Domů     Francouzská koruna stála Jindřichovi IV. za změnu víry
Francouzská koruna stála Jindřichovi IV. za změnu víry

Jindřich IV. Navarrský z rodu Bourbonů je vychováván jako budoucí dědic Navarrského království, které mu také po smrti matky Jany III. v roce 1572 spadne do klína. Jeho ambice ale míří mnohem dál. Chce sáhnout i po významnější, francouzské koruně.

Cesta k ní ale rozhodně nebude jednoduchá – Jindřich IV. Navarrský (1553–1610) je totiž protestant. Ve Francii už od 60. let 16. století probíhají urputné boje mezi katolíky a hugenoty.

Královna Kateřina Medicejská (1519–1589) se neustále snaží o smír mezi oběma znepřátelenými náboženskými tábory, ale marně. Až po sjednání mírové smlouvy 8. srpna 1570 v Saint Germain se zdá, že by se vyhrocená situace mohla uklidnit.

Hugenoti mohou od této chvíle sloužit svoje mše na vybraných místech v zemi. Celkem jich je 24. Navíc kontrolují čtyři důležité francouzské pevnosti včetně La Rochelle. „Žijme spolu jako bratři, přátelé a spoluobčané,“ vyzývá převratný dokument.

Nový smír má navíc 18. srpna 1572 stvrdit i sňatek protestanta Jindřicha IV. Navarrského s Kateřininou dcerou, katoličkou Markétou z Valois (1553–1615).

Velké naděje na získání francouzské koruny si Jindřich ale v tuto chvíli dělat nemůže, i když si bere královskou dceru a je přes devět minulých generací příbuzný s francouzským panovníkem Ludvíkem IX. Svatým (1214–1270). Markéta má totiž v době svatby tři bratry, kteří jsou přímými následníky trůnu.

Pařížský pomník Jindřicha IV. u mostu Pont neuf zničili francouzští revolucionáři. FOTO: Jean-Baptiste Lallemand/Creative Commons/CC BY 3.0
Pařížský pomník Jindřicha IV. u mostu Pont neuf zničili francouzští revolucionáři. FOTO: Jean-Baptiste Lallemand/Creative Commons/CC BY 3.0

Chvilkový triumf

Svatební veselí se promění v krvavá jatka. Během oslav je zraněn protestantský vůdce Gaspar de Coligny (1519–1572). „Hugenoti to nenechají bez pomsty,“ míní Kateřina a pravděpodobně se rozhodne zaútočit jako první.

Zburcovaní katolíci v noci z 23. na 24. srpna 1572 napadnou nejprve admirála Colignyho. Ubodají ho a tělo svrhnou z okna. Následně se vydávají na vražednou pouť Paříží. Umírají další protestanté.

„Je těžké říci, kolik jich zahynulo, ale jednalo se nejméně o 3000 lidí v Paříži a několikrát více obětí v celé Francii,“ uvádí současný britský historik Stephen Tomkins. Kateřina jako královna-matka tím ale příliš nezíská.

„Po chvilkovém triumfu Kateřiny Medicejské, domnívající se, že smrtí protestantských vůdců je uťata hlava celé straně, po blahopřáních katolických mocností (včetně Španělska) a blahopřání papežově nastupuje hořké rozčarování,“ popisuje situaci francouzský historik Georges Livet (1916–2002). Masakr vejde do dějin jako bartolomějská noc.

Jindřich I. de Guise je zavražděn. FOTO: Musée Carnavalet/Creative Commons/Public domain
Jindřich I. de Guise je zavražděn. FOTO: Musée Carnavalet/Creative Commons/Public domain

Následníci umírají

O dva roky později umírá na tuberkulózu král Karel IX. (1550–1574). Na trůn místo něj nastupuje další z Jindřichových švagrů Jindřich III. (1551–1589).

„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje nový panovník.

Když o deset let později umírá na malárii jeho mladší bratr František, vévoda z Anjou (1555–1584), zůstává Jindřich III. posledním mužským příslušníkem vládnoucí dynastie Valois.

Vzhledem k jeho přinejmenším diskutabilní sexuální orientaci se zdá velmi nepravděpodobné, že by ještě zplodil dědice, tudíž novým následníkem trůnu by nyní měl být Jindřich Navarrský. „Ten kacíř?

Nikdy!“ Nemůže to však katolík Jindřich III. přenést přes srdce a tzv. Namurským ediktem vylučuje svého švagra a Markétina manžela z následnictví francouzského trůnu.

Jindřich III. za vraždu vévody de Guise zaplatí životem. FOTO: Attributed to Jean de Court/Creative Commons/Public domain
Jindřich III. za vraždu vévody de Guise zaplatí životem. FOTO: Attributed to Jean de Court/Creative Commons/Public domain

Rivala vezme na milost

Při představě protestantského krále ve Francii se otřásají nevolí také španělští Habsburkové a v Paříži si přikládají vlastní polínko do ohně. I kvůli nim Jindřich III. roku 1585 nejspíš vydává zmíněný dokument. „Jindřich Navarrský je zbaven veškerých práv.

Bulou z 9. září ho Sixtus V. (papež – pozn. red.) zbavuje království navarrského a pochopitelně i práva na francouzskou korunu,“ líčí události Livet. O slovo se nyní hlásí vůdce Katolické ligy Jindřich I. de Guise (1550–1588).

I on by rád usedl na francouzský trůn. Chce ovládnout Paříž. Jindřich III. zvolí jednoduchou cestu, jak se soka zbavit. 23. prosince 1588 nechává vévodu de Guise zavraždit. Okamžitě si tím ale znepřátelí všechny katolíky v zemi. Paříž před ním zavírá své brány.

Najednou je mu dobrý i odvěký rival. Na pomoc si král povolává právě Jindřicha IV. Navarrského. Společně metropoli oblehnou.

Jindřich IV. u Amiens v roce 1597. FOTO: François Ansart/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Jindřich IV. u Amiens v roce 1597. FOTO: François Ansart/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Paříž stojí za mši

Za vraždu vévody de Guise Jindřich III. zaplatí krutou daň. 1. srpna 1589 se pod záminkou s falešnými listinami ke králi přitočí dominikánský mnich Jacques Clément (1567–1589) a v nečekané chvíli mu probodne břicho.

Umírající panovník ještě stihne za svého nástupce označit muže, kterému právo na francouzský trůn původně upřel. Než následující den Jindřich III. vydechne naposledy, Francie zná svého nového panovníka. Je jím Jindřich IV. Ovšem francouzští katolíci zuří.

Katolická liga nového krále ještě notně potrápí, než ji vojensky zlomí. Čím dál víc si Jindřich IV. uvědomuje, že aby byl králem všech Francouzů, musí se přizpůsobit většině. A ta je samozřejmě katolická.

„Jako hlava navarrského rodu byl Jindřich hugenot, jako francouzský král ovšem shledal, že je nutné, aby přijal katolicismus,“ píše současný britský historik Paul Johnson. „Paříž stojí za mši,“ prohlásí tehdy údajně Jindřich IV.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: School of Frans Pourbus the Younger/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
věda a technika
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velká postel, velké pohodlí
panidomu.cz
Velká postel, velké pohodlí
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
21stoleti.cz
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou he
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
skutecnepribehy.cz
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
Před lety jsem našla kapesní zrcátko. Líbilo se mi, tak jsem si ho nechala. V odrazu jsem ale vídala tvář cizí vyděšené dívky. Celý život moc ráda chodím do kina. Jednou na sedadle v kinosále zůstalo ležet zdobené kapesní zrcátko. Moc se mi líbilo, tak jsem si ho nechala. Ale to jsem ještě netušila, co mě čeká.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
enigmaplus.cz
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
V americkém státě Texas je od čtyřicátých let minulého století tradován temný duchařský příběh, který začal tragickou srážkou školního autobusu s vlakem. Místem nehody měl být jeden železniční přejezd
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
iluxus.cz
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
Jak hodinářský web Chronoblog uvedl, tak je veřejně známo, že Thilo Mühle, generální ředitel saské společnosti Mühle Glashütte, a jeho syn Dustin jsou zapálení sportovci. Thilo je nadšeným cyklistou a
Snaží se Prachař utajit,  že od něj Sandeva utekla?
nasehvezdy.cz
Snaží se Prachař utajit, že od něj Sandeva utekla?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva (26) podle mnohých spekulací nedávno opustila herce Jakuba Prachaře (40). Sice ho milovala, ale údajně neunesla nátlak na založení rodiny. Každý
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
historyplus.cz
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
Velekněz mu vlepil do tváře políček a vytahal ho za uši! Následně babylonský král poklekne před bohem Mardukem, aby se vyznal ze své bezúhonnosti. Když odříká naučený text, velekněz ho potvrdí v královském úřadu. Vrátí mu odznaky jeho moci a ještě jednou ho prudce udeří do obličeje! Rituály doprovázejí lidstvo odnepaměti. Již ve starověku poskytovaly
Vyzkoušejte astrodietu!
nejsemsama.cz
Vyzkoušejte astrodietu!
Trápí vás kila navíc a nemůžete se jich zbavit? Vyzkoušejte speciální dietu podle slunečního znamení vašeho horoskopu. Sama poznáte, že výsledky se brzy dostaví! Hvězdy vám poradí, jak na to. Zkuste to spolu s námi. Beran 21. 3. – 20. 4. Jste netrpělivá, a když něco nevychází podle vašich představ, rychle ztrácíte zájem. To platí i pro diety. Proto jezte