Kandidáti na amerického prezidenta sice nosí oblek a kravatu, rozhodně však nebojují v rukavičkách. Nestydí se lhát, manipulovat veřejností, a nebo nechat své týmy vymýšlet všelijaké podpásovky. Na jednu dojede v roce 1964 i Barry Goldwater.
O síle televize se přesvědčí také Barry Goldwater (1909–1998) v roce 1964. Během prezidentské kampaně zastává protikomunistické postoje a odmítá politiku smiřování se Sovětským svazem.
Jenže právě toho využívá jeho soupeř Lyndon B. Johnson (1908–1973) a zasadí mu smrtící úder jediným televizním spotem. „Byla to podpásovka a jeden z nejzákeřnějších reklamních spotů všech dob,“ říká politický analytik David Mark.
Holčička Daisy
Johnson totiž zneužívá tehdejšího silného strachu před jadernými zbraněmi a sugestivním klipem vnutí národu představu, že jeho soupeř je odhodlán hnát Ameriku do jaderné války.
V ani ne minutovém klipu, který vymyslel konzultant demokratické strany Tony Schwartz, malá holčička trhá okvětní lísky kopretiny a počítá od jedné do devíti. Když dopočítá, obraz se zastaví a vojenský hlas začne odpočítávat zpět k jedné.
Když dojde k nule, vyplní obrazovku jaderná exploze, do níž Johnson říká: „Toto je v sázce. Vytvořit svět, kde mohou žít všechny Boží děti nebo se vydat to temnoty. Milovat nebo zemřít.“ A sugestivní hlas dodává: „3. Listopadu volte Johnsona. V sázce je příliš mnoho na to, abyste zůstali doma.“
Jedenou a dost a i to stačí
Spot je odvysílán pouze jednou, 7. září 1964, před hlavním večerním pořadem, přesto to k vítězství stačí. Goldwaterova image je rozmetána a nahrazena představou muže odhodlaného zničit svět. Johnson vyhrává s největším rozdílem hlasů v historii amerických voleb.