Neměli peníze na doutník, a tak sbírali drobné nedopalky z nich. Jejich obsah si potom zabalili do papíru, který zrovna měli po ruce. Tak prý si žebráci ve Španělsku vyráběli cigarety už zhruba v 17.století.
Ovšem balení zbytků tabáku do papíru tou dobou prokazatelně prováděli i Američané.
Tímto způsobem se rodí první cigarety. Prostě si lidé zabalí zbytky tabáku. Ovšem už tehdy mají někteří lidí jasno v tom, že kouření je škodlivý zlozvyk.
„Kouření ovlivňuje mysl věřících a staví zeď mezi ně a Boha,“ prohlásí v roce 1637 turecký sultán Murad IV. (1612–1640).
Zakazuje proto konzumaci tabáků a jde dokonce tak daleko, že v převlečení kontroluje, zda se v istanbulských kavárnách nekouří, a hříšníky dá popravit.
Bojkot tabáku
Ovšem čas nezadržitelně směřuje k průmyslové výrobě cigaret. Francouzská Manufacture des Tabacs je produkuje od roku 1843 a kuřivo rychle získává na oblibě. Je levnější než doutníky, takže si ho může dovolit široké spektrum lidí i z nižších vrstev.
Proto se rychle šíří. Oblíbí si ho třeba vojáci, kteří chtějí utratit čas a zabavit se, když zrovna nebojují. Když vídeňská vláda zvýší v roce 1848 daně na kolkovaný tabák, v Miláně se kvůli tomu Italové bouří. Rozhodnou se bojkotovat rakouský tabák.
V té době se v ulicích města nacházejí rakouští vojáci, protože situace je v zemi pořádně napjatá – Italové by rádi byli samostatní. Rakušáci jim k vzteku pokuřují rovnou pod nosem. Občas kouří i císařovna Sissi.
Úspěch na trhu
Velký úspěch zaznamenává ve 2. polovině 19. století firma Philip Morris, která vyrábí tabák a trefí se do správné doby. Pochopitelně není sama, Tažení kvalitních cigaret po světě pokračuje.
Už od roku 1872 má Morrisova evropská firma obchodní zastoupení také v USA. A před koncem století se pak oblíbené kuřivo začíná vyrábět i v továrně otevřené v New Yorku. Ovšem to není všechno.
Britský král Edvard VII. (1841–1910) spokojeně oklepe popel z Morrisovy cigarety. „Bude mým dvorním dodavatelem tabáku,“ zní královský rozkaz v roce 1901. Vášni propadají i korunované hlavy…
Nečekaná popularita
Oblíbeným způsobem hubnutí se ve 20. letech 20. století stává cigaretová dieta založená na hubnutí kouřením.
„Zapalte si Lucky (značka cigaret Lucky Strike – pozn. red.) a cukroví, po kterém tloustnete, vám nebude scházet,“ nabádá lidi reklama ve 20. letech 20. století. Mezi dietami se objevuje také tzv. cigaretová a dosahuje překvapivé popularity.
Kouření skutečně snižuje chuť k jídlu. Odborníkům na plicní choroby ovšem z takového návodu na zdravou životosprávu vstávají vlasy hrůzou.