Domů     Počítače a mobily: Pomáhají, nebo ubližují?
Počítače a mobily: Pomáhají, nebo ubližují?

Žijeme v digitálním věku a bez počítačů a mobilních telefonů si svět už vlastně vůbec nedokážeme představit. Opravdu nám ale pomáhají úplně ve všem, nebo bychom si na ně přece jen měli dát trochu pozor?

Stále více profesí je dnes založeno na práci s počítačem, což ve většině případů znamená dlouhé sezení u stolu a zírání do obrazovky.

Asi není těžké odhadnout, že to na naše tělo klade úplně jiné nároky než pestřejší práce, při které se pohybujeme nebo alespoň častěji měníme polohu.

1. Počítač

Všechny problémy začínají na židli

Zdálo by se, že zdravotní obtíže způsobuje dlouhodobé sezení před monitorem. Mnoho chyb ale napácháme už v okamžiku, kdy k počítači usedneme. Naše pracovní místo totiž možná není takové, aby našemu tělu neškodilo.

Stojí za to zamyslet se nad takovými samozřejmostmi, jakými je nastavení židle, uspořádání předmětů na pracovním stole, osvětlení a podobně.

Kouzlo pravých úhlů

Požádejme kolegu, aby si nás prohlédl nebo vyfotografoval ve chvíli, kdy u počítače sedíme a pracujeme. Pak nejspíš odhalíme pár prohřešků proti zdravému posedu.

Nohy v kolenou by měly být ohnuty v pravém úhlu, chodidla položme na zem celou plochou a pravý úhel dopřejme i místu mezi stehny a trupem. A do třetice pravý úhel: ten by mělo svírat předloktí a nadloktí.

Loket má být mírně nad rovinou klávesnice, správnou výšku musíme najít také pro stolní desku. Příliš vysoká přispívá k namáhání zápěstí, příliš nízká nás zase nutí se hrbit.

A pokud snad je váš pracovní stůl vybaven vysouvací podložkou pod klávesnici, můžete se vsadit, že ta rozhodně ve správné výšce nebude.

Podepření beder polštářkem fixuje správnou polohu těla a ulehčuje požadovaný vzpřímený sed, který co nejméně namáhá svaly kolem páteře.
Podepření beder polštářkem fixuje správnou polohu těla a ulehčuje požadovaný vzpřímený sed, který co nejméně namáhá svaly kolem páteře.

Na židli jen s polštářkem

O spoustě našich zdravotních neduhů rozhoduje židle. Dlouhodobé sezení není pro člověka vůbec přirozené, a když už se bez něj neobejdeme, snažme si ho alespoň co nejvíce zpříjemnit. Správné nastavení výšky sedáku je základem, ale není to všechno.

Prospěšné je například vypodložení v oblasti beder. Některé židle jsou vybaveny nastavitelným vypodložením, postačí ale vložit na příslušné místo třeba malý polštářek.

Podepření pak fixuje správnou polohu těla a ulehčuje požadovaný vzpřímený sed, který co nejméně namáhá svaly kolem páteře.

Co je malé, to se zvětší

Také monitor rozhodně není předmětem, který přineseme a postavíme na stůl. Měli bychom pečlivě měřit, do jaké vzdálenosti a výšky ho umístit. Od očí by měl být ideálně vzdálen 40 až 70 centimetrů a horní okraj monitoru patří do výšky očí.

Posuneme-li ho výš nebo níž, projeví se to na našem posedu a stěžovat si začnou různé partie v čele s krční páteří. Dbejme také na to, abychom se k obrazovce nenakláněli, pokud si na ní chceme prohlédnout něco menšího. Tím opět přetěžujeme krční páteř. Počítač přece nabízí možnost cokoliv zvětšit.

Pro snížení únavy očí při práci s počítačem vymysleli zámořští vědci pravidlo 20-20-20. Každých 20 minut si dejme na 20 vteřin přestávku a zaostřeme na něco ve vzdálenosti 20 stop – pro nás zhruba šesti metrů.
Pro snížení únavy očí při práci s počítačem vymysleli zámořští vědci pravidlo 20-20-20. Každých 20 minut si dejme na 20 vteřin přestávku a zaostřeme na něco ve vzdálenosti 20 stop – pro nás zhruba šesti metrů.

Nestyďte se slzet!

Zanedbatelná není ani orientace celého stolu. Monitor by měl být postaven kolmo k oknu. Pokud budeme sedět k oknu čelem nebo zády, dočkáme se oslnění nebo naopak rušivých odlesků a svým očím tím určitě neprospějeme.

Oči ostatně při práci s počítačem trpí možná nejvíc. Měli bychom jim často dopřát odpočinek, občas odvrátit pohled a zaostřit na něco jiného.

A také používat oční kapky, protože při práci mají oči tendenci mrkat méně, než je potřeba pro správné zvlhčování čočky.

Zvýšený podíl práce s počítačem přinesl v posledních desetiletích hrozbu takzvaného syndromu karpálního tunelu. Mnohdy krutá bolest v tomto místě je způsobena nadměrným a nesprávným užíváním počítače, především klávesnice a myši.
Zvýšený podíl práce s počítačem přinesl v posledních desetiletích hrozbu takzvaného syndromu karpálního tunelu. Mnohdy krutá bolest v tomto místě je způsobena nadměrným a nesprávným užíváním počítače, především klávesnice a myši.

Nojo, ale co když…

Samostatnou kapitolou je otázka negativního vlivu elektromagnetického záření. Často můžeme číst o škodlivosti počítačů a mobilních telefonů.

Zda opravdu elektronika oslabuje naši imunitu či přispívá k rozvoji rakoviny, depresí a dalších poruch, to odborníci dosud jednoznačně nerozhodli. Předběžná opatrnost ale při čekání na přelomovou vědeckou studii patrně nemůže nic zkazit.

2. Mobilní telefon

Nová doba přináší nové nemoci

Také mobilní telefon, samozřejmost posledních desetiletí, s sebou kromě výhod přináší i řadu komplikací. Ovlivňuje totiž naše zdraví, a to jak fyzické, tak duševní. Málokdo by čekal, že tak drobný předmět může mít zásadní vliv na celé tělo.

Uvědomme si ale, že při upírání pohledu na displej máme zpravidla nepřirozeně skloněnou hlavu, což zatěžuje krční páteř. Vždyť kolik lidí má třeba během jízdy v metru nebo b tramvaji takhle hlavu svěšenou k mobilu ve svém klíně!

Odborníci dokonce již pojmenovali nežádoucí zdravotní důsledky takového chování jako „esemeskový krk“. Mobil bychom měli raději držet mírně pod úrovní očí.

Palcem problémy jen začínají

Používání mobilních telefonů už s sebou přináší i zcela nové, dříve neznámé zdravotní komplikace. Zrodila se například tendinitida neboli nemoc palce. Projevuje se opuchnutím šlachy v palci. Vždyť co jen tím palcem na displeji vyťukáme písmenek!

Právě ti, kteří tráví s mobilem nejvíce času, jsou také v největším ohrožení. Tendinitida může pak vyústit v osteoartrózu, tedy onemocnění celého kloubu.

Pokud pociťujete nepříjemné bolesti v palci, omezte psaní na mobilu na minimum nebo se přinuťte držet přístroj v jedné ruce a do klávesnice ťukat ukazováčkem druhé ruky. Nebudete sice vypadat tak cool, ale palec dostane šanci zregenerovat.

Nechte mobil spát

Mobilní telefony mohou ale mít i nepříznivý vliv na náš spánek. Podle výzkumů má 80 procent uživatelů u sebe mobil i v noci, polovina ho pak používá i jako budík.

Příslušné studie dokazují, že existuje přímá souvislost mezi kvalitou spánku a používáním smartphonu přes usnutím. Je tedy nejlepší nechat mobil ve vedlejší místnosti nebo ho vypnout.

Když už jsme se zmínili o výzkumech, přidáme ještě výsledek dalšího, který proběhl ve Spojených státech. Podle něj 90 procent lidí používá digitální zařízení nejméně dvě hodiny denně, 60 procent nejméně pět hodin denně. To už je dostatek prostoru pro zdravotní komplikace.

Co vy? Kolik času dětem na mobilu či tabletu dovolíte?
Co vy? Kolik času dětem na mobilu či tabletu dovolíte?

Digitálně unavené oči

V posledních letech se začíná stále více hovořit o takzvané epidemii digitální únavy zraku.

Tvoří se kombinací strnulého pohledu, omezením mrkání a nadměrným jasem sledovaného předmětu a projevuje se přetížením nitroočních svalů starajících se o ostření a podrážděním povrchu oka kvůli nedostatku zvlhčení slzami.

Hrozí digitální únava i vám? Pak u sebe možná odhalíte některé z příznaků, kterými jsou únava očí, podrážděná víčka, zhoršené zaostřování na blízko či rovnou rozmazané vidění. Připojit se může i bolest hlavy.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Věda a technika
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Věda a technika
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
věda a technika
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
Modrá planeta? Za 1 miliardu let už zřejmě ne…
Kvůli skleníkovému efektu by vám teploměr ukázal okolo 400 °C. Vzduch obsahuje hlavně oxid uhličitý, trochu dusíku a jen 0,1 procenta kyslíku. Vítejte na Venuši. Že je tu dost nehostinně? Přesně tak to bude časem vypadat i u nás…   Ohromné molekulární mračno se začíná měnit. Exploze nedaleké supernovy spustí tvůrčí kolaps. Vzniknou nové hvězdy […]
Vitaminy: všudypřítomná záchrana
Vitaminy jsou jako základní stavební kameny našeho zdraví, které se s jejich nedostatkem může zhroutit stejně snadno jako domeček z karet. Bohužel si je naše tělo, až na dvě výjimky, neumí samo vyrobit, a tak je tělu musíme dodávat. Pestrá strava s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny je nutností. Vitamin A Vitamin A můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s