Domů     Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
14.6.2024

Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit.

Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi ze symbolů měst, v nichž se nacházejí – tak jako newyorský Brooklynský most, londýnský Tower Bridge nebo pražský Karlův most.

Mosty jsou tu nejen od toho, aby lidem usnadňovaly cestování, jsou také pozoruhodnými architektonickými (a často i významnými historickými) stavbami. Pojďme si představit několik nejzajímavějších mostů na světě.

Tower Bridge: Symbol Londýna

Kde se nachází: Londýn, Velká Británie

Tower Bridge je v noci efektně nasvícený. Pro turisty je proto večer lákavým objektem k zachycení na fotoaparát. FOTO: Fuzzypiggy/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Tower Bridge je v noci efektně nasvícený. Pro turisty je proto večer lákavým objektem k zachycení na fotoaparát. FOTO: Fuzzypiggy/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Slavný Tower Bridge je jedním z historických symbolů hlavního města Velké Británie, stejně jako věž Big Ben nebo Westminsterský palác, ve kterém sídlí parlament. Tento unikátní most nad řekou Temží je kombinovaný – visutý a zároveň zvedací.

Stavba mostu se dvěma téměř 100 metrů vysokými věžemi začala v roce 1886 a skončila o osm let později. Střední část mostu tvoří dvě mostovky, které je možné zdvihnout až do odklonu 86°, aby pod nimi mohly projet lodě.

Pro Tower Bridge dosud platí pravidlo, že lodě mají přednost před auty, i když už je dnes silniční doprava mnohonásobně rušnější než ta lodní.

V roce 1997 si tak musel před zdviženým mostem v koloně 20 minut postát dokonce i tehdejší americký prezident Bill Clinton.

Brooklynský most: Někdejší rekordman

Kde se nachází: New York, USA

Brooklinský most zaujme kromě rekordů i svou architekturou. FOTO: Postdlf/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Brooklinský most zaujme kromě rekordů i svou architekturou. FOTO: Postdlf/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Jen o pár let starší než londýnský Tower Bridge, je slavný newyorský Brooklynský most. Stavba začala v roce 1870 a o 13 let později byl most přes řeku East River otevřen.

V té době se jednalo o nejdelší visutý most na světě (překonal ho v roce 1903 nedaleký Williamsburg Bridge) a první visutý most na ocelových lanech. Od roku 1964 patří tento most, který má rozpětí mezi pilíři 486,3 metrů, mezi národní historické památky.

Věže mostu jsou postaveny v novogotickém stylu a celá stavba tehdy stála astronomických 15,5 milionů dolarů (tedy přes 350 milionů korun).

Zajímavostí je, že most tehdy spojil dvě různá města – Manhattan a Brooklyn – právě Brooklyn se stal součástí New Yorku až v roce 1898 po referendu.

Golden Gate: Skvost, co láká sebevrahy

Kde se nachází: San Francisco, USA

Jeden z nejikoničtějších mostů světa se nachází v San Francisku. Golden gate není ani zlatý, ani červený, typická je pro něj výrazná oranžová barva.
Jeden z nejikoničtějších mostů světa se nachází v San Francisku. Golden gate není ani zlatý, ani červený, typická je pro něj výrazná oranžová barva.

K mostům symbolizujícím města, ve kterých stojí, patří bezesporu také Golden Gate – nejznámější památka amerického San Francisca. Také tento most byl v době svého otevření v roce 1937 nejdelším visutým mostem na světě (až do roku 1964).

Typická je pro něj výrazná oranžová barva a moderní design dvou vysokých pilířů. Během stavby byla pod podlahou mostu zavěšena bezpečnostní síť, která zachránila život 19 dělníků – ti se stali známými jako členové „Klubu na půli cesty do pekla“ (angl.

Half-Way-to-Hell Club). Na rozdíl od těchto mužů, kteří byli za svou záchranu vděční, se však později most stal vyhledávaným místem dobrovolného ukončení života.

Karlův most: Opředený legendami

Kde se nachází: Praha, Česká republika

Také Česká republika má most, který se stal ikonou hlavní metropole – Karlův most v Praze. Je to nejstarší most přes řeku Vltavu a druhý nejstarší dochovaný most u nás.

O jeho stavbu se zasadil král Karel IV. a vede přes něj historická „královská cesta“, po které projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci na Pražském hradě.

Most zdobí 30 převážně vrcholně barokních soch a sousoší, k těm nejvýznamnějším patří socha Jana Nepomuckého. Karlův most je také opředen celou řadou legend – tou nejznámější je legenda o Bruncvíkovi.

Někde na mostě je prý zazděn Bruncvíkův zázračný meč a až jednou bude české zemi nejhůř, meč se zase objeví, aby pomohl zničit nepřátele. Jiná legenda praví, že pod čtvrtým mostním obloukem žije vodník.

Most Vasca da Gamy: Na počest historického milníku

Kde se nachází: u Lisabonu, Portugalsko

Díváte se na nejdelší most v Evropské unii. Nachází se v Portugalsku. FOTO: Osvaldo Gago/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Díváte se na nejdelší most v Evropské unii. Nachází se v Portugalsku. FOTO: Osvaldo Gago/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Most pojmenovaný po portugalském mořeplavci Vasco de Gamovi (1469–1524) najdeme, kde jinde než – v Portugalsku, severovýchodně od Lisabonu.

Tento zavěšený most přes řeku Tejo byl do roku 2018 nejdelším mostem v Evropě, dnes si drží druhé místo za Krymským mostem. Se svou délkou 12,345 km (s nájezdy dokonce 17,2 km) je však stále nejdelším mostem v Evropské unii.

Stavba začala v roce 1995 a v roce 1998 byl most slavnostně otevřen – právě na 500. výročí objevení námořní cesty z Evropy do Indie Vascem da Gamou.

Most pomohl zmírnit zácpy na druhém lisabonském mostě a odstranil potřebu při cestování mezi severními a jižními regiony země projíždět hlavním městem.

Danyang-Kunshan Grand Bridge: Nejdelší most světa

Kde se nachází: provincie Ťiang-su, Čína

Nejdelšpí most světa se na fotografii špatně zachycuje. FOTO: MNXANL/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Nejdelšpí most světa se na fotografii špatně zachycuje. FOTO: MNXANL/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Titul nejdelší most světa nese čínský Danyang-Kunshan Grand Bridge. Měří neuvěřitelných 164,8 kilometrů a je součástí vysokorychlostní trati z Pekingu do Šanghaje.

Most byl otevřen v roce 2011, během stavby na něm pracovalo 10 000 lidí a stavba stála 8,5 miliardy dolarů (přes 189 miliard Kč).

Danyang-Kunshan Grand Bridge je zázrakem moderního inženýrství a architektury, mimo jiné tím, že konstrukce byla navržena tak, aby vydržela tajfuny a zemětřesení o síle až 8 stupňů, ale i přímý zásah lodi o hmotnosti 300 000 tun.

Vede přes náročný terén – kanály, jezera a další překážky – přesto se ho podařilo postavit během předem plánovaných 4 let. Část mostu, která vede přes jezero Yangcheng, je postavena na 2000 pilířích a bylo na ni použito 450 000 tun oceli.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Max Dawncat/Creative Commons/CC BY 2.0
Související články
Věda a technika
Patřil Albert Einstein k chronickým nevěrníkům?
Mileva Maričová Einsteinová v sobě nezapře žárlivost, kterou Alberta velmi dráždí. Když Einstein dostane v roce 1909 místo profesora teoretické fyziky na curyšské univerzitě ozve se mu k Milevině velké nelibosti dávná láska Anna Mayerová-Schmidová. Mileva Maričová (1875–1948) si neváhá stěžovat Anninu manželovi. I syn Hans Albert, který se později stane profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ví, jaké […]
Věda a technika
Břišní tuk: proč je nebezpečný?
Hubnutí břišního tuku nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, ale zároveň to nemusí být taková dřina, jak si myslíte. Tuky uložené v oblasti břicha se liší od běžných tuků. Odborně se nazývají viscerální tuky a představují opravdu hrozbu pro náš organismus. První problém je, že viscerální tuk „obtéká“ všechny důležité orgány pro trávení (tenké střevo, játra, slezinu, […]
Věda a technika
Měli učitelé Alberta Einsteina za hlupáka?
Nadprůměrná inteligence se u Alberta Einsteina projevuje už v dětství. Do tří let prakticky nemluví. Žije ve svém vlastním vesmíru logiky. Na katolické škole v Mnichově, kam později chodí, odmlouvá učitelům a každou odpověď si pečlivě rozmýšlí. Papouškování nabiflovaných faktů, jak ho kantoři vyžadují, se budoucímu německému fyzikovi Albertu Einsteinovi (1879–1955) příčí. Raději snáší bití rákoskou, než […]
Věda a technika
Samokřídlo Horten Ho 229: Mělo první stealth technologii?
Ženská noha škobrtne o kus dřeva. „Wolfi!“ rozduní se domem rozčilený hlas. Do pár vteřin stojí jako schůdky před matkou trojice bratrů Hortenových – nejstarší Wolfram (1912–1940), o ždibec nižší Walter (1913–1998) a Reimar (1915–1994). Spojuje je vášeň pro létání. Excelují pod dohledem prvoválečných veteránů v leteckém klubu v Bonnu. A zatímco ostatní kluci pobíhají […]
reklama
svět zločinu
Nevyřešená vražda otce rodiny: Policie stále pátrá po vrahovi
Rodinná dovolená v kalifornském kempu se pro Tristana Beaudetteho a jeho dvě malé dcery změnila v noční můru. Muž byl během spánku zastřelen a jeho dcery spaly nevědomky vedle jeho mrtvého těla. Policie stále pátrá po vrahovi a rodina vypsala vysokou odměnu za jakékoli informace vedoucí k jeho dopadení. Dcery klidně spí vedle mrtvého otce […]
Mladý maniak popraví za 12 minut 13 lidí
Chladnokrevný vrah, nebo duševně nemocný člověk? Oběť vlastních běsů, nebo jasný kandidát nejvyššího trestu? Dilema, které před skoro 70 lety řešila prakticky celá Amerika, dodnes nemá jednoznačnou odpověď. A tak to i zůstane. Je úterý 6. září 1949 a svět má stále v čerstvé paměti dozvuky 2. světové války. „Dost bylo zabíjení, je třeba hledět kupředu […]
Násilník Petr Stehlík: Za katrem mu svatozář rozhodně nenaroste
Za katrem mu svatozář rozhodně nenaroste – spíše naopak. Během let nesvobody se postupně „propracovává“ do stále těžší vězeňské kategorie. Dotáhne to až do nechvalně proslulých Valdic, ale ani mezi nejotrlejšími mukly nehodlá hrát druhé housle. Navzdory stále ještě útlému věku získá i mezi nimi výrazné postavení. V kriminále se setká také se svým způsobem legendárním […]
Dramatický zásah policie v plzeňské katedrále
34letý Slovák se v podroušeném stavu dostal do plzeňské katedrály svatého Bartoloměje, kde začal řádit. Poškozoval majetek, napadal policisty a musel být zpacifikován pomocí slzného plynu. Slovenský opilec se houpá v katedrále Katedrála svatého Bartoloměje, umístěná na náměstí Republiky v Plzni, už zažila ledacos. Vždyť vznik původního kostela se datuje do roku 1295. Po mnoha […]
lifestyle
Máte při hubnutí slabou vůli? Ve skutečnosti za to nemůžete!
Myslíte si, že jste pevně rozhodnuti a vaše vůle je nezlomná? A poté zase hubnutí vyprchá vniveč? Pro mnoho lidí je obezita výsledkem emočního jezení. Proces řídí mozek, kterému zkrátka chybí ony krásné pocity z toho,  když se nají… Zbývá jen otázka: Dá se s tím něco dělat? „Obezita není selhání vůle, ale závažné chronické […]
Melinda a Bill Gatesovi: Nejdražší rozchod dějin?
Láska na první pohled? Tak přesně ta to nebyla. Melinda Gatesová, tehdy ještě coby produktová manažerka Microsoftu Melinda Ann Frenchová, pobaveně zvedne obočí. „Říkal jsem si, co si spolu zajít ven, tak za dva týdny by to šlo,“ snaží se jí zrovna dostat Bill Gates na rande.   „Myslím, že to není dobrý nápad. Není […]
Rozvod Donalda Trumpa: Zálety se nevyplácí…
Ambiciózní krásná bývalá lyžařka a modelka Ivana Trumpová (1949–2022) okupuje dlouhé roky s manželem Donaldem Trumpem (*1946) čelní strany nejen bulvárního tisku. Tato pozornost dojde vrcholu v letech 1990 až 1992, kdy se dvojice pustí do urputné rozvodové bitvy.   „Paní Trumpová má nárok na polovinu majetku svého manžela, který činí 5 miliard dolarů,“ vznáší […]
5x Nejprodávanější herní trháky: Vyhraje Minecraft nebo Tetris?
Hrál je každý, a kdo tvrdí, že ne, ten je hraje pořád. Tyto počítačové hry připoutaly k obrazovkám a monitorům celé generace. Svým majitelům vydělaly miliardy a jejich popularita stoupá do nebes. Zřejmě první komerčně vyvinutá hra spatří světlo světa v roce 1973. Dostane jednoduché jméno: Pong. Jde o dvě destičky a míček, který proti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz