Domů     5x tajemné pyramidy: Některé najdete i v Evropě!
5x tajemné pyramidy: Některé najdete i v Evropě!

Vítejte v Teotihuacánu, světově proslulém posvátném městě předkolumbovské Mezoameriky. Zříceniny téhle unikátní aglomerace najdete v nadmořské výšce 2200 metrů, 48 kilometrů severovýchodně od Mexico City.

Aztékové věřili, že právě zde se obnovuje svět. A to včetně Slunce, jehož nejnovější zástupce se zrodil právě zde. Kde jinde bychom tedy měli najít monumentální, 65 metrů vysokou Pyramidu Slunce.

Má 4 terasy a obvykle je jí svěřováno krásné 3. místo v žebříčku největších – respektive nejobjemnějších – staveb světa. Dávní stavitelé ji vybudují na místě posvátné jeskyně s pramenem a schválně mění sklon bočních stěn, aby pyramida působila ještě mohutnější.

Píše se rok 1539, ze srdceryvného řevu smrtící agonie tuhne krev v žilách a ve vzduchu je cítit pach spáleného masa. Lidského.

První mexický arcibiskup Fray Juan de Zumarrága (1468–1548) neváhá zřídit inkvizici i v Novém světě a rovnou jí vydat vzdělaného texcockého šlechtice Carlose Ometochtzina, který se snaží o nenásilnou syntézu starého náboženství s křesťanstvím.

A bude to právě Zumarrága, kdo nechá zlatem a stříbrem potaženou sochu blíže neurčeného božstva, která stávala na vrcholku Pyramidy Slunce, zbrousit a drahé kovy roztavit.

Tuto krasavici potkáte v Římě. Foto: Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy / CC BY 2.0
Tuto krasavici potkáte v Římě. Foto: Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy / CC BY 2.0

Dojedete sem metrem

Pokud jste se projeli v Římě metrem na lince B, určitě jste si všimli stanice Pyramide. Ostatně, poblíž totiž pyramida skutečně je, a to přímo na rozcestí dvou starověkých cest. Zhotovit si ji nechá soudce Gaius Cestius a výšku objedná na 125 římských stop.

To je v přepočtu na dnešní míry zhruba 30 metrů. Její základnu tvoří čtverec o rozměru strany 22 metrů. Cestius příliš nešetří, a tak si celou špičatou krásku nechá obložit mramorem. Před pyramidou stávaly navíc 4 sloupy, zřejmě s bronzovými sochami.

Dochovají se ale jen 2. Interiér ukrývá pohřební komoru, původně krásně zdobenou freskami, ze kterých toho ale mnoho nezbylo. Naštěstí se do obnovy pustí profesionálové a roku 2005 pyramidu poprvé zpřístupňují i veřejnosti. Podívat se do ní můžete ve vybrané soboty – ovšem po předchozí rezervaci.

Hledá poklady. S dynamitem…

Vyprahlou krajinou na východním břehu Nilu, přibližně 200 km severovýchodně od Chartúmu, otřese výbuch. Starověké zdivo se sype k zemi. Jakmile sedne prach, italský voják a lovec pokladů Giuseppe Ferlini (1797–1870) vylézá z úkrytu.

Na kalendářích je rok 1834 a do vzduchu právě vyletěla núbijská hrobka archeology označená číslem 6. Vystavěna je pro královnu Amanishakheto. Ferlini si mne ruce. Kořist je značná – stále zde jsou královniny šperky:

12 náramků, 76 prstenů a velké množství amuletů. Vše vytvořené nejlepšími řemeslníky království Meroë. Lup je dnes k vidění v Egyptských muzeích v Berlíně a Mnichově. Pyramida číslo 6 bohužel nebude jedinou, kterou Ferlini zlikviduje.

Většina ze zdejších 220 jehlanů inspirovaných egyptskou architekturou se ale naštěstí, byť ohlodána zubem času, zachová.

Güímar je jednou z 31 obcí na španělském ostrově Tenerife. U obce se nacházejí pyramidy v Güímaru. Foto: Pixabay
Güímar je jednou z 31 obcí na španělském ostrově Tenerife. U obce se nacházejí pyramidy v Güímaru. Foto: Pixabay

I mistr Heyerdahl se někdy utne…

Norský dobrodruh Thor Heyerdahl (1914–2002) zvedne oči od novin. Nevýznamný článek o kamení na ostrově Tenerife, o kterém si jeden z místních badatelů myslí, že není jen náhodnou hromadou, mu nedá spát.

Co když jde vážně o stavby, další, které dokazují zaoceánské cesty starých civilizací? Heyerdahl na Tenerife oslaví roku 1991 Pyrrhovo vítězství.

Nade vší pochybnost dokáže, že zdejší kameny skutečně nejsou ledajaké hromady přebývajících šutrů z pole, ale 6 stupňovitých pyramid s obdélníkovými základy. Průzkum navíc ukáže, že původně bylo staveb 9, 3 ale rozebrali místní jako laciný stavební materiál.

Čáru přes nadějné vyhlídky mu ale udělá odborná datace. Ta totiž překvapivě ukáže, že pyramidy nejsou starověkým zázrakem, ale výtvorem z 19. století!

Jaká je pravda o bosenských pyramidách?

U městečka Visoko v Bosně a Hercegovině ční do nadmořské výšky 767 metrů k nebi na první pohled nenápadný kopec Visočica.

Od roku 2005 ale bude v obležení turistů i odborníků. Bosenský spisovatel žijící v USA, Semir Osmanagić, totiž propaguje kontroverzní myšlenku, že jde ve skutečnosti o pyramidu vybudovanou starověkými Ilyry. Myšlence přidá i fakt, že je zde naleziště z dob této kultury.

Hypotézu, že kopec je ve skutečnosti zarostlá pyramida, ovšem žádný z probíhajících archeologických výzkumů nepotvrdil.

Foto: Pixabay a CC
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Záhady a tajemství
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Záhady a tajemství
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Záhady a tajemství
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
reklama
svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
Sériový žhář: Frito Bandito si libuje v záři plamenů
Léta sužují Kalifornii ničivé požáry. Zanechávají za sebou nejen nevyčíslitelné škody, ale i lidské oběti. Když se na místo činu sjedou vyšetřovatelé, nikdo netuší, že jejich velitel tam není poprvé. Během své armádní kariéry absolvoval kalifornský mladík John Leonard Orr (*1949) hasičský výcvik u letectva, takže když v roce 1971 ve dvaadvaceti odchází do civilu, má […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
enigmaplus.cz
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se př
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
enigmaplus.cz
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smr