Zakroužit sklenicí a pořádně přičichnout… Pokud ve víně ucítíte ovoce, květiny nebo trávu, je všechno v pořádku. Zaznamenat méně příjemné tóny určitě nikdo nechce. Výzkumníci proto přicházejí s inovací, která má eliminovat jejich výskyt. Vypadá to, že vynález bude k nezaplacení – a není to proto, že obsahuje zlato!
Různé odrůdy vína mají svou charakteristickou vůni a chuť. Ale stane se, že kromě libých tónů může člověk ucítit i aroma, které by se dalo popsat jako pach zkažených vajec, zelí, hniloby nebo třeba gumy.
Vytvářejí je těkavé sloučeniny síry, které mohou významně ovlivnit kvalitu vína.
Zlaté nanočástice v akci
Zatímco některé sloučeniny přispívají k pozitivně vnímaným chutím a vůním, například květinové nebo ovocné, jiné jsou spojeny s již zmíněnými nežádoucími pachutěmi a odéry.
Druhá skupina představuje problém pro vinařský průmysl, protože se vyskytuje až u 30 % vín a neomezuje se jen na určitý segment výrobců nebo druh vína. Ovlivňuje jak červená, tak i bílá vína a týká se malých i velkých vinařství.
Australští vědci přicházejí s novým řešením starého problému. Má podobu nanočástic zlata, které dokážou rychle a ekologicky odstranit velké množství síry. Vědci zvolili zlaté nanočástice kvůli způsobu, jakým se zlato váže s určitými molekulami síry.
Stačí omezený čas
V laboratorních podmínkách pak testovali proužky s těmito nanočásticemi na malých vzorcích červeného a bílého vína s vysokým obsahem nežádoucích těkavých sloučenin síry. Po 24 hodinách bylo z vína odstraněno až 45 % těchto látek.
Kromě tohoto úspěchu je dalším kladem univerzálnost nové metody. Může být použita po celou dobu procesu výroby vína, od filtračních zařízení až po nádoby, ve kterých je víno uloženo.
„V podstatě nejde o složitý proces, jen o přidání do vína a následné odstranění,“ popisují autoři svou inovaci, která je podle nich účinnější při řešení problémů způsobenými sloučeninami síry než aktuálně používané preparáty na bázi mědi.
Metoda budoucnosti?
Ty mohou být původci dalších nepříjemných pachutí a naopak se mohou podílet na ztrátě ovocných, citrusových a tropických aromat, která jsou pro víno důležitá.
Navíc se jedná o vícestupňový proces, zatímco nanočástice zlata se přidají do vína jen na určitou dobu a opět se odstraní, čímž se víno očistí od nežádoucích látek.
Podle expertů jde o metodu, která je netoxická a má kromě zdravotních a ekonomických pozitiv také příznivý dopad na životní prostředí.
Počítají s tím, že bude nějakou dobu trvat, než se dostane z laboratoří do komerční výroby, ale už tyto rané výsledky jsou velmi slibné v souvislosti se zlepšením kvality vína.