Čištění zubů dvakrát denně není jen prevencí zubního kazu, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků je dodržování ústní hygieny důležité i jako prevence řady vážných onemocnění. Jaké choroby toto „lajdáctví“ způsobit?
Narušení rovnováhy ústního bakteriálního mikrobiomu, k němuž může dojít i v důsledku nedostatečné ústní hygieny, může vést k tomu, že se v ústech přemnoží škodlivé bakterie, což má za následek vzniku zubního kazu, zánětu dásní či parodontitidy, zánětu závěsného aparátu zubů.
Jednou z nejčastějších příčin onemocnění dásní je bakteriální plak. Rozvoji parodontitidy předchází krvácení dásní a jejich zánět, kterému se říká gingvitida.
Bakterie přeměňují cukry v potravě na kyseliny, které mohou dráždit dásně a narušovat zubní sklovinu, což nakonec vede ke vzniku zubního kazu.
Ústní bakterie jako hrozba
V současnosti už není parodontitida považována za lokalizované onemocnění bez patrných příznaků, ale za onemocnění, které má vliv na celý organismus.
Je to z důvodu zvýšené zánětlivé reakce, kterou vyvolává v těle a na které se musí podílet celý imunitní systém.
Přemnožené bakterie z úst se mohou prostřednictvím krevního řečiště dostat do celého těla, této situaci se říká bakteriémie neboli obsah bakterií v krvi, která je jinak sterilní, a způsobovat nejrůznější zánětlivá onemocnění.
Zvýšené riziko pro srdce
Chronická parodontitida je rizikovým faktorem pro kardiovaskulární systém, protože v organismu vyvolává systémovou zánětlivou reakci.
Může mít za následek rozvoj aterosklérózy, což je postupné poškozování stěn cév neboli jejich kornatění, při kterém vznikají tak zvané aterosklerotické pláty.
V nich se mohou usazovat bakterie z úst, na což tělo může zareagovat zánětem cév, který ještě zhorší další rozvoj aterosklerózy.
Parodontitida a diabetes
Ateroskleróza je přitom příčinou dalších onemocnění. Následky se mohou mimo jiné projevit v podobě ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody.
Dále existuje obousměrný vztah mezi parodontitidou a diabetem, to znamená, že obě onemocnění se navzájem ovlivňují.
Diabetes je jedním z rizikových faktorů pro parodontitidu a dokonce se zjistilo, že diabetici mají až třikrát zvýšené riziko rozvoje zánětu parodontu než lidé bez diabetu.