Domů     Terakotová armáda: Mrtvého císaře střeží 8000 vojáků
Terakotová armáda: Mrtvého císaře střeží 8000 vojáků
5.3.2024

Žádná tvář není stejná. Každá je unikátní. Jakoby šlo o lidi, kteří jednoho dne zamrzli v prostoru a čase. Mají jediné poslání – střežit věčný spánek prvního císaře sjednocené Číny Čchin Š‘-chuang-tiho.

Ten začne podobu místa svého posledního odpočinku řešit už jako dítě, krátce poté, co ve 13 letech poprvé ochutná moc panovníka.

Tak začne v roce 246 př. n. l., nedaleko dnešního města Si-an vznikat obří mauzoleum, jehož součástí je terakotová armáda, fascinující výtvor lidské tvořivosti, který nemá jinde ve světě srovnání.

Více než 8000 válečníků v životní velikosti a v plné zbroji, vyrobených z pálené hlíny, kteří mají bojovat za císaře v posmrtném životě.

Hlavy, paže, nohy a trupy jsou vytvořeny odděleně a posléze slepeny dohromady. Foto: pxfuel
Hlavy, paže, nohy a trupy jsou vytvořeny odděleně a posléze slepeny dohromady. Foto: pxfuel

Povolá 700 000 dělníků

Je paradoxní, že ačkoliv Čchin Š‘-chuang-ti (260–210 př. n. l.) tolik myslí na své pohodlí v posmrtném životě, velkou část pozemské existence vymýšlí, jak by dámu s kosou přelstil.

Je schopný vyhodit horentní částky za služby alchymistů, slibující mu zázračný elixír života. Jeden takový ho nakonec v roce 210 př. n. l. zahubí, když s údajným lékem na nesmrtelnost pozře i malé množství vysoce jedovaté rtuti, která ho otráví.

Stavba velkolepého díla v tu chvíli ještě není hotová. Zbývají dva roky. A to přesto, že císař na stavbu nekropole povolá asi 700 000 dělníků, kteří ji budují dnem i nocí. Modelují sochy, vytvářejí a malují tisíce hliněných vojáků. Ale nejen jich.

Čchin Š‘-chuang-ti si totiž plánuje vzít na onen svět i svůj, z vypálené hlíny vyvedený dvůr, a tak z terakoty povstávají úředníci, hudebníci, nejrůznější siláci a akrobaté.

K tomu je vytvořeno 130 vozů, které táhne celkem 520 koní a k nim dalších 150 jezdeckých koní.

Žádný z vojáků nemá stejnou tvář. Liší se rovněž uniformou a také typem zbraně. Foto: pxfuel
Žádný z vojáků nemá stejnou tvář. Liší se rovněž uniformou a také typem zbraně. Foto: pxfuel

Můj soukromý vesmír

Čchin Š‘-chuang-ti je skutečně megaloman. Zároveň ale moc dobře ví, co chce. Celá nekropole je tak koncipována jako jeho soukromý vesmír. Nejvíc opulentní je samozřejmě samotné místo posledního odpočinku.

Hrobka má tvar pyramidy a leží asi 1,5 km od místa nálezu terakotové armády. Bohatě zdobený sarkofág obklopuje obří model města Si-an včetně cest, vodovodů a topografických detailů. Dokonce zde má být více než 100 řek, jejichž tok je simulován pomocí rtuti.

Nad nimi je bronzová klenba, na které je symbolicky vyobrazeno nebe, poseté drahokamy, představující hvězdy. Alespoň podle popisu historika S’-ma Čchiena (asi 145–86 př. n.

l.), který ho ovšem sdělí prostřednictvím svých Zápisků historika světu až více než století po dokončení mauzolea. Přesvědčit se o pravdivosti jeho slov ale ještě chvíli potrvá.

Císařova hrobka zůstává netknutá

Ačkoliv je totiž poloha samotné hrobky známa, archeologové s vniknutím do ní zatím váhají. Stále mají na paměti průšvih, který se stal v 70. letech minulého století při prvních vykopávkách terakotové armády.

Doslova během pár desítek minut po odkrytí se začne vinou agresivního působení běžného vzduchu ručně malovaný povrch soch odlupovat a blednout. Vojáci obrovsky trpí i dnes, přestože úroveň restaurátorských prací pokročila.

Archeologové se proto do odkrývání dalších prostor příliš neženou. Celá nekropole navíc není zrovna malá. Podle radarového průzkumu jde zhruba o 98 čtverečních kilometrů.

Klid císaře v posmrtném životě střeží více než 8000 válečníků v životní velikosti. Foto: pxfuel
Klid císaře v posmrtném životě střeží více než 8000 válečníků v životní velikosti. Foto: pxfuel

Hliněné tváře, pravé zbraně

Zatím tedy musí návštěvníkům lokality stačit pohled na více než 8000 hliněných vojáků, rozprostřených ve třech obřích halách na ploše okolo 50 kilometrů čtverečních. Měří od 170 do 200 centimetrů (tedy víc než průměrní Číňané) a každý z nich je jiný.

Liší se tváří, uniformou, účesem, ale také zbrojí. Většině soch jsou pro zvýšení realističnosti dány do výbavy skutečné zbraně. Při vykopávkách je nalezeno přes 40 000 bronzových mečů, dýk, kopí, bitevních seker, šavlí, štítů a dalších předmětů.

Samotné sochy jsou vyrobeny v místních dílnách tak, že hlavy, paže, nohy a trupy jsou vytvořeny odděleně a poté sestaveny slepením kusů dohromady. Po dokončení jsou terakotové sochy umístěny do jam, přičemž každá má své předem dané místo podle hodnosti.

Každý je originál

Je tu ozbrojená pěchota s kopím, halapartnou, popřípadě mečem, stojící i klečící lučišníci, oblečení do jednoduchých a lehkých uniforem, které umožňovaly rychlý pohyb, jezdci na koních, vozatajové, kavaleristé, stejně jako generálové a další nižší důstojníci.

Jejich tváře se navzájem liší. Jak ovšem vědci zjistili, všechny původně pocházejí ze zhruba 10 obličejových forem, přičemž každému takto zhotovenému obličeji jsou pak ručně dodělávány individuální rysy.

Podle některých studií se tváře soch modelovaly „na míru“ podle skutečných vojáků.

Tato teorie má ale řadu odpůrců, tvrdících, že úmyslem spíše bylo zobrazit nejrůznější lidské typy a rysy charakteristické pro obyvatele různých končin Číny, které císař sjednotil do jedné říše.

Pasti, pasti, pastičky

Nedaleko soch leží rovněž několik masových hrobů, ve kterých dlí kosti sedřených dělníků a řemeslníků. Jen v roce 2003 je odtud vyzvednuto 121 koster, patřící jedincům od 14 do 40 let.

Je navíc dost dobře možné, že další nebožtíci přibudou, jakmile se archeologové konečně odhodlají otevřít císařovu hrobku. Ta má být totiž chráněna řadou důmyslných pastí, včetně nejrůznějších propadel, střílecích mechanismů a dalších překážek.

V oblasti hrobky je naměřena neobvykle vysoká koncentrace toxické rtuti.

Někteří odborníci jsou sice přesvědčeni, že ani jedna z nástrah nemůže už být po tak dlouhé době funkční, překvapivě dobrý stav reálných zbraní terakotového vojska ale jejich tvrzení částečně nabourává. Když mohl vydržet meč, proč by nemohla nějaká důmyslná past?

Foto: unsplash, pxfuel Tit Foto: unsplash
Související články
Záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
reklama
záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané