Domů     Edmund Kemper: Zvrhlý zabiják zneužije tělo zavražděné matky
Edmund Kemper: Zvrhlý zabiják zneužije tělo zavražděné matky

Sériový vrah a nekrofil Edmund Kemper se nezastaví před ničím. Už v 15 letech zabije své prarodiče, pak šest stopařek, a nakonec svou matku a její přítelkyni. Po dopadení pro sebe žádá trest smrti, ale je odsouzen pouze na doživotí.

Celým jménem Edmund Emil Kemper III. (*1948) se narodí v městečku Burbank, kousek od kalifornské metropole Los Angeles. Jako dítě vyniká ve škole a vůbec se vyznačuje mimořádnou inteligencí.

Zároveň se u něj už v raném věku začínají projevovat nebezpečné charakterové rysy, jako je asociální a psychopatické chování, které se odráží nejprve v krutosti vůči zvířatům.

Náctiletý kočkovrah

Když je Edmundovi 13 let, začnou se jeho násilné projevy stupňovat. Svojí malou kočku, kterou má jako domácího mazlíčka, brutálně ubodá. Několik dalších zvířat zkouší pohřbít zaživa a pak je znovu vykopává, aby je – pokud ještě žijí – mohl dále mučit.

S panenkami své sestry dělá podivné sexuální rituály a své okolí děsí temnými fantaziemi. Jeho sourozenci mu to oplácí – starší sestra ho jednou shodí do bazénu, i když neumí plavat, a malý Edmund téměř utone.

Jindy do něj zase strčí takovým způsobem, že tak tak nespadne pod projíždějící vlak. To všechno v Edmundovi posílí jeho psychopatické směřování.

Zamorduje všechny, kdo ho milují...
Zamorduje všechny, kdo ho milují…

Matka alkoholička

Edmund bezmezně miluje svého otce, Edmunda Emila Kempera Jr. Když se rodiče v roce 1957 rozvedou a Edmund je svěřen do péče matky, je to pro něj katastrofa. A nutno říci, že k tomu má i dobré důvody.

Jeho matka Clarnell je násilnická alkoholička, která ho bez ustání uráží, ponižuje a verbálně na něj útočí. Často musí spát v zamčeném sklepě, protože se matka údajně domnívá, že by mohl znásilnit svou mladší sestru.

Nešťastný North Folk

V roce 1963, když je Edmundovi 15 let, uteče z domova a vydá se hledat svého otce. Když ho najde, následuje další rána. Otec se znovu oženil a má už jiného syna. Nechá ho sice u sebe chvíli bydlet, ale pak ho pošle zpět za matkou.

Ta ho ovšem odmítne přijmout zpět do svého domu a pošle ho místo toho k jeho prarodičům. Ti žijí na velké farmě v kalifornské osadě North Folk.

Edmund své prarodiče nenávidí, později vypoví, že jeho dědeček byl v jeho očích senilní a babička z nich obou dělala hlupáky.

Sejmul ho, aby nebyl naštvaný

V srpnu roku 1964 se Edmundova nenávist vystupňuje. Jeho babička sedí v kuchyni a pracuje na své další knížce pro děti, když se najednou strhne hádka.

Edmund si tentokrát nenechá nic líbit a v závěru rozepře vytáhne zbraň a svou babičku chladnokrevně střelí do hlavy. Když se jeho dědeček vrátí z nákupu, čeká na něj se zbraní a zastřelí i jeho. Pak zavolá své matce a řekne:

„Chtěl jsem prostě vědět, jaké to bude zastřelit bábu. Dědka jsem sejmul, protože by kvůli tomu byl naštvaný.“

Během svého uvěznění dává řadu rozhovorů a je to údajně on, kdo inspiruje postavu vraha z románu Mlčení jehňátek.
Během svého uvěznění dává řadu rozhovorů a je to údajně on, kdo inspiruje postavu vraha z románu Mlčení jehňátek.

Monumentální kolos

Protože je mladistvý, je Edmund poslán na psychiatrické oddělení místní nemocnice, kde si střídavě s vězením pro mladistvé odpykává trest. Tady se velmi spřátelí se svým ošetřujícím psychologem, a dokonce se stane jeho asistentem.

Při testech je mu zjištěno mimořádně vysoké IQ. Propuštěn je po méně než pěti letech. V té době, v čerstvých 20, je z něj monumentální postava – měří přes dva metry a váží 130 kilo.

Psychologové a psychiatři si myslí, že se uzdravil, a tak je po propuštění jeho záznam v rejstříku smazán. Brzy si najde práci u kalifornské veřejné dopravy.

Nešťastné studentky

Několik let po propuštění ale u Edmunda vygradují jeho psychické problémy a temné fantazie, které díky své inteligenci dokázal před lékaři skrývat. A začne vraždit. Často využívá vraždění jako způsob odreagování poté, co se pohádá s matkou.

Do svého auta láká mladé stopařky, odváží je na opuštěné místo a tam je ubodá, nebo zastřelí. Ještě větší zvrhlosti se dějí ale po jejich smrti. Mrtvá těla odváží k sobě do bytu, pitvá je a na tělech a nejraději na useknutých hlavách se sexuálně ukájí.

Sex s useknutou hlavou

Jeho první dvě oběti jsou Mary Ann Pesceová (1954–1972) a Anita Luchessa (1954–1972). Obě 18leté studentky z Kalifornské státní univerzity. Edmund na ně narazí, když stopují, a vláká je k sobě do auta. Pak je zaveze na opuštěné místo a vrhne se na ně.

Škrtí je a bodá nožem. Proti jeho dvěma metrům a téměř 140 kilům nemají drobné dívky vůbec žádnou šanci. Jejich těla pak naloží do kufru svého auta a odveze si je domů.

Tam si nahé dívky vyfotí, jejich těla rozseká, rozdělí do plastových pytlů a zaveze je do hor. S useknutými hlavami provozuje hrůzný nekrofilní orální sex.

Svou matku zavraždí, mrtvou znásilní a nakonec ji pověsí jako terč pro házení šipek.
Svou matku zavraždí, mrtvou znásilní a nakonec ji pověsí jako terč pro házení šipek.

Hlava na zahrádce

Mladičká Aiko Koo (1957–1972) v září 1972 stopuje, protože jí ujel autobus, který ji měl dovézt na taneční hodinu. Tam už nikdy nedojede.

Cestou ji totiž nabere Edmund, zaveze ji na opuštěné místo, tady ji pod pohrůžkou pistolí donutí vystoupit a pak se na ni vrhne a vlastníma rukama ji uškrtí. Pak znásilní její mrtvé tělo. Podobný osud potká studentku Cindy Schallovou (1954–1973).

Edmund ji opět nabere na stopu a v odlehlém lesním zákoutí ji zastřelí. V kufru svého auta její tělo odveze do domu své matky a tam ho rozseká na kousky. Useknutou hlavu zakope na zahrádce a nastaví ji přitom tak, aby se dívala jeho matce do oken. Přijde mu to totiž vtipné.

Poslední mrtvé studentky

Poslední dvě studentské oběti zvrhlého vraha jsou Rosalind Thorpeová (1949–1973) a Alice Liuová (1950–1973). Naloží je do auta na univerzitě s tím, že je zaveze, kam budou potřebovat. Sotva ale opustí univerzitní pozemek, otočí se na ně a zastřelí je.

Mrtvá těla pak naaranžuje na zadní sedačce svého vozu a několikrát je sexuálně zneužije. Pak je rozseká na kousky a nahází do rokle nedaleko San Francisca.

Z hlavy terč na šipky

Na Velký pátek roku 1973 dostoupí Edmundova nenávist k matce vrcholu. Mezi oběma se odehraje bizarní slovní výměna. Matka sedí na posteli a čte si knihu. Edmund k ní přijde a říká:

„Předpokládám, že tady budeš chtít sedět celou noc a povídat si.“ Matka jen odvětí: „Ne, dobrou noc.“ A Edmund ji beze slova umlátí kladivem. Pak jí usekne hlavu a také s ní provozuje nekrofilní orální sex. Nakonec si ji pověsí jako terč pro házení šipek.

Udá se, protože není v rádiu

Když se dostatečně pobaví s mrtvým tělem své matky, pozve si do domu její nejlepší kamarádku, kterou také nesnáší. Sally Hallettovou (1914–1973) uškrtí hned po příchodu. Pak nasedne do auta a ujíždí pryč.

Jakmile se ráno z rádia nedozví o vraždách, sám zavolá policii. Ta si nejprve myslí, že si dělá legraci, ale když požaduje na telefon důstojníka, kterého osobně zná, dojde policistům, že to myslí vážně. Edmund pak čeká v autě, až si pro něj policisté přijedou.

Ve vězení nemlčí

Soud Edmunda shledá vinným z osminásobné vraždy. Sám vrah pro sebe požaduje trest smrti, ale protože ten je v té době dočasně neudělovaný, skončí s doživotím. Ve vězení žije dodnes a údajně si nepřeje být propuštěn z obavy, že by své zločiny opakoval.

Během svého uvěznění dává řadu rozhovorů a je to údajně on, kdo inspiruje postavu vraha z románu Mlčení jehňátek.

Foto: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,