Co myslíte, je vhodné děti nabalit co největším množstvím oblečení, nebo se držet zlaté střední cesty? Ono takové ofouknutí také není dvakrát příjemné. A přitom si stačí dát pozor na to, abychom neprochladli, když se zapotíme…
„Neexistuje nic jako špatné počasí!“ zní překlad knihy švédské autorky Lindy Åkeson McGurks. Po přestěhování do Spojených států byla šokována rozdíly ve výchově amerických a skandinávských dětí. Proto se rozhodla podělit o svoje doporučení.
Týká se to i oblečení na podzim a v zimě. Švédští caparti totiž začínají uléhat venku krátce po narození, a dokonce i v mrazivém počasí. Čerstvý vzduch je přece pro děti zdravý.
Podle odborníků děti, které tráví více času venku, se lépe soustředí, jsou méně nemocné a netrápí je úzkosti a deprese. A protože švédští pedagogové souhlasí, dbají na to, aby každý školní den trávili žáci nějaký čas na čerstvém vzduchu. Venku si také více hrají s kamarády a poznávají přírodu.
Jen špatně oblečené děti
„Děti si tam hrají venku po celý rok, je jedno, jestli prší nebo sněží. Podle autorky knížky Lindy Åkeson McGurk to pro ně není žádný problém,“ radí odborníci. Děti i v dešti skáčou v kalužích, když zasněží, baví se děláním andělů v prašanu.
Spíše dospělí mají s počasím problém a trpí v něm špatnou náladou a zhoršeným zdravím. Děti to neřeší a baví se dál. Linda dále radí investovat do dobrého oblečení, pláštěnky a holínek.
I třeba jen krátká procházka v dešti, na čtvrt hodiny nebo deset minut, vás obohatí o lepší náladu po celý den. Åkeson McGurks jde ještě dál a radí rodičům s učením.
Nemají své ratolesti nutit učit se číst a psát, místo toho potomky povzbuzují, aby si sami našli koníčky a záliby, jež je baví, aby tak došlo k přirozenému rozvoji. Ale to je jiné vyprávění.
Výbava na zimu
„Neoblékejte dítě do dvou teplých vrstev oblečení. Vždy je lepší obléci potomka do více tenčích vrstev oblečení, které můžeme dle situace buď ubírat, nebo naopak přidávat.
Když jdete s dítětem na nákupy a navštívíte např. supermarket, kde je často přetopeno, není problém dítěti sundat bundičku nebo ubrat jednu vrstvu pod ní.
Dítě, které se zpotí, venku potom snadno prochladne a i v prostorách nákupního centra se cítí nepříjemně, je nervózní a zlobí,“ zní první rada zkušených maminek. I s maličkým v kočárku se to dá zařídit jinak.
Pamatujte, že nemluvně v kočárku by mělo být oblečeno přibližně o dvě vrstvy více než dospělý. V zimě je nutný fusak, protože izoluje dítě zespod. Kromě teplé kombinézy by mělo mít také rukavičky, capáčky na zimu, šálu a čepici.
Čepice by měla vždy krýt dětské uši. Malí človíčkové do deseti let jsou náchylní na zánět středního ucha a čepice mohou zánětu zabránit. U chodících dětí je nutné pamatovat na to, aby zkrátka nenavlhly.
Nebezpečí zvané ofouknutí
Znáte to, na podzim se někdy zdá, že je teplo, ale sluníčko přitom pořádně nehřeje, jenom svítí. Stačí se trochu uhnat, zpotit, odložit svetr nebo šálu a je to tady. Ofoukne vás a vy se pak trápíte s bolestmi krku nebo páteře.
„Někdy za to skutečně může životní styl a nevhodný pohyb, ale často jsou tyto namáhané svaly ještě „přiživeny“ zrádným prochladnutím,“ hodnotí lékaři. Pocit napětí, mravenčení a bolesti se objevuje v místech, kde třeba ani nejsou největší svalové stahy.
Z bylinných čajů na tento problém doporučujeme odvar z kozlíku nebo meduňky. Dále se zabalte do tepla, protože nahřívání suchým teplem zmírní akutní bolest.
Polštářky z třešňových pecek nebo pohankových slupek můžete přikládat na bolestivá místa včetně krku, i když cítíte pouhou ztuhlost. Dále pomáhá nahřívací mast, chillipapričkové náplasti, gely a masti na bolest a vůbec teplo. Pomáhá také rehabilitace.
První cviky stačí rukama. Můžete kroužit rameny, jemně promasírovat bolavá místa rukama nebo jen prsty.