Domů     Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
29.2.2024

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia.

Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?

Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a umožňuje nám vzpřímený pohyb. Kvůli tomu však zároveň patří mezi nejvíce zatěžované části těla, což se může projevit nepříjemnými obtížemi v podobě bolesti zad.

Mezi hlavní příčiny bolesti zad patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita, silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná, závažnější onemocnění.

Tři typy bolesti zad

Páteř člověka zabírá přibližně 35 % tělesné výšky, je tvořena 33 až 34 obratli, mezi kterými se nacházejí měkké meziobratlové ploténky. Páteří probíhá mícha, kterou chrání. Obecně se rozlišují tři typy bolestí zad.

Mezi ty nejhorší patří bolesti vyvolané závažným onemocněním páteře, kdy se jedná o záněty, infekce, zlomeniny či nádory. Pokud dojde při úrazu páteře k porušení míchy či z ní vystupujících nervů, může dojít až k ochrnutí těla.

Páteř může být rovněž stižena nejrůznějšími deformitami, které se vyvinou v průběhu růstu, jakými jsou například skolióza či hyperkyfóza, se kterými mohou být rovněž spojeny bolesti zad.

Bolesti z přetížení i špatného držení těla

Nejčastějším typem bolesti zad jsou ale takzvaně prosté bolesti, které mají obvykle mechanický původ v přetěžování či špatném držení těla. Až 90 % takto postižených pacientů se však uzdraví do 6 týdnů;

nicméně bez trvalé úpravy pracovních návyků či správné volby odpočinku se problém velmi často opakuje.

Posledním typem jsou pak neuropatické bolesti zad, jež jsou způsobené postižením nervových kořenů, jako jsou například výhřezy plotének, zúžení páteřního kanálu nebo útlak nervu. Bolest je při nich ostrá a často vystřeluje do dolních končetin. Jejich náprava je většinou chirurgická.

Akutní versus chronické bolesti

Bolesti zad můžeme rozdělit rovněž podle délky trvání obtíží, a to na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa a bývá zpravidla způsobena přetížením svalů, případně vzniká při výhřezu ploténky. Obvykle do 3 týdnů vymizí.

Chronická bolest zad naopak často trvá déle než 6 měsíců. Způsobuje ji nejčastěji ochabnutí zádových svalů, což vede k omezení hybnosti těla a brnění končetin.

Blokády páteře

Lékaře lidé nejběžněji vyhledají právě s akutní bolestí, která bývá lokální, bez či s vyzařováním do končetin nebo trupu. Bývá spojena s blokádou krční, hrudní nebo bederní páteře, jež si někdy vyžaduje vynucenou, nepřirozenou polohu páteře.

Občas může být bolest zad doprovázena nevolností, zvýšeným pocením či závratěmi. Nejběžnějšími akutními problémy se zády jsou akutní krční blokáda, bolest mezi lopatkami a akutní lumbago.

Přetížení krční páteře

Akutní krční blokáda vzniká zpravidla po náhlém prudkém nekontrolovaném pohybu hlavou, po opakovaném jednostranném přetížení krční páteře, například v důsledku nošení břemen, po celkovém prochladnutí nebo při nevhodné poloze krku a hlavy při spánku.

Poté dojde k funkčnímu postižení krční páteře, které se vedle bolesti projeví omezením pohyblivosti všemi směry a nepřirozeným držením hlavy k jedné straně. Může se objevit i závrať, nevolnost, zvracení a zvýšené pocení.

Bolest mezi lopatkami

Dalším bolestivým akutním onemocněním zad je blokáda hrudní páteře, která nejčastěji vzniká v její horní, pohyblivější části (přechod mezi krční a hrudní páteří), případně v přechodu mezi hrudní a bederní páteří.

Příčinou blokády je často nevhodné držení těla při práci, mechanické přetížení, prudký pohyb do rotace nebo nevhodná poloha při spaní. Nejčastějším projevem bývá bolest mezi lopatkami, případně při dýchání, může vyzařovat do ramen či šíje.

Starý známý houser

Lumbago (neboli houser či ústřel) je pak akutní blokádou v oblasti bederní páteře, často se objevuje po náhlém předklonu s rotací nebo po prudkém zvednutí těžkého břemene z předklonu do záklonu.

Typická je těžká blokáda s poruchou držení do vynucené polohy v předklonu, omezení až nemožnost určitých pohybů, zejména do rotace, spojených s bolestí. Někdy je přítomná chůze s lehkým vybočením na jednu stranu.

Může se vyvinou i v důsledku dlouhodobého držení ve vynucené poloze, například při jízdě autem, při nadměrné fyzické práci, prochladnutí či podklouznutí.

Přetížené svaly, zablokované klouby a vyhřeznuté ploténky

U těchto akutních blokád vzniklých náhlým prudkým pohybem jsou typická natržení nebo natažení svalových vláken, blokády kloubů, někdy i s výraznějším poškozením, prudkým pohybem může dojít i k vyklenutí či vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Svalové spazmy postihují hlavně ochablé a nedostatečné zatěžované svaly podél páteře. Zdrojem bolesti je pak lokální otok s doprovodnými změnami.

Léčba klidem na lůžku

K léčbě těchto akutních bolestí doporučují lékaři krátkodobý klid na lůžku, i když obecně doporučovaný při bolestech zad není. Na přechodnou dobu lze používat i krční límec.

Následně by se měl pacient postupně zapojit do běžných denních činnost, a postupně zvyšovat zátěž, s vynecháním zatěžujících činností.

Při výrazných bolestech jsou předepisována i farmaka k jejich zmírnění, nejčastěji ta s obsahem paracetamolu, případně nesteroidní antirevmatika.

Obstřiky a rehabilitace

Často používanou metodou v případě akutní lokalizované bolesti jsou i obstřiky. Akutních obtíží se pacienti obvykle zbaví do 2-4 týdnů.

Následně je jim doporučena léčebná rehabilitace, která napomáhá obnově pohybových funkcí, zároveň pomáhá měnit zažité, nesprávné pohybové stereotypy. Doprovodným řešením jsou i rehabilitační masáže a zvýšení pohybové aktivity.

Nervy v ohrožení

Dalším typem bolesti zad jsou ty s potenciálním ohrožením nervového systému. Sem se řadí například vyklenutí či výhřez meziobratlových plotének. K tomu může opět dojít v oblasti krční, hrudní či bederní páteře.

K vyklenutí ploténky dojde často nevhodným pohybem a provází jej i útlak nervů v páteřním kanálu. Je to doprovázeno intenzivní, bodavou bolestí prostupující celým tělem.

Výhřez ploténky

K výhřezu dochází ve chvíli, kdy praskne vazivový prsten a rosolovité jádro ploténky je vytlačeno do okolního prostoru. To může vést ke zúžení míšního kanálu nebo dráždění a utlačování nervových kořenů, které vystupují z míchy ven.

Postižení kořene se projeví intenzivní bolestí vyzařující do prstů horních či dolních končetin, která nereaguje na léčbu analgetiky. Zvednutí natažené nohy vleže tak vyvolá ostrou bolest zad. Je snížena i citlivost končetin či jejich svalová síla.

U míšní komprese se rovněž objevuje porucha citlivosti končetin, svalové oslabení a zhoršení chůze, vyskytnout se mohou i bolesti kolem páteře.

Léčba vyhřezlé ploténky

Výhřez ploténky se nejprve léčí konzervativně, tedy za pomocí klidu na lůžku, podáváním analgetik a rehabilitací.

Pokud tato léčba není úspěšná, případně se projevy zhoršují, přistoupí se k operaci vyhřezlé ploténky, při které se odstraní vyhřezlá hmota a také volné zdegenerované části ploténky, aby nedošlo k opakovanému vyhřeznutí.

Rehabilitace do úplného zahojení pak může trvat i několik měsíců. Možná je i léčba laserem, která je vhodná pro ty pacienty, u kterých na páteři zatím nedošlo k degenerativním změnám, ale konzervativní léčba nezabírá.

Syndrom kauda hrozí ochrnutím

Nejproblematičtější je výhřez ploténky v oblasti bederní páteře, kde se může rozvinout syndrom kauda. Pro něj jsou typické silné bolesti v bedrech spojené s postižením dolních končetin.

Bolest vystřeluje do boku a do hýždí, postupuje po zevní straně stehen až do zadní části lýtek, někdy dokonce až k chodidlům. Bolesti se zhoršují při zakašlání, kýchnutí či tlačení na stolici.

Často je provázena slabostí svalů a poruchami jejich hybnosti a citlivosti, což vede k problémům s chůzí. Pokud je narušena také dolní část míchy, mohou se v důsledku poruchy svěračů objevit potíže se zadržením močení a stolice. V nejhorším případě hrozí i ochrnutí.

Chronické bolesti mohou značit revma či nádor

Dlouhodobé bolesti zad se pak z řady nemocných objevují plíživě, bez jasné příčiny. Velmi obtížně a pomalu pak odeznívají.

Někdy je přítomna hypermobilita páteře či dalších nosných kloubů, u některých pacientů bývá bolest dávána do souvislosti s psychickými obtížemi, například s úzkostí, depresí či lékovou závislostí.

Dlouhodobé bolesti mohou provázet revmatologická onemocnění, například Bechtěrevovu nemoc či revmatoidní artritidu, mohou být i průvodním znakem metastatických nádorových onemocnění páteře.

Jednat se může i o osteoporózu, řídnutí kostí, zejména je-li provázena frakturami obratlů.

I v takovém případě je proto vhodné vyhledat péči lékaře.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz