Domů     Rockovou ikonu zničila zběsilá životní jízda
Rockovou ikonu zničila zběsilá životní jízda
25.6.2023

Koncert skupiny The Doors 1. března 1969 v Miami na Floridě. Jim Morrison při cestě sem zmešká dvě letadla a čekání na další si zpestřuje popíjením alkoholu. Když konečně opilý dorazí na pódium, začne se předvádět. Svléká si košili a publikum čeká, kam až tentokrát zajde…

 

„Oslovujeme ty samé lidské potřeby jako klasická tragédie nebo rané jižanské blues. Nahlížejte na to jako na spiritistickou seanci,“ sugestivně líčí americký zpěvák, textař a lídr rockové skupiny The Doors Jim Morrison (1943–1971).

Vysvětluje, proč po něm a jeho kapele lidé šílí. On sám už toho ale začíná mít dost…

Akrobat na jevišti

„Jim nenáviděl své pubertální fanoušky. Jediným důvodem, proč vystupoval, byla snaha zjistit, jak daleko dokáže publikum dotlačit. Sám sebe zřejmě viděl jako šamana uvolňujícího energii davu,“ píše britský publicista Peter K. Hogan (*1954).

„Pro rockový koncert neplatí žádná pravidla. Všechno je dovoleno,“ říká Jim. Sám jde příkladem. Na koncertech se vrhá po hlavě do davu, šplhá po oponě nebo chodí na okraji jeviště jako provazochodec. Publikum se sází, s čím tentokrát přijde.

Zpěváka to štve, chce, aby fanoušky zajímala hlavně jeho hudba, ne akrobatické kousky. Na koncertech se objevuje opilý nebo sjetý a často obojí dohromady. A podle toho se také chová.

Chodí zásadně na červenou

Permanentní výstřelky, to je Jimův život. Když se rozhodne pít, opije se tak, že by všichni ostatní spolehlivě skončili v nemocnici s otravou alkoholem.

Když mu na ulici někdo úplně neznámý nabídne nějakou tabletku, s klidem ji spolkne, aniž by se nějak zvlášť zajímal o to, co vlastně polyká. I za volantem se chová jako šílenec. Jakmile má přejít ulici, nečeká na zelenou. Přesně naopak.

Vyčká, dokud se na semaforu neobjeví červený panáček. Auta se rozjíždějí a do pohybu se dává i rocková hvězda. Pracuje snad na tom, aby sám sebe co nejrychleji zničil?

Kapela Doors měla nespočet fanoušků. FOTO: Elektra Records / Creative Commons / volné dílo
Kapela Doors měla nespočet fanoušků. FOTO: Elektra Records / Creative Commons / volné dílo

Zkoumám hranice reality

Nejde o sebedestrukci nebo o koketování se smrtí. Za vším je prostě jenom jeho touha po dobrodružství a zvědavost. „Řekněme prostě, že jsem zkoumal hranice reality. Byl jsem zvědavý, co se stane. O nic jiného nešlo:

jen zvědavost,“ prohlásí v roce 1969. Život si chce pořádně užít a na následky se neohlíží. „Chci se pobavit, než celej ten bordel tady vyletí do vzduchu,“ říká jednou jeho hlas z magnetofonového záznamu.

„Zajímá mě jakákoliv revolta, chaos a zvláště činnosti, které nemají smysl. Myslím, že představují cestu ke svobodě,“ zkouší, co kdo v jeho okolí vydrží. Každému se vysmívá: „Neustále se snažím, aby ve všem, co dělám, byl náznak ironie.“

Koncert promění v orgie

Skupina The Doors je v roce 1969 na vrcholu své slávy, ale Jim už má všeho plné zuby. Na koncert v Miami trvající hodinu a půl přijde 12 000 lidí. „Morrison zazpíval, navíc falešně, jen jedinou píseň.

Po zbytek vystoupení jen chrčel a hekal, svíjel se a gestikuloval stylem, který učinil z Elvise Presleyho přinejmenším presbyteriánského kazatele…,“ komentuje později událost americký publicista Larry Mahoney v novinách Miami Herald a pokračuje:

„vypadal, jako by hodlal masturbovat přímo před zraky publika, vykřikoval neslušnosti a obnažoval se.“

Tak co, viděli jste ho?

Jim je známý svými výstřelky a provokacemi během koncertů, ale tohle už je moc. Na koncert v Miami později vzpomíná i klávesista z The Doors Ray Manzarek (1939–2013). Podle něj Jim lidem tehdy řekl:

„Vy jste sem nepřišli poslouchat muziku, podívat se na dobrou r’n‘r kapelu, přišli jste kvůli něčemu, co jste ještě neviděli, kvůli něčemu většímu, co přesahuje vaše dosavadní zkušenosti. Tak co mám udělat?

Co kdybych vám ukázal svoje péro?“ Pak si prý sundal košili, tancoval a nechával ji sklouzávat až k rozkroku. Nakonec křičel: „Viděli jste ho, viděli jste ho?

Tady ho máte.“ Podle slov Paula M. Denhama, tehdejšího policejního velitele v Miami, mohl být odsouzen pro výtržnictví. Není to ostatně poprvé.

Nadává i fanouškům

Policejnímu zadržení za opilství, veřejné pohoršování a obscénní vystupování neujde Jim už několikrát předtím. Poprvé na Floridě roku 1963, později třeba roku 1967 v New Havenu nebo roku 1968 v Las Vegas.

Vypadá to ale, že incident v Miami znamená pro zpěváka předěl. „V Miami jsem se pokusil obrátit mýtus v absurditu, nějak ho zničit. Dělalo se mi z toho už nanic, tak jsem ukončil ten ,skvělý‘ večer.

Řekl jsem publiku, že jsou jen davový spolek pitomců a co tam vlastně hledají,“ komentuje Jim svoje chování. Rozčiluje ho, že muzika je lidem úplně fuk.

Zmizí na pustý ostrov?

K jeho životní jízdě ale samozřejmě patří i ženy. Heslo „sex, drogy a rock’n‘roll,“ naplní do písmene. Své životní lásce Pamele Coursonové (1946–1974) přezdívá „vesmírná družka“. Vystřídá sice spoustu milenek, ale vždy se nakonec vrátí k ní.

Podobný návrat proběhne i v roce 1971, kdy se Pamela znovu objeví po jeho boku. Zpěvák váhá, co vlastně bude dál. „Můžeme ještě nějakou dobu pokračovat, ale pak bychom – pro získání nové chuti tvořit – museli asi ze všeho vypadnout.

Možná na nějaký pustý ostrov a tam začít znovu,“ říká. Možná i proto se v roce 1971 uprostřed mixování desky L. A. Woman rozhodne odjet do Paříže.

V tomto pařížském domě Morrison bydlel. FOTO: Walter Miles / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V tomto pařížském domě Morrison bydlel. FOTO: Walter Miles / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Poslední společný večer

„Zdá se mi, že jde všechno dobře, tak co kdybyste to dodělali sami? Já s Pam zmizíme do Paříže, trochu to tam okouknout, co se děje,“ tahle slova jsou poslední, která od něj kluci z kapely The Doors uslyší. Živého už ho neuvidí.

Večer 2. července 1971 se jde Jim s Pamelou společně navečeřet a potom zamíří do kina na noční představení. Vrátí se zpátky domů, do Jimova pařížského bytu. Lehnout si jdou kolem půl třetí ráno. Uplyne sotva hodina, když Pamelu probudí divné zvuky.

Jim dýchá hlasitě a nepravidelně. Zatřese jím a probudí ho. „Zavolej doktora,“ prosí ho. Jenže Jim ji rázně odmítne. „Jdu se vykoupat,“ prohlásí a zavře se v koupelně.

Zvrací chumáče krve

O tom, co se dělo, Pamela později vypovídá na policii. „Když byl ve vaně, zavolal mě a řekl, že je mu zle a bude nejspíš zvracet,“ uvádí do protokolu. Pamela tedy bere do ruky oranžovou mísu a odnese mu ji. Jim se do ní vyzvrací.

„Myslím, že ve zbytcích jídla byla i krev. Vylila jsem zbytky a můj přítel začal znovu zvracet – tentokrát už jenom krev a vzápětí krevní sraženiny. Pokaždé jsem mísu vylila do výlevky v koupelně a pak ji umyla,“ líčí průběh událostí Pamela.

Poté se prý sice Jim cítil divně, ale prohlásil: „Není mi zle, nevolej doktora, cítím se líp. Je to pryč. Běž do postele!“ Jim ji ujistí, že až se vykoupe, přijde za ní. Pamela poslechne. Jimovi se vrací barva v obličeji. Pam hned po ulehnutí usíná.

Studená voda, úsměv na rtech

O několik hodin později se probouzí, když se ale podívá na lůžko vedle sebe, Jim tam neleží. Proto vyrazí do koupelny. Najde ho ve vaně. Voda už je studená. Z nosu mu teče krev a usmívá se. Pamela si nejdřív myslí, že si z ní dělá nějakou podivnou legraci.

Jenže když se jí nedaří Jima probrat, pochopí, že je v bezvědomí. Zavolá proto příteli Alanovi Ronayovi. Ten do bytu dorazí i se svojí přítelkyní Agnes Verdovou.

Morrisonova přítelkyně pamela Coursonová. FOTO: i.ytimg / Creative Commons / volné dílo
Morrisonova přítelkyně pamela Coursonová. FOTO: i.ytimg / Creative Commons / volné dílo

Soudní pitva se nekoná

Někdo z nich, Pamela či Ronay, pak vytočí pohotovost. Dorazí první pomoc, hasiči, policie. Lékař je tu už ale zbytečný. Morrisona prohlásí za mrtvého. Jako příčinu smrti uvede do oficiální zprávy srdeční kolaps.

Ovšem soudní lékař se neobtěžuje tělo prohlédnout a nedojde ani k nařízení soudní pitvy. Co se tehdy ráno přesně stalo? To už se dnes nikdo nedozví.

Smrt si vychutná

Navzdory svému šílenému životnímu stylu Morrison jednou prohlásí, že chce zemřít „tak ve 120, se smyslem pro humor a na pohodlné posteli.“ Určitě to myslí ironicky. Mnohem pravděpodobněji totiž zní jiné jeho prohlášení:

„Nechci zemřít ve spánku, stářím ani na předávkování… Chci cítit, jaké to je. Chci smrt ochutnat, cítit. Smrt se vám stane jenom jednou. Nerad bych to propásl.“ To k Morrisonovi sedí mnohem víc. Nejspíš se mu to v posledních minutách života skutečně povedlo.

Jak jeho smrt nastala, je dodnes hádankou. V té době na tom ale nebyl zdravotně nejlépe. Zničila ho kombinace drog a alkoholu. „Tělo, které po něm zbylo, nevypadalo dobře a o fyzické kondici si mohl na sklonku života nechat jenom zdát,“ tvrdí Hogan.

Špatným zprávám nevěří

Zprávy o Morrisonově smrti se rozletí do světa. Jenže podobné zvěsti se šířily už víckrát, a tak si manažer kapely Bill Siddons (*1948), toho času v americkém Los Angeles, s tím moc neláme hlavu.

Štve ho ale, že policie zprávu o Jimově smrti ani nepopře, ani nepotvrdí. Nakonec tedy vezme telefon a zavolá Pamele. Ta mu vylíčí, že se Jimovi něco stalo, ale nezachází do žádných podrobností.

Podobně jako Bill se na první zprávu o Jimově smrti tváří i ostatní členové kapely The Doors. „Volal mi Bill Siddons, že Jim Morrison je mrtvý.

Řekl jsem mu, že tomu nevěřím – už jsem tyhle historky předtím zažil a Jim už měl být mrtvý nejmíň sedmkrát,“ vypráví klávesista Ray Manzarek. Když ho Siddons přesvědčuje, že tentokrát je to pravda, Manzarek mu odvětí: „Ty jsi manažer, tak zvedni zadek a leť do Paříže.“

Proč nikdo neviděl tělo?

Bill skutečně poslechne Rayovu radu. Okamžitě sedá na letadlo směr Paříž. V Jimově bytě objeví zničenou Pamelu společně se zapečetěnou rakví. Tělo ovšem nevidí, ostatně neviděli ho prý předtím ani Ronay s Verdovou.

Právě proto se brzy začínají šířit pověsti, že Morrison nezemřel, ale prostě někam zmizel. Žije někde inkognito a jednoho dne se znovu objeví před svými fanoušky. Proč nenařídil Siddons otevřít rakev? Vysvětlení nabízí také Manzarek:

„Když zemřel jeho (Billův-pozn. red.) otec, byl také v zaplombované rakvi – on pohlížel na Jima jako na něco nejskvělejšího, skoro jako na otcovskou postavu, a proto to nechtěl otevřít. Měl obdobný pocit jako při smrti vlastního otce.“

Morrisonovy pomníky vznikají po celém světě. Tento je například v Berlíně. FOTO: SK49 / Creative Commons / CC BY 3.0
Morrisonovy pomníky vznikají po celém světě. Tento je například v Berlíně. FOTO: SK49 / Creative Commons / CC BY 3.0

Přežije ho o pouhé tři roky

Pam je z Jimovy smrti opravdu zdrcená. „Byla asi jedinou osobou, co jsem znal, která byla dost bláznivá, aby to mohla táhnout s divočákem jeho typu,“ říká o jejich vztahu později bubeník The Doors John Densmore (*1944).

Jeho slova potvrzuje i Ray: „Byla to zcela zlomená žena. Jim pro ni byl úplně vším.“ Vesmírná družka Pamela svého přítele následuje na onen svět o tři roky později.

Umírá na předávkování heroinem a tajemství, co se přesně stalo onoho rána 3. července 1971, si bere s sebou do hrobu.

Fanouškům vstup zakázán

července 1971 se v devět hodin ráno koná na pařížském hřbitově Père Lachaise skromný pohřeb. Neúčastní se ho žádný duchovní, dokonce ani nikdo z Jimovy rodiny nebo ze skupiny The Doors.

Mezi jediné smuteční hosty patří přítelkyně Pam, manažer skupiny Bill Siddons, Alan Ronay a jeho přítelkyně Agnes Verdová a Robin Wertle, americký přítel také žijící v Paříži.

Trpěl dýchacími problémy?

Další den Bill s Pam probírají Jimovu pozůstalost. Potom nasedají na letadlo do Los Angeles. Tam už oba oznámí světu, co se vlastně stalo. „Mohu říci, že Jim zemřel klidně a z přirozených příčin – byl v Paříži se svou ženou Pam již od března.

Navštívil tam kvůli dýchacím obtížím lékaře a na tyto obtíže si stěžoval i v sobotu, v den své smrti,“ takové vysvětlení Jimovy smrti pustí Bill Siddons na veřejnost.

„Byl to ten nejvřelejší, nejhumánnější a nejchápavější člověk, jakého jsem znal,“ přidá ještě na závěr.

Foto: Elektra Records / Creative Commons / volné dílo, SK49 / Creative Commons / CC BY 3.0, Walter Miles / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, i.ytimg / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Lifestyle
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Lifestyle
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.