Domů     Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
21.11.2024

Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát.

Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak vůbec nestyděli a hřešili okatě a velmi okázale. Pojďte se spolu s námi podívat na ty nejznámější z nich.

Slibujeme vám, že se rozhodně nebudete nudit a jistě se dozvíte leccos zajímavého.

Trocha historie nikoho nezabije

Abychom pochopili postavení papeže ve světě, musíme si nejprve osvěžit některé historické souvislosti. Tím úplně prvním papežem byl patrně svatý Petr, kterého Ježíš Kristus ustanovil pastýřem všech věřících nového náboženství – křesťanství.

„Dám ti klíče království nebeského,“ řekl mu prý tehdy a svěřil Petrovi vládu nad dušemi věřících. Jak už to tak ale bývá, i svatý Petr měl máslo na hlavě.

Když byl Ježíš Kristus zatčen a uvězněn, Petr jej třikrát zapřel z obavy, aby nedopadl stejně jako on. Po Ježíšově smrti a zmrtvýchvstání se ale skutečně ujal vedení věřících, jejichž řady se stále rozrůstaly.

Jak vliv křesťanů sílil, začal se císař Nero obávat jejich vlivu a nemilosrdně je pronásledoval. Nechal zatknout i Petra a odsoudil jej k trestu smrti ukřižováním.

Petr se ale nepovažoval za hodna zemřít stejným způsobem jako jeho Pán, a proto požádal, aby ho ukřižovali hlavou dolů.

Nashromáždili obrovský majetek

Ještě v 1. století našeho letopočtu nemělo křesťanství žádnou organizaci. Místo kněžích, tak jak je známe dnes, existovali apoštolové a proroci. Věřící jim prokazovali úctu, protože byli přesvědčeni, že tito muži mají schopnosti, které jim daroval samotný Bůh.

Jak roky ubíhaly, vedení věřících se soustředilo do rukou presbyterů, kteří volili a světili biskupy. Ti se postupně stali jakýmisi představiteli obcí, řídili jejich život a spravovali obecní pokladny.

Mezi nimi se časem dostali do popředí biskupové Říma, hlavního města říše. Netrvalo dlouho a nashromáždili obrovské hmotné bohatství i velkou moc nad životy věřících.

Ubránil Řím před útokem Vandalů

Ještě ve 3. a 4. století našeho letopočtu se všichni biskupové nazývali papeži. Název pochází od řeckého slova papas, které znamená otec. V 5. století našeho letopočtu již ale tento titul užíval jen biskup římský.

Ten své výsadní postavení opíral o tvrzení, že je přímým nástupcem svatého Petra. Když v roce 476 dobyli Ostrogóti Řím a sesadili císaře, v kdysi tak mocné říši zavládly zmatky. Obyvatelé města se tehdy obrátili k papeži, aby se ujal i světské vlády nad Římem.

Prvním mužem, kterému připadl tento nelehký úkol, byl svatý Lev Veliký. Tomu se podařilo ubránit Řím před útoky Vandalů a Hunů, a zamezit tak vyplenění tohoto krásného města.

Bohužel, ne všichni následovníci svatého Lva Velikého měli stejné kvality jako tento papež. Někteří z nich se totiž chovali jako chamtivé a nemorální zrůdy, na které dějiny jen tak nezapomenou. Pro lepší představu vám představíme ty nejhorší.

Štěpán VI. (?-897)

Podívaná jen pro silné nátury

Pokud bychom sestavovali žebříček největších šílenců na papežském stolci, první příčku by zcela jistě a naprosto zaslouženě obsadil Štěpán VI. (?–897). Jeho zvrhlé chování totiž bylo příliš silnou kávou i pro jeho mocné přátele. Posuďte sami…

Ve Vatikánu sice vládl pouhý rok, ale i tak to prý bylo až dost. Štěpán VI. totiž natolik nesnášel svého předchůdce, papeže Formosa, že ani jeho smrt nemohla ukojit bezbřehou touhu po pomstě.

Nechal proto rozkládající se mrtvolu nebohého muže vyzvednout z hrobu a postavit, či spíše posadit před soud. Historikové tomuto podivnému procesu dodnes říkají „synoda mrtvých“ a musela to být skutečně podívaná jen pro silné nátury.

Když si uvědomíme, že Formosus byl tehdy již několik měsíců „na pravdě Boží“, tak nám dojde, že soudci, kteří měli tento případ na starosti, jistě zažili okamžiky plné děsu, okořeněné silným zápachem.

Papežové jsou hlavami katolické církve a jejich historie sahá až k svatému Petrovi, kterého Ježíš Kristus ustanovil prvním papežem.
Papežové jsou hlavami katolické církve a jejich historie sahá až k svatému Petrovi, kterého Ježíš Kristus ustanovil prvním papežem.

Nechal jeho mrtvolu vláčet ulicemi

Mrtvý papež byl za tímto účelem oblečen do slavnostního oděvu a posazen na trůn, aby bylo všem přítomným jasné, že zde probíhá skutečný soud. Když byl nad ním vyřčen konečný ortel, byly mu odseknuty prsty na ruce, kterou během svého života žehnal věřícím.

Ale ani tento potupný akt Štěpánovi nestačil. Ve své touze ponížit Formosa ještě více nechal jeho mrtvolu vláčet ulicemi Říma.

Na závěr tohoto strašlivého průvodu bylo tělo bývalého papeže vhozeno do řeky Tibery a pro výstrahu ostatním zrušena všechna jeho svěcení a administrativní rozhodnutí.

Vláda šíleného papeže skončila

Zdálo by se, že byl konečně této nechutné akci konec, jenže další neblahé události na sebe nechaly dlouho čekat. Jen krátce po synodě mrtvých se totiž zřítila bazilika svatého Jana v Lateránu, což si věřící vykládali jako posmrtnou pomstu potupeného Formosa.

Hněv Římanů se logicky obrátil proti Štěpánovi VI. Rozlícený dav jej vypátral, zajal a někdo z těchto lidí jej pak uškrtil. Vláda šíleného papeže tak bylo po pouhém jednom roce ukončena. Ani to ale nepřineslo Římu vytoužený klid.

Na papežském stolci se „svatí“ muži střídali jako na běžícím páse, a zatímco jeden z nich zrušil výsledky synody mrtvých, další se opět postavil na stranu uškrceného Štěpána.

Sergius III. (870-911)

Pořídil si milenku a zplodil s ní syna

Jedním ze Štěpánových nástupců byl i Sergius III. (870–911), který se také neblaze zapsal do církevních dějin. Tento muž byl prolezlý zlem skrz naskrz a ani papežský stolec z něj neudělal lepšího člověka.

Sergius III. ve Vatikánu vládl pouhých sedm let, které ovšem byly pro jeho kritiky a odpůrce velice bolestivé. Jak vyplývá z dobových pramenů, neměl žádné morální zásady a podle toho se také choval.

Tak například byl prý jediným papežem, který prokazatelně zavraždil své dva předchůdce. Nejprve se zbavil papeže Lva V. A poté i jeho nástupce Christophera.

Dvojnásobný vrah udílel požehnání

Sergius zkrátka tak moc toužil po papežském stolci, až se mu opravdu podařilo na něj dostat. Že měl v té chvíli na rukou krev dvou mužů, zřejmě nikomu nevadilo.

Dvojnásobný vrah tak udílel požehnání ovečkám, které na tom s morálkou patrně nebyly o moc lépe než on. Tehdejší Řím byl totiž místem plným politických intrik, mocenských šarvátek a touhy po majetku.

Kdejaký šlechtic se chtěl stát papežem, a byl kvůli tomu ochoten dopouštět se i krutých zločinů. A právě to byl případ Sergia, který se narodil do bohaté aristokratické rodiny.

Papežů bylo jako máku…

Navíc byl členem skupiny, která kdysi bojovala proti zvolení papeže Formosa. Když k tomu ale přes všechny protesty přece jen došlo, Formosus svého soka raději jmenoval biskupem a poslal ho pryč z Říma. Když Formosus zemřel, Sergius se rychle vrátil zpět.

Zřejmě ale dostatečně nepospíchal, protože dalším papežem byl jmenován Bonifác VI. Když i ten odešel na věčnost, a to za pouhých 16 dní (nejkratší pontifikát v dějinách papežství), nastala roční vláda jeho odpůrce Štěpána VI., a potom konečně nastala Sergiova chvíle.

Konečně se nechal jmenovat papežem, ovšem mělo to jednu zásadní chybu – jiná skupina šlechticů totiž papežem prohlásila Jana IX., a tak měl Řím najednou papeže dva. A aby to bylo ještě komplikovanější, po nějakém čase byli zvoleni další dva papežové…

Oba předchůdce nechal uškrtit

Sergio raději uprchl z Říma a vyčkával, jak se věci vyvinou. K dalšímu zvratu došlo v roce 903, kdy jeden z papežům Christopher, vyhnal dalšího, Lva V., z Říma. Právě tehdy se Sergius vrátil v čele silné armády a zmocnil se obou znesvářených papežů.

A rozhodně se přitom nechoval jako světec, jehož „náplní práce“ mělo být milosrdenství a odpouštění. Oba své předchůdce totiž nechal uškrtit. Cesta k papežskému stolci tak byla volná a šílený Sergio III. konečně dosáhl roku 904 svého cíle.

Ani to jej ale nepřivedlo na zbožnou cestu. Pořídil si oficiální milenku, jistou Marozii, a zplodil s ní syna, který také udělal kariéru ve službách církve.

Dokonce se stal na několik let papežem, jenže na rozdíl od svého otce nepáchal nepravosti, které by vešly do dějin.

Zdroje informací: wikipedia.org, pastorace.cz, cs.wikipedia.org
Úvodní foto: pixabay, FOTO 2: pixabay
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz