Domů     Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
14.6.2024

Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit.

Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi ze symbolů měst, v nichž se nacházejí – tak jako newyorský Brooklynský most, londýnský Tower Bridge nebo pražský Karlův most.

Mosty jsou tu nejen od toho, aby lidem usnadňovaly cestování, jsou také pozoruhodnými architektonickými (a často i významnými historickými) stavbami. Pojďme si představit několik nejzajímavějších mostů na světě.

Tower Bridge: Symbol Londýna

Kde se nachází: Londýn, Velká Británie

Tower Bridge je v noci efektně nasvícený. Pro turisty je proto večer lákavým objektem k zachycení na fotoaparát. FOTO: Fuzzypiggy/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Tower Bridge je v noci efektně nasvícený. Pro turisty je proto večer lákavým objektem k zachycení na fotoaparát. FOTO: Fuzzypiggy/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Slavný Tower Bridge je jedním z historických symbolů hlavního města Velké Británie, stejně jako věž Big Ben nebo Westminsterský palác, ve kterém sídlí parlament. Tento unikátní most nad řekou Temží je kombinovaný – visutý a zároveň zvedací.

Stavba mostu se dvěma téměř 100 metrů vysokými věžemi začala v roce 1886 a skončila o osm let později. Střední část mostu tvoří dvě mostovky, které je možné zdvihnout až do odklonu 86°, aby pod nimi mohly projet lodě.

Pro Tower Bridge dosud platí pravidlo, že lodě mají přednost před auty, i když už je dnes silniční doprava mnohonásobně rušnější než ta lodní.

V roce 1997 si tak musel před zdviženým mostem v koloně 20 minut postát dokonce i tehdejší americký prezident Bill Clinton.

Brooklynský most: Někdejší rekordman

Kde se nachází: New York, USA

Brooklinský most zaujme kromě rekordů i svou architekturou. FOTO: Postdlf/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Brooklinský most zaujme kromě rekordů i svou architekturou. FOTO: Postdlf/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Jen o pár let starší než londýnský Tower Bridge, je slavný newyorský Brooklynský most. Stavba začala v roce 1870 a o 13 let později byl most přes řeku East River otevřen.

V té době se jednalo o nejdelší visutý most na světě (překonal ho v roce 1903 nedaleký Williamsburg Bridge) a první visutý most na ocelových lanech. Od roku 1964 patří tento most, který má rozpětí mezi pilíři 486,3 metrů, mezi národní historické památky.

Věže mostu jsou postaveny v novogotickém stylu a celá stavba tehdy stála astronomických 15,5 milionů dolarů (tedy přes 350 milionů korun).

Zajímavostí je, že most tehdy spojil dvě různá města – Manhattan a Brooklyn – právě Brooklyn se stal součástí New Yorku až v roce 1898 po referendu.

Golden Gate: Skvost, co láká sebevrahy

Kde se nachází: San Francisco, USA

Jeden z nejikoničtějších mostů světa se nachází v San Francisku. Golden gate není ani zlatý, ani červený, typická je pro něj výrazná oranžová barva.
Jeden z nejikoničtějších mostů světa se nachází v San Francisku. Golden gate není ani zlatý, ani červený, typická je pro něj výrazná oranžová barva.

K mostům symbolizujícím města, ve kterých stojí, patří bezesporu také Golden Gate – nejznámější památka amerického San Francisca. Také tento most byl v době svého otevření v roce 1937 nejdelším visutým mostem na světě (až do roku 1964).

Typická je pro něj výrazná oranžová barva a moderní design dvou vysokých pilířů. Během stavby byla pod podlahou mostu zavěšena bezpečnostní síť, která zachránila život 19 dělníků – ti se stali známými jako členové „Klubu na půli cesty do pekla“ (angl.

Half-Way-to-Hell Club). Na rozdíl od těchto mužů, kteří byli za svou záchranu vděční, se však později most stal vyhledávaným místem dobrovolného ukončení života.

Karlův most: Opředený legendami

Kde se nachází: Praha, Česká republika

Také Česká republika má most, který se stal ikonou hlavní metropole – Karlův most v Praze. Je to nejstarší most přes řeku Vltavu a druhý nejstarší dochovaný most u nás.

O jeho stavbu se zasadil král Karel IV. a vede přes něj historická „královská cesta“, po které projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci na Pražském hradě.

Most zdobí 30 převážně vrcholně barokních soch a sousoší, k těm nejvýznamnějším patří socha Jana Nepomuckého. Karlův most je také opředen celou řadou legend – tou nejznámější je legenda o Bruncvíkovi.

Někde na mostě je prý zazděn Bruncvíkův zázračný meč a až jednou bude české zemi nejhůř, meč se zase objeví, aby pomohl zničit nepřátele. Jiná legenda praví, že pod čtvrtým mostním obloukem žije vodník.

Most Vasca da Gamy: Na počest historického milníku

Kde se nachází: u Lisabonu, Portugalsko

Díváte se na nejdelší most v Evropské unii. Nachází se v Portugalsku. FOTO: Osvaldo Gago/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Díváte se na nejdelší most v Evropské unii. Nachází se v Portugalsku. FOTO: Osvaldo Gago/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Most pojmenovaný po portugalském mořeplavci Vasco de Gamovi (1469–1524) najdeme, kde jinde než – v Portugalsku, severovýchodně od Lisabonu.

Tento zavěšený most přes řeku Tejo byl do roku 2018 nejdelším mostem v Evropě, dnes si drží druhé místo za Krymským mostem. Se svou délkou 12,345 km (s nájezdy dokonce 17,2 km) je však stále nejdelším mostem v Evropské unii.

Stavba začala v roce 1995 a v roce 1998 byl most slavnostně otevřen – právě na 500. výročí objevení námořní cesty z Evropy do Indie Vascem da Gamou.

Most pomohl zmírnit zácpy na druhém lisabonském mostě a odstranil potřebu při cestování mezi severními a jižními regiony země projíždět hlavním městem.

Danyang-Kunshan Grand Bridge: Nejdelší most světa

Kde se nachází: provincie Ťiang-su, Čína

Nejdelšpí most světa se na fotografii špatně zachycuje. FOTO: MNXANL/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Nejdelšpí most světa se na fotografii špatně zachycuje. FOTO: MNXANL/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Titul nejdelší most světa nese čínský Danyang-Kunshan Grand Bridge. Měří neuvěřitelných 164,8 kilometrů a je součástí vysokorychlostní trati z Pekingu do Šanghaje.

Most byl otevřen v roce 2011, během stavby na něm pracovalo 10 000 lidí a stavba stála 8,5 miliardy dolarů (přes 189 miliard Kč).

Danyang-Kunshan Grand Bridge je zázrakem moderního inženýrství a architektury, mimo jiné tím, že konstrukce byla navržena tak, aby vydržela tajfuny a zemětřesení o síle až 8 stupňů, ale i přímý zásah lodi o hmotnosti 300 000 tun.

Vede přes náročný terén – kanály, jezera a další překážky – přesto se ho podařilo postavit během předem plánovaných 4 let. Část mostu, která vede přes jezero Yangcheng, je postavena na 2000 pilířích a bylo na ni použito 450 000 tun oceli.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Max Dawncat/Creative Commons/CC BY 2.0
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz