Pro starověký Egypt jsou typické mimo jiné i pohřební lodě. Jaký měly v egyptských hrobkách vlastně význam? Šlo o součást pohřební výbavy zemřelého, symbol sluneční bárky určené pro úspěšnou cestu podsvětím.
Archeologové našli řadu pohřebních lodí, které prozrazují leccos o životě starověkých Egypťanů.
Američan Herbert Winlock se svým archeologickým týmem zkoumá v roce 1920 hrobku, patřící číšníku Meketreovi, který sloužil zřejmě faraonovi Amenemhetovi I. (vládl přibližně v letech 1994–1964 př.
n. l.). Při vykopávkách ho překvapí i objevené modely lodí. Velký objev má v roce 1954 před sebou egyptský archeolog Kamál el-Mallach. U Velké Cheopsovy pyramidy v Gíze objeví dvě jámy zakryté vápencovými deskami.
Pod jednou z nich odhalí pohřební loď, patřící faraonu Cheopsovi (vládl asi v letech 2551–2528 př. n. l.).
Užívali je i Vikingové
Pohřebiště v Abydu asi 400 km od Káhiry zkoumá v roce 1991 americký egyptolog David O´Connor.
Blízko hrobky krále Chasechemueje (vládl kolem roku 2682 př. n. l.) nachází také celou flotilu 14 plavby schopných lodí, a to více než 13 kilometrů od řeky.
Pohřební lodě nejsou výsadou Egypťanů. Roku 2011 objevuje britská archeoložka Hannah Cobbová se svým týmem ve skotském Ardnamurchanu hrob Vikinga, který tvoří loď, s níž měl muž doplout až do říše smrti.
Vikingských pohřebních plavidel se dochovalo více.
Jméno neznáme
V roce 2016 si významný objev lodě připsali na svoje konto také Češi. V jižním Abúsíru narazili v jedné z prozkoumávaných hrobek na dřevěnou loď o délce 18 metrů. Stará je minimálně 4500 lety.
Tehdejší ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta k objevu řekl:
„Lodě takové velikosti a konstrukce byly v této době určeny pouze pro nejvýznamnější členy společnosti, což byly osoby patřící do královské rodiny.“ Dodal, že jméno majitele hrobky se bohužel zjistit nepodařilo kvůli jejímu poškození