Propuštění pěti násilníků zvaných La Manada, kteří v červenci 2016 napadli mladou dívku během oslav v Pamploně, vyvolalo masivní protesty napříč celým Španělskem.
Obyvatelé reagovali na rozhodnutí soudců, kteří pachatele po nepravomocném odsouzení propustili z vazby po zaplacení kauce. Tento krok zvedl vlnu nevole a vedl k diskusi o spravedlnosti a právních předpisech v zemi.
Incident z roku 2016, kdy pětice mladíků sexuálně napadla mladou ženu, šokoval Španělsko a následný soudní proces a rozsudek vyvolaly širokou veřejnou reakci. Původně byli odsouzeni na devět let za sexuální zneužití, což bylo považováno za příliš mírné.
Po propuštění pachatelů na kauci v červnu 2018 vyšli rozhořčení Španělé do ulic, aby vyjádřili nesouhlas s tím, jak soudní systém nakládá s oběťmi a pachateli sexuálních trestných činů.
Celonárodní protesty a veřejná debata vyústily v přezkoumání právních předpisů týkajících se sexuálního násilí.
Propuštění pěti šelem vyvolá masivní protesty
Španělsko je bezesporu domovinou horkokrevných a temperamentních lidí. Když na přelomu jara a léta 2018 vyrazí v Pamploně do ulic tisíce demonstrujících, je jasné, že jde do tuhého.
Obyvatelé města na severu země přitom neprotestují proti vládním reformám nebo proti neoblíbeným politikům. Rozčiluje je něco úplně jiného. Abychom je lépe pochopili, musíme se vydat proti proudu času.
Býci úřadují v ulicích
Pamplona představuje hlavní centrum autonomního společenství Navarra. Patronem tohoto kraje je svatý Fermín. Na jeho počest se každoročně konají bujaré oslavy, které místní vítají s neskrývaným nadšením.
Jejich součástí je i legendární vypouštění býků do ulic města. Horké slunce se opírá do zad otrlých hazardérů, zatímco do poslední chvíle kličkují před rohy pádících zvířat.
Utiší hlad dravců?
Zábava je v plném proudu i v létě 2016. Ne každý ale na toto období vzpomíná s úsměvem na rtech. Sotva 18letá dívka se během všeobecného veselí stane terčem pěti mladíků, kteří se na sociálních sítích označují jako La Manada (Smečka).
Skupinu tvoří José Ángel Prenda, Alfonso Cabezuelo, Antonio Manuel Guerrero, Jesús Escudero a Ángel Boza. Agresoři dostojí své internetové přezdívce. Oběť si vyhlédnou jako parta nebezpečných šelem. Jejich hlad má ryze sexuální charakter.
Zatáhnou kořist do haly blízké budovy. To, co následuje, si střídavě natáčejí na mobily.
Zavřené oči znamenají souhlas?
Dívku později objeví kolemjdoucí na nedaleké lavičce. Tváře má zalité slzami. Podrobný popis útočníků vede k jejich brzkému zadržení. Už za pár dní poprvé ochutnají menu v jídelně vazebního kriminálu. Prokurátor mezitím připravuje neprůstřelnou obžalobu.
Mimo jiné ji opírá o výpovědi svědků. Pro členy zvrácené party požaduje přes 20 let v kriminále. Obhájci naproti tomu operují s tvrzením, že poškozená proti sexu nic neměla. Na 96 vteřinách záznamu je prý patrné, že se nehýbá a má zavřené oči. Podle advokátů se to dá vysvětlit jako jasný souhlas.
Všechny typy penetrace
„Byla příliš vyděšená, než aby něco podnikla. Těžko lze uvěřit, že bude obyčejná dívka po 20 minutách hovoru s neznámými muži svolná s pohlavním stykem se všemi typy penetrace,“ rozčiluje se prokurátorka Elena Sarasateová.
„Pokud by se jednalo o konsenzuální akt, proč by jí poté ukradli telefon?“ dodá žalobkyně a připomene tak další delikt, který mají pachatelé na svědomí. Jejich právní zástupci ovšem kontrují fotografiemi, pořízenými soukromým detektivem.
Ty zachycují oběť, jak se s úsměvem baví s přáteli. Údajně z nich vyplývá, že po činu netrpí žádným traumatem.
Násilí se neprokázalo
Prvoinstanční tribunál se k věci postaví nečekaně. K naprostému šoku odborníků i většiny veřejnosti odsoudí obviněné v dubnu 2018 jen pro opakované sexuální zneužití.
„Neprokázalo se, že by poškozené vyhrožovali, nebo že by došlo k nějakému násilí,“ konstatují zástupci justice.
Mladíky pošlou do kriminálu na „pouhých“ 9 let a uloží jim povinnost zaplatit odškodnění ve výši 50 000 eur (asi 1 300 000 korun) – každý přispěje pětinou. Žalobce se proti takovému verdiktu bez dlouhého váhání odvolá.
Dočasná exkurze na svobodu
Pobouření Španělé vyjdou do ulic. Podle nich se do křížové palby justičního systému dostala spíš oběť, nikoli agresoři. Protesty hýbou nejen Pamplonou, ale celým Španělskem. „To není spravedlnost, to jsou kecy,“ křičí lidé s transparenty.
Bez ohledu na jejich rozhořčení se soudci odhodlají k dalšímu kontroverznímu kroku. Nepravomocně odsouzené muže propustí v červnu 2018 z vazebního režimu, a to po zaplacení kauce 6000 eur (asi 154 000 korun).
Pachatelé mají zapovězený vstup do regionu, kde žije poškozená, a nesmějí ji ani jakkoli kontaktovat. Co se týče státních hranic, jejich překročení je pro ně samozřejmě tabu. Zároveň se musejí třikrát týdně hlásit v místě svého pobytu.
Někde se stala chyba!
Žádná ochranná opatření nemohou zmírnit vlnu nevole, která se nezastavitelně zvedá napříč zemí. Překvapivý rozsudek a jeho následky plní všechna média.
Zprávy i rozhovory jdou ruku v ruce s diskusí o tom, zda jsou zákony v jihoevropském státě skutečně nastaveny správně. Ministerstvo spravedlnosti dokonce jmenuje expertní komisi, která dostane jediný úkol – přezkoumat klíčová ustanovení trestního předpisu.
Co je špatného na minisukni?
Otevřeně promluví také poškozená. „Když vám někdo ublíží, řekněte to policii, kamarádům nebo příbuzným. Nenechávejte si to pro sebe. Nikdo nesmí mít pocit, že mu podobné chování projde.
Není v pořádku, když se oběti začnou bát chodit po ulici, bavit se s přáteli nebo si prostě obléknout minisukni,“ napíše v dopise pro známý televizní pořad. Jak v kauze rozhodne odvolací tribunál, zatím není jasné.