Domů     Rockovou ikonu zničila zběsilá životní jízda
Rockovou ikonu zničila zběsilá životní jízda
25.6.2023

Koncert skupiny The Doors 1. března 1969 v Miami na Floridě. Jim Morrison při cestě sem zmešká dvě letadla a čekání na další si zpestřuje popíjením alkoholu. Když konečně opilý dorazí na pódium, začne se předvádět. Svléká si košili a publikum čeká, kam až tentokrát zajde…

 

„Oslovujeme ty samé lidské potřeby jako klasická tragédie nebo rané jižanské blues. Nahlížejte na to jako na spiritistickou seanci,“ sugestivně líčí americký zpěvák, textař a lídr rockové skupiny The Doors Jim Morrison (1943–1971).

Vysvětluje, proč po něm a jeho kapele lidé šílí. On sám už toho ale začíná mít dost…

Akrobat na jevišti

„Jim nenáviděl své pubertální fanoušky. Jediným důvodem, proč vystupoval, byla snaha zjistit, jak daleko dokáže publikum dotlačit. Sám sebe zřejmě viděl jako šamana uvolňujícího energii davu,“ píše britský publicista Peter K. Hogan (*1954).

„Pro rockový koncert neplatí žádná pravidla. Všechno je dovoleno,“ říká Jim. Sám jde příkladem. Na koncertech se vrhá po hlavě do davu, šplhá po oponě nebo chodí na okraji jeviště jako provazochodec. Publikum se sází, s čím tentokrát přijde.

Zpěváka to štve, chce, aby fanoušky zajímala hlavně jeho hudba, ne akrobatické kousky. Na koncertech se objevuje opilý nebo sjetý a často obojí dohromady. A podle toho se také chová.

Chodí zásadně na červenou

Permanentní výstřelky, to je Jimův život. Když se rozhodne pít, opije se tak, že by všichni ostatní spolehlivě skončili v nemocnici s otravou alkoholem.

Když mu na ulici někdo úplně neznámý nabídne nějakou tabletku, s klidem ji spolkne, aniž by se nějak zvlášť zajímal o to, co vlastně polyká. I za volantem se chová jako šílenec. Jakmile má přejít ulici, nečeká na zelenou. Přesně naopak.

Vyčká, dokud se na semaforu neobjeví červený panáček. Auta se rozjíždějí a do pohybu se dává i rocková hvězda. Pracuje snad na tom, aby sám sebe co nejrychleji zničil?

Kapela Doors měla nespočet fanoušků. FOTO: Elektra Records / Creative Commons / volné dílo
Kapela Doors měla nespočet fanoušků. FOTO: Elektra Records / Creative Commons / volné dílo

Zkoumám hranice reality

Nejde o sebedestrukci nebo o koketování se smrtí. Za vším je prostě jenom jeho touha po dobrodružství a zvědavost. „Řekněme prostě, že jsem zkoumal hranice reality. Byl jsem zvědavý, co se stane. O nic jiného nešlo:

jen zvědavost,“ prohlásí v roce 1969. Život si chce pořádně užít a na následky se neohlíží. „Chci se pobavit, než celej ten bordel tady vyletí do vzduchu,“ říká jednou jeho hlas z magnetofonového záznamu.

„Zajímá mě jakákoliv revolta, chaos a zvláště činnosti, které nemají smysl. Myslím, že představují cestu ke svobodě,“ zkouší, co kdo v jeho okolí vydrží. Každému se vysmívá: „Neustále se snažím, aby ve všem, co dělám, byl náznak ironie.“

Koncert promění v orgie

Skupina The Doors je v roce 1969 na vrcholu své slávy, ale Jim už má všeho plné zuby. Na koncert v Miami trvající hodinu a půl přijde 12 000 lidí. „Morrison zazpíval, navíc falešně, jen jedinou píseň.

Po zbytek vystoupení jen chrčel a hekal, svíjel se a gestikuloval stylem, který učinil z Elvise Presleyho přinejmenším presbyteriánského kazatele…,“ komentuje později událost americký publicista Larry Mahoney v novinách Miami Herald a pokračuje:

„vypadal, jako by hodlal masturbovat přímo před zraky publika, vykřikoval neslušnosti a obnažoval se.“

Tak co, viděli jste ho?

Jim je známý svými výstřelky a provokacemi během koncertů, ale tohle už je moc. Na koncert v Miami později vzpomíná i klávesista z The Doors Ray Manzarek (1939–2013). Podle něj Jim lidem tehdy řekl:

„Vy jste sem nepřišli poslouchat muziku, podívat se na dobrou r’n‘r kapelu, přišli jste kvůli něčemu, co jste ještě neviděli, kvůli něčemu většímu, co přesahuje vaše dosavadní zkušenosti. Tak co mám udělat?

Co kdybych vám ukázal svoje péro?“ Pak si prý sundal košili, tancoval a nechával ji sklouzávat až k rozkroku. Nakonec křičel: „Viděli jste ho, viděli jste ho?

Tady ho máte.“ Podle slov Paula M. Denhama, tehdejšího policejního velitele v Miami, mohl být odsouzen pro výtržnictví. Není to ostatně poprvé.

Nadává i fanouškům

Policejnímu zadržení za opilství, veřejné pohoršování a obscénní vystupování neujde Jim už několikrát předtím. Poprvé na Floridě roku 1963, později třeba roku 1967 v New Havenu nebo roku 1968 v Las Vegas.

Vypadá to ale, že incident v Miami znamená pro zpěváka předěl. „V Miami jsem se pokusil obrátit mýtus v absurditu, nějak ho zničit. Dělalo se mi z toho už nanic, tak jsem ukončil ten ,skvělý‘ večer.

Řekl jsem publiku, že jsou jen davový spolek pitomců a co tam vlastně hledají,“ komentuje Jim svoje chování. Rozčiluje ho, že muzika je lidem úplně fuk.

Zmizí na pustý ostrov?

K jeho životní jízdě ale samozřejmě patří i ženy. Heslo „sex, drogy a rock’n‘roll,“ naplní do písmene. Své životní lásce Pamele Coursonové (1946–1974) přezdívá „vesmírná družka“. Vystřídá sice spoustu milenek, ale vždy se nakonec vrátí k ní.

Podobný návrat proběhne i v roce 1971, kdy se Pamela znovu objeví po jeho boku. Zpěvák váhá, co vlastně bude dál. „Můžeme ještě nějakou dobu pokračovat, ale pak bychom – pro získání nové chuti tvořit – museli asi ze všeho vypadnout.

Možná na nějaký pustý ostrov a tam začít znovu,“ říká. Možná i proto se v roce 1971 uprostřed mixování desky L. A. Woman rozhodne odjet do Paříže.

V tomto pařížském domě Morrison bydlel. FOTO: Walter Miles / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V tomto pařížském domě Morrison bydlel. FOTO: Walter Miles / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Poslední společný večer

„Zdá se mi, že jde všechno dobře, tak co kdybyste to dodělali sami? Já s Pam zmizíme do Paříže, trochu to tam okouknout, co se děje,“ tahle slova jsou poslední, která od něj kluci z kapely The Doors uslyší. Živého už ho neuvidí.

Večer 2. července 1971 se jde Jim s Pamelou společně navečeřet a potom zamíří do kina na noční představení. Vrátí se zpátky domů, do Jimova pařížského bytu. Lehnout si jdou kolem půl třetí ráno. Uplyne sotva hodina, když Pamelu probudí divné zvuky.

Jim dýchá hlasitě a nepravidelně. Zatřese jím a probudí ho. „Zavolej doktora,“ prosí ho. Jenže Jim ji rázně odmítne. „Jdu se vykoupat,“ prohlásí a zavře se v koupelně.

Zvrací chumáče krve

O tom, co se dělo, Pamela později vypovídá na policii. „Když byl ve vaně, zavolal mě a řekl, že je mu zle a bude nejspíš zvracet,“ uvádí do protokolu. Pamela tedy bere do ruky oranžovou mísu a odnese mu ji. Jim se do ní vyzvrací.

„Myslím, že ve zbytcích jídla byla i krev. Vylila jsem zbytky a můj přítel začal znovu zvracet – tentokrát už jenom krev a vzápětí krevní sraženiny. Pokaždé jsem mísu vylila do výlevky v koupelně a pak ji umyla,“ líčí průběh událostí Pamela.

Poté se prý sice Jim cítil divně, ale prohlásil: „Není mi zle, nevolej doktora, cítím se líp. Je to pryč. Běž do postele!“ Jim ji ujistí, že až se vykoupe, přijde za ní. Pamela poslechne. Jimovi se vrací barva v obličeji. Pam hned po ulehnutí usíná.

Studená voda, úsměv na rtech

O několik hodin později se probouzí, když se ale podívá na lůžko vedle sebe, Jim tam neleží. Proto vyrazí do koupelny. Najde ho ve vaně. Voda už je studená. Z nosu mu teče krev a usmívá se. Pamela si nejdřív myslí, že si z ní dělá nějakou podivnou legraci.

Jenže když se jí nedaří Jima probrat, pochopí, že je v bezvědomí. Zavolá proto příteli Alanovi Ronayovi. Ten do bytu dorazí i se svojí přítelkyní Agnes Verdovou.

Morrisonova přítelkyně pamela Coursonová. FOTO: i.ytimg / Creative Commons / volné dílo
Morrisonova přítelkyně pamela Coursonová. FOTO: i.ytimg / Creative Commons / volné dílo

Soudní pitva se nekoná

Někdo z nich, Pamela či Ronay, pak vytočí pohotovost. Dorazí první pomoc, hasiči, policie. Lékař je tu už ale zbytečný. Morrisona prohlásí za mrtvého. Jako příčinu smrti uvede do oficiální zprávy srdeční kolaps.

Ovšem soudní lékař se neobtěžuje tělo prohlédnout a nedojde ani k nařízení soudní pitvy. Co se tehdy ráno přesně stalo? To už se dnes nikdo nedozví.

Smrt si vychutná

Navzdory svému šílenému životnímu stylu Morrison jednou prohlásí, že chce zemřít „tak ve 120, se smyslem pro humor a na pohodlné posteli.“ Určitě to myslí ironicky. Mnohem pravděpodobněji totiž zní jiné jeho prohlášení:

„Nechci zemřít ve spánku, stářím ani na předávkování… Chci cítit, jaké to je. Chci smrt ochutnat, cítit. Smrt se vám stane jenom jednou. Nerad bych to propásl.“ To k Morrisonovi sedí mnohem víc. Nejspíš se mu to v posledních minutách života skutečně povedlo.

Jak jeho smrt nastala, je dodnes hádankou. V té době na tom ale nebyl zdravotně nejlépe. Zničila ho kombinace drog a alkoholu. „Tělo, které po něm zbylo, nevypadalo dobře a o fyzické kondici si mohl na sklonku života nechat jenom zdát,“ tvrdí Hogan.

Špatným zprávám nevěří

Zprávy o Morrisonově smrti se rozletí do světa. Jenže podobné zvěsti se šířily už víckrát, a tak si manažer kapely Bill Siddons (*1948), toho času v americkém Los Angeles, s tím moc neláme hlavu.

Štve ho ale, že policie zprávu o Jimově smrti ani nepopře, ani nepotvrdí. Nakonec tedy vezme telefon a zavolá Pamele. Ta mu vylíčí, že se Jimovi něco stalo, ale nezachází do žádných podrobností.

Podobně jako Bill se na první zprávu o Jimově smrti tváří i ostatní členové kapely The Doors. „Volal mi Bill Siddons, že Jim Morrison je mrtvý.

Řekl jsem mu, že tomu nevěřím – už jsem tyhle historky předtím zažil a Jim už měl být mrtvý nejmíň sedmkrát,“ vypráví klávesista Ray Manzarek. Když ho Siddons přesvědčuje, že tentokrát je to pravda, Manzarek mu odvětí: „Ty jsi manažer, tak zvedni zadek a leť do Paříže.“

Proč nikdo neviděl tělo?

Bill skutečně poslechne Rayovu radu. Okamžitě sedá na letadlo směr Paříž. V Jimově bytě objeví zničenou Pamelu společně se zapečetěnou rakví. Tělo ovšem nevidí, ostatně neviděli ho prý předtím ani Ronay s Verdovou.

Právě proto se brzy začínají šířit pověsti, že Morrison nezemřel, ale prostě někam zmizel. Žije někde inkognito a jednoho dne se znovu objeví před svými fanoušky. Proč nenařídil Siddons otevřít rakev? Vysvětlení nabízí také Manzarek:

„Když zemřel jeho (Billův-pozn. red.) otec, byl také v zaplombované rakvi – on pohlížel na Jima jako na něco nejskvělejšího, skoro jako na otcovskou postavu, a proto to nechtěl otevřít. Měl obdobný pocit jako při smrti vlastního otce.“

Morrisonovy pomníky vznikají po celém světě. Tento je například v Berlíně. FOTO: SK49 / Creative Commons / CC BY 3.0
Morrisonovy pomníky vznikají po celém světě. Tento je například v Berlíně. FOTO: SK49 / Creative Commons / CC BY 3.0

Přežije ho o pouhé tři roky

Pam je z Jimovy smrti opravdu zdrcená. „Byla asi jedinou osobou, co jsem znal, která byla dost bláznivá, aby to mohla táhnout s divočákem jeho typu,“ říká o jejich vztahu později bubeník The Doors John Densmore (*1944).

Jeho slova potvrzuje i Ray: „Byla to zcela zlomená žena. Jim pro ni byl úplně vším.“ Vesmírná družka Pamela svého přítele následuje na onen svět o tři roky později.

Umírá na předávkování heroinem a tajemství, co se přesně stalo onoho rána 3. července 1971, si bere s sebou do hrobu.

Fanouškům vstup zakázán

července 1971 se v devět hodin ráno koná na pařížském hřbitově Père Lachaise skromný pohřeb. Neúčastní se ho žádný duchovní, dokonce ani nikdo z Jimovy rodiny nebo ze skupiny The Doors.

Mezi jediné smuteční hosty patří přítelkyně Pam, manažer skupiny Bill Siddons, Alan Ronay a jeho přítelkyně Agnes Verdová a Robin Wertle, americký přítel také žijící v Paříži.

Trpěl dýchacími problémy?

Další den Bill s Pam probírají Jimovu pozůstalost. Potom nasedají na letadlo do Los Angeles. Tam už oba oznámí světu, co se vlastně stalo. „Mohu říci, že Jim zemřel klidně a z přirozených příčin – byl v Paříži se svou ženou Pam již od března.

Navštívil tam kvůli dýchacím obtížím lékaře a na tyto obtíže si stěžoval i v sobotu, v den své smrti,“ takové vysvětlení Jimovy smrti pustí Bill Siddons na veřejnost.

„Byl to ten nejvřelejší, nejhumánnější a nejchápavější člověk, jakého jsem znal,“ přidá ještě na závěr.

Foto: Elektra Records / Creative Commons / volné dílo, SK49 / Creative Commons / CC BY 3.0, Walter Miles / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, i.ytimg / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Lifestyle
Michael J. Fox a Tracy Pollanová: Nerozhází je ani nezvaný host Parkinson
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Lifestyle
České filmové novinky 2024: Co nás ještě čeká do konce roku
Většinu roku 2024 máme již za sebou a dosud se jeví jako období plné inovací a zajímavých příběhů, které reflektují aktuální společenská i osobní témata. Dočkali jsme se široké škály filmových žánrů, které dokazují, že český film má co nabídnout nejen na domácí scéně, ale i v mezinárodním kontextu. A přestože nám do konce roku […]
Lifestyle
Lidské nemoci ohrožují (nejen) šimpanze a gorily
Pro africké gorily a šimpanze dnes už nejsou hlavní hrozbou pytláci. Větší riziko paradoxně představují kýchající turisti a školní děti. Běžná lidská nachlazení totiž bývají pro lidoopy smrtelná. Slavná bioložka Jane Goodallová si všimla už v počátcích svých výzkumů, že šimpanzi trpí poměrně často rýmou a kašlem. Už tehdy tušila, že zdrojem nákazy, a to nejen […]
reklama
historie
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
Brutální varšavské povstání: Ulice plné mrtvých v pekle bez naděje!
Oba vyčerpaně leží v posteli, když se žena ke svému milovanému přitočí a šeptá mu do ucha: „Radši odjeď z města, něco se bude dít.“ Myslí to v dobrém, aby ho ochránila od nebezpečí. Přitom několika slovy ovlivní osud celého města, které už záhy přestane existovat. Na jedné straně nacisté, na druhé zase hrozivá budoucnost v podobě komunismu. Poláci […]
Proč se Beneš se Štefánikem hádali?
TGM o M. R. Štefánikovi říká, „že dovedl lidi nadchnout; získával pro nás zájem i lásku.“ Francouzský premiér Aristide Briand v roce 1916 vydává prohlášení, že „Francie sdílí československé tužby a učiní vše, aby se Čechům dostalo samostatnosti.“ Svět se dozvídá o přání dvou národů v srdci Evropy stát se samostatnými.   Někdejší letec Milan Rastislav Štefánik […]
reklama
záhady a tajemství
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
Věštby královny ze Sáby
„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká,“ volá jedna. „Prahu pak Pán nad jiná města potrestá. Ohněm a hroznou povodní zkázu vezme a nepřítel zhoubu dokoná. Její rozvaliny zarostou borovím a hložím, kuny a lišky budou tu pelešiti,“ tvrdí druhá. A teď babo raď. Proroctví jsou oblíbená. Nacházíme je v nejstarších světových textech a stejně […]
Herkulova věž, poslední římský maják dochovaný do dnešních dnů
Torre de Hércules, Herkulova věž, patří k nejvýznamnějším památkám galicijského přístavního města La Coruňa na severozápadě Španělska. Jedná se o velmi starý, avšak doposud funkční maják, který byl podle legendy vytvořen bájným hrdinou Herkulem. Dokonce se jedná o jediný antický maják, který se nám dochoval ve funkčním stavu. Jde tak o nejstarší funkční maják na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz