Domů     Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
19.9.2023

Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex!

Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo skrývá mnohem víc! Některé jsou žádoucí, jiné méně, ale všechny mají smysl! U některých ho už dávno známe, jinde ho vědci teprve hledají…

Díky REM atonii ve spánku nekýcháme. Podrážděné receptory mozek vůbec nevnímá. Foto: smashmirrorcardboardface / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.
Díky REM atonii ve spánku nekýcháme. Podrážděné receptory mozek vůbec nevnímá. Foto: smashmirrorcardboardface / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

Pro bezpečný spánek

SVALOVÁ ATONIE

Pokud máte rýmu, kolikrát asi tak kýchnete během spánku? Je to chyták – ve spánku totiž nikdo nekýchá!

Může za to reflex, který se nazývá svalová atonie (nebo také REM atonie). Jakási pojistka, která vlastně znemožňuje mozku dávat tělu pokyny, když spíme. Svaly jsou zkrátka odpojeny! Tento reflex nás tak chrání od mnohých nebezpečí. Jen si představte, že byste ve spánku začali dělat stejné věci jako v bdělosti!

Pokud tedy máte pocit, že někdo spící skutečně kýchne, nejspíš ho něco dráždilo natolik, že ho mozek na chvilku probudil. Anebo je u něj tento reflex porušený. Stává se to zhruba u 2 % lidí a není žádná legrace.

Takový člověk s sebou ve spánku škube, křičí, může spadnou z postele nebo se jinak zranit.

Tak trochu opakem, a rovněž noční můrou, je tzv. spánková obrna. Pří ní totiž téměř vše vnímáme, ale nejsme schopni se pohnout.

Tlak na bloudivý nerv v uchu může vyvolat kašlání. Foto: Tung256 / Pixabay.
Tlak na bloudivý nerv v uchu může vyvolat kašlání. Foto: Tung256 / Pixabay.

Pozor na uši!

ARNOLDŮV REFLEX

73letá pacientka už několik týdnů hrozivě kašle a lékaři si neví rady. Žádné léky ani ověřené postupy nezabírají, všechna možná vyšetření žádnou nemoc neprokážou. Tedy až na jedno – při ušní kontrole se zjistí, že má žena ve zvukovodu velký kus zaschlého mazu. Když ho lékař vyčistí, pacientka kašlat přestane!

Kouzlo? Nikoliv. Floridská lékařka Marika Alois případ uzavře s tím, že maz v uchu tlačil na bloudivý nerv neboli Nervus Vagus. A jeho podráždění právě může způsobit zdánlivě nesouvisející kašlání!

Vcelku vzácný jev se jmenuje Arnoldův reflex, podle německého anatoma Friedricha Arnolda (1803-1890). Ten sice reflex neobjeví, ale studuje onu část bloudivého nervu sídlící ve zvukovodu.

Glabelární reflex dostane jméno podle místa nad nosem. Může odhalit závažné choroby.Foto: Krivitskiy / Pixabay.
Glabelární reflex dostane jméno podle místa nad nosem. Může odhalit závažné choroby.Foto: Krivitskiy / Pixabay.

Přestaň mrkat

GLABELÁRNÍ REFLEX

Tento reflex si můžete snadno vyzkoušet sami na sobě. Na nose si najděte místo přesně mezi obočím a začněte si do něj lehce ťukat prstem. Co se teď bude dít? Aniž byste si to přáli, s každým ťuknutí mrknete.

A pokud budete ťukat na nos jiné osobě, bude mrkat také! V obou případech však jen chvíli – za nějakou dobu si každý na tu podivnou činnost zvykne a oči udrží otevřené.

Připadá vám to jako zbytečnost? Rozhodně není! Pokud si všimnete, že se někdo ťukání na nos nepřizpůsobí a mrká dál, mohlo by to být znamení nějaké poruchy mozku.

Absence reflexu může prozradit třeba i nastupující Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu anebo demenci!

Místo na hlavě, kam při tomto testu ťukáme prstem, se jmenuje glabella, a reakci se tedy říká glabelární reflex. Jako první ho v roce 1896 objeví anglický lékař Walker Overend (1858–1926).

Kůže svraštěním reaguje na mokré prostředí. Prsty si tak zachovají pevnější úchop.Foto: Geralt / Pixbay
Kůže svraštěním reaguje na mokré prostředí. Prsty si tak zachovají pevnější úchop.Foto: Geralt / Pixbay

Vylez už z vody!

VARHÁNKY NA PRSTECH

Známe to všichni. Když jsme dlouho ve vodě, naše konečky prstů začnou připomínat sušené švestky. Je to proto, že jsou zkrátka moc mokré, prosáklé vodou z bazénu nebo z vany? Ne tak docela, hlavní roli tu hrají cévy umístěné pod kůží.

Ty se při dlouhém namáčení trochu scvrknou, a stáhnout tak k sobě i okolní pokožku.

Nad původem tzv. varhánků vědci už dlouho bádají a jednou se všimnou například toho, že když má někdo na ruce poškozené nervy, zkrabatělé prsty se mu nevytvoří. Ani kdyby si je máčel celý den!

Což jen dokazuje, že s mokrou kůží varhánky mnoho společného nemají – je to nervový reflex, který nám nejspíš zbyl po našich dávných předcích!

Jedna z nejzajímavějších teorií vysvětluje, že mezi vrásky na prstech se vám udělají kanálky, kterými může odtéct voda. Vy pak budeme mít pevnější úchop a věci vám nebudou vyklouzávat z ruky.

Výzkumy již skutečně potvrdily, že lidé s varhánky na rukou lépe udrží mokré předměty než lidé, kteří mají ruce zcela suché.

Není ti zima?

HUSÍ KŮŽE

Jak vypadá drůbež, když z ní oškubeme peří? Přeci podobně jako naše kůže, kdy je nám zima! Nebo když se něčeho vyděsíme. Co přesně se v těle děje, když máme husí kůži, už víme.

V reakci na chlad nebo na emoční rozrušení naše nervová soustava stáhne svalová vlákna kolem chlupů, které se tím napřímí.

Ale k čemu nám takový legrační reflex slouží? Jeden pohled tvrdí, že jde o snahu těla se zahřát. Mezi naježenými chlupy se zadrží více vzduchu, a ten pak vytvoří vrstvu tepelné izolace. Husí kůži ale mají i mnohá zvířata a u nich je účel trochu jiný.

Třeba kočce se tvoří ve chvíli, kdy se cítí v ohrožení – napřímené chlupy totiž zvíře opticky zvětší a predátoři z něj pak mají větší strach!

Protože i my ale máme husí kůži ze strachu, její původní funkce je možná kombinací obou zmíněných. Anebo je tu ještě nějaká další?

Před časem přijdou vědci z Harvardu se zjištěním, že husí kůže podporuje aktivitu vlasového váčku a mohla aby tak pomoci v boji proti plešatosti. Anebo že se nám někdy doslova ježí chlupy i ve chvíli mimořádného soustředění mozku.

O funkci husí kůže toho zatím moc nevíme. Zbytečným reflexem ale rozhodně není! Foto: kropekk_pl / Pixabay.
O funkci husí kůže toho zatím moc nevíme. Zbytečným reflexem ale rozhodně není! Foto: kropekk_pl / Pixabay.

Jsem v rozpacích…

ČERVENÁNÍ

Nechtěli jsme, aby se to stalo, ale stejně jsme rudí až za ušima! Když nás něco rozruší, stydíme se, jsme v rozpacích anebo máme trému, náš obličej začne připomínat zralé rajče. Co se přesně děje?

Emoční napětí už nevydrží drobné cévy, které zásobují povrch těla, rozšíří se a stoupne tak průtok krve do obličeje. Někomu se červenají i uši, krk a horní část hrudníku. Hlavně ale žádnou paniku – za malou chvilku to zase zmizí.

Co však je na tom nejzajímavější – u žádných zvířat podobné červenání nenajdeme. Je to reflex čistě lidský, reagující pouze na pohnutku naší mysli!

Červenání se zájmem zkoumá už Charles Darwin (1809-1882), podle nějž jde o jednu z nejpodivnějších lidských vlastností. A všímá se třeba i toho, že se nikdy nečervenáme, když jsme sami, pouze před ostatními lidmi.

Existuje samozřejmě i červenání, které fyziologický podnět má, třeba když zrudneme po konzumaci alkoholu. S emocemi však tento proces nemá nic společného, tady za to může hromadění acetaldehydu v těle.

Foto: úvodní foto: geralt/ Pixabay. 1: Creative Commons 2 – 5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
reklama
zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky