování, je řízen hormonálně a periodicky se opakuje.
Pokud výměně podléhají všechna pera, jedná se o přepeřování úplné, když se však obměňuje peří pouze na některých částech těla, mluvíme o přepeřování částečném.
Přepeřování pro ptáky znamená oslabení a stres a při ztrátě většího množství letek také rovněž i dočasnou ztrátu schopnosti létat.
Tepelný izolant
Peří mimo jiné tvoří rovněž konturu ptačího těla, plochu křídel a ocasu. Zároveň je však velice lehké, takže ptákům umožňuje létat. Je také účinným tepelným izolantem. Sucho a teplo je nezbytné pod ptačím peřím udržet.
V případě vodních druhů ptáků je kvůli vlhku a chladu potřeba vodu udržet od těla. Izolační vrstvu tvoří maz z mazových žlázek u ocasu. Někteří ptáci zase dávají přednost suché hygieně, což známe kupříkladu od našich slepic jako „popelení“. Tyto druhy ptáků se tak zbavují nejen mastnoty, ale i parazitů.
Peří prachové a krycí
Opeření dospělých ptáků má dvě vrstvy. Spodní, hluboká péřová vrstva prachového peří je
nejjemnější a zároveň nejhřejivější částí opeření. Proto se právě prachové peří používá do teplého oblečení.
Vrchní, obrysové peří, které zlepšuje aerodynamické vlastnosti při létání, se nazývá též peří krycí, neboť jeho úkolem je chránit povrch hlavy, krku, těla i nohou.
Ptačí letky
Ptačí letky najdeme na ocase a křídlech ptáků. Jedná se o nejsilnější ptačí pera. Právě díky nim mohou ptáci létat a kormidlovat. Rejdovací jsou pak pera na ocasu, která ptákům pomáhají kormidlovat a udržovat rovnováhu. Většinou bývají prodloužená a asymetrická.