Představte si, jak stojíte na kraji vysokého mostu a pod vámi zeje strašlivá díra. Málokdo je v té chvíli hrdina. Najednou se ozve „Jump!“ a vy se vrhnete dolů. Ani nemáte čas se loučit se životem.Těsně nad hladinou vás lano strhne zpět. Tak to je bunge jumping – úžasný zážitek!
Bungee jumping je akce, kdy se člověk přivázaný za kotníky dobrovolně vrhne z velké výšky k zemi. Těsně před dopadem se lano napne a zabrání nárazu. Poprvé tuto atrakci objeví v roce 1950 expedice National Geographic.
Baví se tak domorodci na ostrově Pentecost, který patří do souostroví Vanuatu v Melanésii.
Za první skoky dostali odvážlivci pokutu
Podle pověsti však vznikl bungee jump dávno předtím na ostrově v Pacifiku.Tam tehdy vylezl muž za neposlušnou ženu na vysoký strom. Žena si mezitím stačila přivázat liánu na kotník a pak se vrhla střemhlav dolů.
Muž ji následoval, ale bez liány se samozřejmě zabil. Místní muži začali později její kousek napodobovat.. Propagátory bungee jumpingu v Evropě jsou studenti britské University v Oxfordu.
V roce 1979, 1. dubna se pouští do skoků ze 75 metrů vysokého mostu v anglickém Bristolu a právě tento pokus a tento den je považován za vznik bungee jumpingu v Evropě.
Odvážný skok z Eiffelovy věže byl zatím poslední
Studenti pak raději zkoušeli své pokusy za oceánem. Poprvé skákali z mostu Golden Gate v San Francisku. V roce 1987 uskutečnil Alan John Hackett (*1958) odvážný skok z Eiffelovy věže.
Jeho čin obletěl celý svět, ale francouzská policie neměla pro takovou extravaganci pochopení. V roce 2006 při slavnostním akci seskočil Hackett z věže v čínském Macau. Bylo to z výšky 233 metrů nad zemí.
Světový rekord v bungee jumpu se uskutečnil v květnu 2013, při spolupráci tří „skokanských“ skupin z Polska, Španělska a Francie. Vybrán byl známý norský útes Kjerag a účastníci skočili z výšky 310 metrů.
Tělo a mysl prostoupí doslova opojný pocit
Bungee jumping zažívá dnes obrovský boom. Skáče se všude na světě a ze všeho možného. Z jeřábů, balónů, skalních útesů, mostů, ale i budov. Člověk při skoku zažívá téměř pocity létání a někteří účastníci přiznávají, že si chvíli připadali jako ptáci.
Pocity to jsou neopakovatelné. „Byl to šok, hlava se mi téměř dotkla země,“ vzpomíná s respektem Kal Müller, průkopník bungee jumpingu. . „Úplně se mi při tom zastavilo srdce,“ dodává s úsměvem.
I Alan John Hackett po skoku z Eiffelovy věže řekl, že zažil nejúžasnější pocit v jeho životě.
Stalo se, že pokus skončil tragicky
Najdou se však tací, kteří jednoznačně prohlásí: „Už nikdy!“ Nejdůležitější u bungee jumpingu je, aby jej provozovali zkušení odborníci. Velmi záleží na přesném vypočtení poměru váhy a výšky těla k délce jistícího lana.
Několikrát se stalo, že pokus skončil tragicky. Obrovské štěstí měla naopak Australanka Erin Langworthyová (*1990), které se při bungee jumpingu ze 111 metrů vysokého mostu v Zimbabwe, přetrhlo lano!
Spadla do řeky plné krokodýlů, navíc se svázanýma nohama. Doslova podruhé se narodila.