Ranní rituál, zasloužená siesta či spolehlivý životabudič – milovníci kávy si jistě najdou mnoho záminek, proč si dopřát o jeden šálek navíc. Nyní si k nim mohou připsat i jeden zásadní.
Nová studie naznačila, že pití kávy může pomoci snížit riziko onemocnění, které v posledních letech obrátilo svět vzhůru nohama.
Výzkum z posledních let ukázal, že k odolnosti proti nákaze novým koronavirem výrazně přispívá pravidelná fyzická aktivita a strava bohatá na polyfenoly. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným?
Právě káva představuje bohatý zdroj jak antioxidantů, typu trigonelin, melanoidin, cafestol, tak i polyfenolů, mezi které patří kyselina kávová (CAA) a kyselina chlorogenová (CGA).
Jídlo jako lék
Už v roce 2020 britští vědci z Northwesterské univerzity na datech od téměř 38 000 osob zjistili, že pití jednoho nebo více šálků kávy denně je spojeno s průměrně o 10 % nižším rizikem onemocnění covidem v porovnání s těmi, kteří vypijí méně než jeden šálek kávy.
Jak shrnula hlavní autorka studie, docentka Marilyn Cornelisová: „Výživa člověka ovlivňuje imunitu. A imunitní systém hraje klíčovou úlohu v náchylnosti a reakci jedince na infekční onemocnění, včetně covidu-19.“
Baristé prominou
Nejnovější studie tchajwanských vědců, zveřejněná v listopadu 2023 v odborném periodiku Cell and Bioscience, si dala za cíl tato zjištění ověřit.
Zásobili se laboratorními kulturami, pseudovirem SARS-CoV-2, který je neškodnou obdobou opravdového viru a dostatečnou zásobu kávových zrn nejrůznějšího původu. Výsledky byly slibné.
„Zjistili jsme, že mletá káva v koncentraci 6 mg na 1 ml vody má vliv na snížení vstupu viru SARS-CoV-2 do hostitelských buněk s inhibičním účinkem přibližně 60-81 %, v závislosti na dávce,“ uvedli autoři.
Podobně dobře si vedla i káva instantní, a to u variant Alfa, Delta i Omikron, a dokonce i káva bez kofeinu, která si zachovává obsah CGA.
Hořká pilulka
V dalším kroku výzkumníci přistoupili k testu na lidských dobrovolnících. K tomu účelu bylo 64 osob ve věku 21-40 let rozděleno do skupin, ve kterých se buď věnovali, nebo nevěnovali konzumaci kávy.
Nejvýraznější účinek potlačení vstupu pseudoviru varianty Omikron do buněk přitom nastal do 6 hodin od vypití kávy. Jak se zatím zdá, káva může tvořit štít proti viru blokováním interakce spike proteinu a enzymu ACE2 na membráně buněk. Přesný mechanismus ovšem zůstává nejasný a bude předmětem dalších výzkumů.