Obrovské bzučící monstrum z elektronek a bakelitu dodnes odpočívá v hangáru v anglickém Bletchley Parku u vesnice Milton Keynes severně od Londýna.
Zhruba 2,5 metru vysoký, necelý metr široký a téměř pět metrů dlouhý stroj zvaný Colossus vděčí za svůj vznik cambridgeskému matematikovi Alanu Turingovi (1912–1954).
Úkolem počítačů Colossus Mark 1 a Mark 2 bylo dešifrovat zprávy z německého stroje Lorenz SZ42, jenž kódoval informace přímo z nejvyššího nacistického velení.
Zpravodajské údaje, které Colossus shromáždil a rozluštil, podle tvrzení německých historiků zkrátily válku nejméně o dva roky…
Čísla vynásobí za šest vteřin
Také USA pracují během války na počítacím zařízení.
Matematik Howard Hathaway Aiken (1900–1973) z Harvardské univerzity přichází v roce 1943 se strojem nazvaným Harvard Mark I. Obr dlouhý skoro 16 metrů váží pět tun, obsahuje tři čtvrtě milionu součástek a asi 80 kilometrů drátů.
Sečtení čísel s jeho pomocí trvá 0,3 vteřiny, násobení dvou desetimístných čísel šest vteřin a jejich dělení 11 vteřin.
Pomocník při vývoji jaderné pumy
Armáda stroj využívá při vývoji první atomové bomby. Mark I ale pracuje i po válce a zabývá se dalšími vojenskými úkoly. Do šrotu jde až v červenci 1959. Jeho vývoj stál americkou státní kasu pořádné peníze, celkem 500 000 dolarů.
„Zet trojka“ naproti tomu Němce Konrada Zuseho přišla jen na 25 000 říšských marek. Sám Adolf Hitler přitom dal na mnichovské výstavě za obraz jednorožce s veverkou 15 000 říšských marek.