Domů     Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
8.10.2024

Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.

 

Ty označují oblasti na světě, kde lidé žijí déle, než je průměr. Název je odvozen od toho, že autoři na mapě modrým perem označili oblasti s mimořádně dlouhověkým obyvatelstvem.

Žijí dlouhověcí jinak? Máme se inspirovat?

V současnosti do nich spadá, vedle kostarické Nicoyi ještě prefektura Okinawa v Japonsku, provincie Nuoro na italské Sardini, Ikaria v Řecku a oblast Loma Lina v Kalifornii.

Modré zóny přilákaly pozornost mnoha odborníků, kteří se snažili stanovit, co je klíčem k dlouhověkosti jejich obyvatel.

Měli bychom se inspirovat jejich přístupem k životu, jejich jídelníčkem či činnostmi, které každodenně vykonávají, aby dodali svému životu smysl?

Vyspělá ekonomika generuje dlouho žijící

Nadšení z modrých zón mírní Saul Newman, který v současnosti působí na The Oxford Institute of Population Ageing, jež spadá pod Oxfordskou univerzitu.

Dnes už se ví, že pozitivní vliv na délku dožití má vyspělost ekonomiky, v níž daný jedinec žije, tedy vysoká gramotnost a vyšší vzdělání obyvatel, spíše vyšší HDP, nízká kriminalita a pokročilá zdravotní péče.

Takové oblast by měla rovněž disponovat desetitisíci osmdesátníky, aby se z nich později mohli rekrutovat devadesátníci, století a stodesetiletí.

Zdravá strava byla dlouho považována za jeden z „klíčů“ k modrým zónám. 
Zdravá strava byla dlouho považována za jeden z „klíčů“ k modrým zónám. 

Podezřelé modré zóny

Jenže japonská Okinawa, sardinská Ogliastra, řecké Ikari i kostarické Nicoyi stojí v tomto ohledu spíše na opačné straně spektra, panuje v nich vysoká kriminalita, nízké příjmy i chabá gramotnost.

Například Okinawa má nejvyšší počet nemocných nad 65 let ze všech japonských prefektur, jsou v ní nejmenší platy i důchody, zato vysoká kriminalita. Ani zdravé stravě většina obyvatel Okinawy neholduje, naopak je zde vysoká konzumace červeného masa i alkoholu. Jak je možné, že právě zde žije nejvíce starých lidí nad 105 let?

Podvod jménem nesprávné dokumenty

Odpověď spočívá v tom, že právě na Okinawě až do 30. let 20. století nespravovaly matriční záznamy úřady, ale rodinní příslušníci. Narození, úmrtí, sňatky i rozvody tak byly evidovány jen v oblastních kronikách, které spravovalo na 450 místních pověřenců.

Až těsně před druhou světovou válkou byly tyto obtížně čitelné záznamy převedeny do centrálních registrů. Ovšem předtím, než v dubnu 1945 zahájili Američané na ostrov invazi, plošně jej bombardovali. V důsledku toho bylo zničeno na 90 % matričních záznamů.

Světový rekord v počtu 105letých

Přeživším se americká okupační správa snažila vystavit náhradní identifikační dokumenty, ale doprovázela to velká chybovost v údajích, protože američtí důstojníci nemluvili japonsky a místní zase anglicky.

Jejich kalendáři navíc ani nerozuměli. To zřejmě vedlo k tomu, že se až do roku 2010 pyšnila Okinawa světově rekordním počtem obyvatel starších 105 let.

Důsledné vyšetřování japonského ministerstva zdravotnictví však následně vedlo k tomu, že z evidence muselo být vyřazeno 238 tisíc vysoce letitých lidí.

Mimořádnou dlouhověkost lze často vysledovat pouze v matrikách. 
Mimořádnou dlouhověkost lze často vysledovat pouze v matrikách. 

Splasklá bublina modrých zón

Nebylo možné je reálně dohledat, případně se už po válce odstěhovali do zahraničí a nezanechali kontakt, nebo byli už desetiletí po smrti. Jenže příbuzní dále pobírali jejich důchod, a tak neměli důvod jejich úmrtí hlásit.

V registru jich po skončení šetření zůstalo jen 43 882, což bylo skokové snížení o 82 %.

Šetřením se inspirovaly i úřady v Řecku a Itálii a provedly vlastní šetření, která prokázala, že až 72 % evidovaných důchodců starších sta let už dávno nežije, zatímco příbuzní vesele pobírají jejich penzi.

Dlouhověké „mrtvé duše“

V Itálii bylo těchto „mrtvých duší“ kolem 30 000, v Řecku devět. Řecká Ikarie přitom trpí zhruba 10% nezaměstnaností, průměrná školní docházka tu trvá jen 7,4 roku. Platy jsou zde podprůměrné a 99 % místních mužů kouří.

Trend extrémní dlouhověkosti byl potlačen i v USA poté, co evidence obyvatelstva přešla pod jednotný federální registr. Mezi roky 1880 až 1910 závisel na správě jednotlivých států. Po přechodu ubylo rekordmanů v dlouhověkosti o 69 až 82 %.

Dlouhověkost není tak běžná

„Jinými slovy, než se federální vláda začala starat o důkladnou evidenci obyvatel a o to, kdy se vlastně narodili, se tu lidé častěji dožívali 110 a více let. Nyní, kdy už opravdu víme, kdy se narodili, k takovému stáří nespějí,“ vysvětluje Newman.

„Dá se tedy říct, že z každých deseti lidí starších 105 let pravděpodobně bude sedm osm mladších, než sami tvrdí.“ Na zázračný a univerzální recept na dlouhověkost si tak zřejmě ještě budeme muset nějakou dobu počkat.

Zdroje informací: ucl.ac.uk, livescience.com, Wikipedia
Foto: Viz popisky. Náhled: FOTO: Unsplash, 2. FOTO: Unsplash, 3. FOTO: Unsplash
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz