Domů     Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
8.10.2024

Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.

 

Ty označují oblasti na světě, kde lidé žijí déle, než je průměr. Název je odvozen od toho, že autoři na mapě modrým perem označili oblasti s mimořádně dlouhověkým obyvatelstvem.

Žijí dlouhověcí jinak? Máme se inspirovat?

V současnosti do nich spadá, vedle kostarické Nicoyi ještě prefektura Okinawa v Japonsku, provincie Nuoro na italské Sardini, Ikaria v Řecku a oblast Loma Lina v Kalifornii.

Modré zóny přilákaly pozornost mnoha odborníků, kteří se snažili stanovit, co je klíčem k dlouhověkosti jejich obyvatel.

Měli bychom se inspirovat jejich přístupem k životu, jejich jídelníčkem či činnostmi, které každodenně vykonávají, aby dodali svému životu smysl?

Vyspělá ekonomika generuje dlouho žijící

Nadšení z modrých zón mírní Saul Newman, který v současnosti působí na The Oxford Institute of Population Ageing, jež spadá pod Oxfordskou univerzitu.

Dnes už se ví, že pozitivní vliv na délku dožití má vyspělost ekonomiky, v níž daný jedinec žije, tedy vysoká gramotnost a vyšší vzdělání obyvatel, spíše vyšší HDP, nízká kriminalita a pokročilá zdravotní péče.

Takové oblast by měla rovněž disponovat desetitisíci osmdesátníky, aby se z nich později mohli rekrutovat devadesátníci, století a stodesetiletí.

Zdravá strava byla dlouho považována za jeden z „klíčů“ k modrým zónám. 
Zdravá strava byla dlouho považována za jeden z „klíčů“ k modrým zónám. 

Podezřelé modré zóny

Jenže japonská Okinawa, sardinská Ogliastra, řecké Ikari i kostarické Nicoyi stojí v tomto ohledu spíše na opačné straně spektra, panuje v nich vysoká kriminalita, nízké příjmy i chabá gramotnost.

Například Okinawa má nejvyšší počet nemocných nad 65 let ze všech japonských prefektur, jsou v ní nejmenší platy i důchody, zato vysoká kriminalita. Ani zdravé stravě většina obyvatel Okinawy neholduje, naopak je zde vysoká konzumace červeného masa i alkoholu. Jak je možné, že právě zde žije nejvíce starých lidí nad 105 let?

Podvod jménem nesprávné dokumenty

Odpověď spočívá v tom, že právě na Okinawě až do 30. let 20. století nespravovaly matriční záznamy úřady, ale rodinní příslušníci. Narození, úmrtí, sňatky i rozvody tak byly evidovány jen v oblastních kronikách, které spravovalo na 450 místních pověřenců.

Až těsně před druhou světovou válkou byly tyto obtížně čitelné záznamy převedeny do centrálních registrů. Ovšem předtím, než v dubnu 1945 zahájili Američané na ostrov invazi, plošně jej bombardovali. V důsledku toho bylo zničeno na 90 % matričních záznamů.

Světový rekord v počtu 105letých

Přeživším se americká okupační správa snažila vystavit náhradní identifikační dokumenty, ale doprovázela to velká chybovost v údajích, protože američtí důstojníci nemluvili japonsky a místní zase anglicky.

Jejich kalendáři navíc ani nerozuměli. To zřejmě vedlo k tomu, že se až do roku 2010 pyšnila Okinawa světově rekordním počtem obyvatel starších 105 let.

Důsledné vyšetřování japonského ministerstva zdravotnictví však následně vedlo k tomu, že z evidence muselo být vyřazeno 238 tisíc vysoce letitých lidí.

Mimořádnou dlouhověkost lze často vysledovat pouze v matrikách. 
Mimořádnou dlouhověkost lze často vysledovat pouze v matrikách. 

Splasklá bublina modrých zón

Nebylo možné je reálně dohledat, případně se už po válce odstěhovali do zahraničí a nezanechali kontakt, nebo byli už desetiletí po smrti. Jenže příbuzní dále pobírali jejich důchod, a tak neměli důvod jejich úmrtí hlásit.

V registru jich po skončení šetření zůstalo jen 43 882, což bylo skokové snížení o 82 %.

Šetřením se inspirovaly i úřady v Řecku a Itálii a provedly vlastní šetření, která prokázala, že až 72 % evidovaných důchodců starších sta let už dávno nežije, zatímco příbuzní vesele pobírají jejich penzi.

Dlouhověké „mrtvé duše“

V Itálii bylo těchto „mrtvých duší“ kolem 30 000, v Řecku devět. Řecká Ikarie přitom trpí zhruba 10% nezaměstnaností, průměrná školní docházka tu trvá jen 7,4 roku. Platy jsou zde podprůměrné a 99 % místních mužů kouří.

Trend extrémní dlouhověkosti byl potlačen i v USA poté, co evidence obyvatelstva přešla pod jednotný federální registr. Mezi roky 1880 až 1910 závisel na správě jednotlivých států. Po přechodu ubylo rekordmanů v dlouhověkosti o 69 až 82 %.

Dlouhověkost není tak běžná

„Jinými slovy, než se federální vláda začala starat o důkladnou evidenci obyvatel a o to, kdy se vlastně narodili, se tu lidé častěji dožívali 110 a více let. Nyní, kdy už opravdu víme, kdy se narodili, k takovému stáří nespějí,“ vysvětluje Newman.

„Dá se tedy říct, že z každých deseti lidí starších 105 let pravděpodobně bude sedm osm mladších, než sami tvrdí.“ Na zázračný a univerzální recept na dlouhověkost si tak zřejmě ještě budeme muset nějakou dobu počkat.

Zdroje informací: ucl.ac.uk, livescience.com, Wikipedia
Foto: Viz popisky. Náhled: FOTO: Unsplash, 2. FOTO: Unsplash, 3. FOTO: Unsplash
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz