Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží.
Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice.
Walt Disney (1901–1966)
Kdo to je: americký filmový producent, režisér, scenárista, dabér, animátor, podnikatel a filantrop
Čím se proslavil: Byl to inovátor animovaného filmu a zakladatel zábavních parků.
Zajímavost: Vyhrál 26 Oscarů z 59 nominací, jeho hlasem promlouval Mickey Mouse.
V šestnácti letech, když vypukla první světová válka, chtěl vstoupit do armády. Pro nízký věk ho odmítli, jezdil proto alespoň ve Francii se sanitkou pro Červený kříž.
Roku 1919, když pracoval jako karikaturista v novinách Kansas City Star, ho editor vyhodil pro „nedostatečnou představivost a minimum dobrých nápadů“.
Hollywoodský sen
S kamarádem založil grafické studio, které ale zkrachovalo. Dařit se mu začalo, až když v roce 1923 odešel do Hollywoodu, kde se s pomocí svého bratra Roye prosadil.
V roce 1925 se oženil s jednou ze svých prvních zaměstnankyň, Lillian Boundsovou. V roce 1928 vytvořil Mickeyho Mouse, kterému propůjčil až do roku 1946 svůj hlas.
Jeho prvním úspěšným animovaným filmem byla Sněhurka, na její úspěch později navázala Popelka a řada dalších snímků.
První Disneyland zahájil svůj provoz v roce 1955. Na konci života trpěl Walt Disney rakovinou plic, v jejímž důsledku dne 15. prosince 1966 ve věku 65 let.
Víte, že
Disneyho proslavil Mickey Mouse. Postava myšáka ho napadla, protože jednu myš vlastnil jako domácího mazlíčka. Pojmenoval ji Mortimer, ale jeho manželce se jméno nelíbilo, a tak z něj udělala Mickeyho.
Thomas Alva Edison (1847–1931)
Kdo to je: americký vynálezce a obchodník
Čím se proslavil: Mezi jeho nejznámější vynálezy patří fonograf, předchůdce gramofonu. Mylně je za něj považována i žárovka, kterou ovšem nevynalezl, pouze zdokonalil a nechal si ji patentovat.
Zajímavost: V den jeho pohřbu, 21. října 1931, byly na jeho počest v USA zhasnuty všechny žárovky.
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma.
Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější experimenty.
Od 12 let ho trápily problémy se sluchem, zřejmě v důsledku v dětství prodělané spály a opakovaných neléčených zánětů středního ucha. Podle odborníků mohl trpět ADHD, ztráta sluchu mu tak zřejmě pomáhala vyhnout se rozptýlení a snáze se soustředit na práci.
Dva vyhazovy z práce
Zpočátku se mu příliš nedařilo. Prodával vlastní noviny ve vlacích, než se vznítila jeho laboratoř v zavazadlovém voze a přístup na stanici mu byl zakázán. Při práci pro Western Union požádal o noční směnu, aby se během ní mohl věnovat experimentům.
Když se mu při jednom vylila na zem kyselina sírová a prkny podlahy prosákla na stůl jeho nadřízeného v místnosti o patro níž, byl opět vyhozen.
V roce 1869 však vytvořil tiskací telegraf pro potřeby burzy v New Yorku, což mu poskytlo finance na zbudování laboratoře v Menlo Park, kde vznikla řada jeho vynálezů.
Na jeho jméno je vedeno 1093 patentů, některé vynálezy mu však nepříslušely, pouze je zdokonalil a nechal si patentovat.
Víte, že
Při zavádění elektrické energie do běžného života se diskutovalo o vhodnosti použití stejnosměrného nebo střídavého elektrického proudu. Edison byl stoupencem první možnosti, zastáncem druhé byl například Nikola Tesla (1856–1943).
K. Rowlingová (*1965)
Kdo to je: britská spisovatelka
Čím se proslavila: Slávu ji vynesla sedmidílná sága o Harrym Potterovi.
Zajímavost: Vydavatelství trvalo na tom, aby se její křestní jméno objevilo na obálce knihy ve formě dvou iniciál. Protože neměla žádné prostřední jméno, zvolila jako druhou iniciálu K. jako Kathleen, po své babičce.
Dnes je Joanne K. Rowlingová známá jako autorka legendární série knih o Harry Potterovi, vydávané mezi roky 1997 až 2007, které se prodalo více než 600 milionů kopií a která byla přeložena do 84 jazyků.
Než se však proslavila, prošla si doslova peklem. Nápad na knihu dostala roku 1990, když trávila hodně času ve vlaku mezi Londýnem a Manchesterem.
Když měl jednou vlak čtyřhodinové zpoždění, přišly jí na mysl postavy Harry Potter, Ron Weasley a Hermiona Grangerová.
Neměla s sebou tužku ani papír, a tak dlouze rozpracovávala postavy a jejích příběh ve své představivosti, než dorazila do svého bytu a začala psát.
Odmítlo ji 12 vydavatelů
Pak jí štěstí opustilo, zemřela jí matka, rozešla s přítelem a vyhodili ji z práce. Odstěhovala se proto do portugalského Porta, kde v noci učila angličtinu a přes den psala.
Seznámila se s televizním publicistou Jorgem Arantesem, kterého si vzala a narodila se jim dcera Jessica. Manžel ji ovšem týral, Rowlingová se proto s dcerou přestěhovala do Skotska k sestře.
Dostávala sociální dávky, díky kterým si mohla pořídit byt, který později popsala jako myší díru. Knihu psala po kavárnách. Když dokončila první díl Harryho Pottera, byl její rukopis předložen dvanácti vydavatelům, kteří jej všichni odmítli. Nakonec jej vydalo Bloomsburry Publishing.
Víte, že
Pod pseudonymem Robert Galbraith píše Rowlingová sérii kriminálních románů s detektivem Cormoranem Strikem v hlavní roli. Zatím jich vyšlo šest.