Domů     Rockovou ikonu zničila zběsilá životní jízda
Rockovou ikonu zničila zběsilá životní jízda
25.6.2023

Koncert skupiny The Doors 1. března 1969 v Miami na Floridě. Jim Morrison při cestě sem zmešká dvě letadla a čekání na další si zpestřuje popíjením alkoholu. Když konečně opilý dorazí na pódium, začne se předvádět. Svléká si košili a publikum čeká, kam až tentokrát zajde…

 

„Oslovujeme ty samé lidské potřeby jako klasická tragédie nebo rané jižanské blues. Nahlížejte na to jako na spiritistickou seanci,“ sugestivně líčí americký zpěvák, textař a lídr rockové skupiny The Doors Jim Morrison (1943–1971).

Vysvětluje, proč po něm a jeho kapele lidé šílí. On sám už toho ale začíná mít dost…

Akrobat na jevišti

„Jim nenáviděl své pubertální fanoušky. Jediným důvodem, proč vystupoval, byla snaha zjistit, jak daleko dokáže publikum dotlačit. Sám sebe zřejmě viděl jako šamana uvolňujícího energii davu,“ píše britský publicista Peter K. Hogan (*1954).

„Pro rockový koncert neplatí žádná pravidla. Všechno je dovoleno,“ říká Jim. Sám jde příkladem. Na koncertech se vrhá po hlavě do davu, šplhá po oponě nebo chodí na okraji jeviště jako provazochodec. Publikum se sází, s čím tentokrát přijde.

Zpěváka to štve, chce, aby fanoušky zajímala hlavně jeho hudba, ne akrobatické kousky. Na koncertech se objevuje opilý nebo sjetý a často obojí dohromady. A podle toho se také chová.

Chodí zásadně na červenou

Permanentní výstřelky, to je Jimův život. Když se rozhodne pít, opije se tak, že by všichni ostatní spolehlivě skončili v nemocnici s otravou alkoholem.

Když mu na ulici někdo úplně neznámý nabídne nějakou tabletku, s klidem ji spolkne, aniž by se nějak zvlášť zajímal o to, co vlastně polyká. I za volantem se chová jako šílenec. Jakmile má přejít ulici, nečeká na zelenou. Přesně naopak.

Vyčká, dokud se na semaforu neobjeví červený panáček. Auta se rozjíždějí a do pohybu se dává i rocková hvězda. Pracuje snad na tom, aby sám sebe co nejrychleji zničil?

Kapela Doors měla nespočet fanoušků. FOTO: Elektra Records / Creative Commons / volné dílo
Kapela Doors měla nespočet fanoušků. FOTO: Elektra Records / Creative Commons / volné dílo

Zkoumám hranice reality

Nejde o sebedestrukci nebo o koketování se smrtí. Za vším je prostě jenom jeho touha po dobrodružství a zvědavost. „Řekněme prostě, že jsem zkoumal hranice reality. Byl jsem zvědavý, co se stane. O nic jiného nešlo:

jen zvědavost,“ prohlásí v roce 1969. Život si chce pořádně užít a na následky se neohlíží. „Chci se pobavit, než celej ten bordel tady vyletí do vzduchu,“ říká jednou jeho hlas z magnetofonového záznamu.

„Zajímá mě jakákoliv revolta, chaos a zvláště činnosti, které nemají smysl. Myslím, že představují cestu ke svobodě,“ zkouší, co kdo v jeho okolí vydrží. Každému se vysmívá: „Neustále se snažím, aby ve všem, co dělám, byl náznak ironie.“

Koncert promění v orgie

Skupina The Doors je v roce 1969 na vrcholu své slávy, ale Jim už má všeho plné zuby. Na koncert v Miami trvající hodinu a půl přijde 12 000 lidí. „Morrison zazpíval, navíc falešně, jen jedinou píseň.

Po zbytek vystoupení jen chrčel a hekal, svíjel se a gestikuloval stylem, který učinil z Elvise Presleyho přinejmenším presbyteriánského kazatele…,“ komentuje později událost americký publicista Larry Mahoney v novinách Miami Herald a pokračuje:

„vypadal, jako by hodlal masturbovat přímo před zraky publika, vykřikoval neslušnosti a obnažoval se.“

Tak co, viděli jste ho?

Jim je známý svými výstřelky a provokacemi během koncertů, ale tohle už je moc. Na koncert v Miami později vzpomíná i klávesista z The Doors Ray Manzarek (1939–2013). Podle něj Jim lidem tehdy řekl:

„Vy jste sem nepřišli poslouchat muziku, podívat se na dobrou r’n‘r kapelu, přišli jste kvůli něčemu, co jste ještě neviděli, kvůli něčemu většímu, co přesahuje vaše dosavadní zkušenosti. Tak co mám udělat?

Co kdybych vám ukázal svoje péro?“ Pak si prý sundal košili, tancoval a nechával ji sklouzávat až k rozkroku. Nakonec křičel: „Viděli jste ho, viděli jste ho?

Tady ho máte.“ Podle slov Paula M. Denhama, tehdejšího policejního velitele v Miami, mohl být odsouzen pro výtržnictví. Není to ostatně poprvé.

Nadává i fanouškům

Policejnímu zadržení za opilství, veřejné pohoršování a obscénní vystupování neujde Jim už několikrát předtím. Poprvé na Floridě roku 1963, později třeba roku 1967 v New Havenu nebo roku 1968 v Las Vegas.

Vypadá to ale, že incident v Miami znamená pro zpěváka předěl. „V Miami jsem se pokusil obrátit mýtus v absurditu, nějak ho zničit. Dělalo se mi z toho už nanic, tak jsem ukončil ten ,skvělý‘ večer.

Řekl jsem publiku, že jsou jen davový spolek pitomců a co tam vlastně hledají,“ komentuje Jim svoje chování. Rozčiluje ho, že muzika je lidem úplně fuk.

Zmizí na pustý ostrov?

K jeho životní jízdě ale samozřejmě patří i ženy. Heslo „sex, drogy a rock’n‘roll,“ naplní do písmene. Své životní lásce Pamele Coursonové (1946–1974) přezdívá „vesmírná družka“. Vystřídá sice spoustu milenek, ale vždy se nakonec vrátí k ní.

Podobný návrat proběhne i v roce 1971, kdy se Pamela znovu objeví po jeho boku. Zpěvák váhá, co vlastně bude dál. „Můžeme ještě nějakou dobu pokračovat, ale pak bychom – pro získání nové chuti tvořit – museli asi ze všeho vypadnout.

Možná na nějaký pustý ostrov a tam začít znovu,“ říká. Možná i proto se v roce 1971 uprostřed mixování desky L. A. Woman rozhodne odjet do Paříže.

V tomto pařížském domě Morrison bydlel. FOTO: Walter Miles / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V tomto pařížském domě Morrison bydlel. FOTO: Walter Miles / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Poslední společný večer

„Zdá se mi, že jde všechno dobře, tak co kdybyste to dodělali sami? Já s Pam zmizíme do Paříže, trochu to tam okouknout, co se děje,“ tahle slova jsou poslední, která od něj kluci z kapely The Doors uslyší. Živého už ho neuvidí.

Večer 2. července 1971 se jde Jim s Pamelou společně navečeřet a potom zamíří do kina na noční představení. Vrátí se zpátky domů, do Jimova pařížského bytu. Lehnout si jdou kolem půl třetí ráno. Uplyne sotva hodina, když Pamelu probudí divné zvuky.

Jim dýchá hlasitě a nepravidelně. Zatřese jím a probudí ho. „Zavolej doktora,“ prosí ho. Jenže Jim ji rázně odmítne. „Jdu se vykoupat,“ prohlásí a zavře se v koupelně.

Zvrací chumáče krve

O tom, co se dělo, Pamela později vypovídá na policii. „Když byl ve vaně, zavolal mě a řekl, že je mu zle a bude nejspíš zvracet,“ uvádí do protokolu. Pamela tedy bere do ruky oranžovou mísu a odnese mu ji. Jim se do ní vyzvrací.

„Myslím, že ve zbytcích jídla byla i krev. Vylila jsem zbytky a můj přítel začal znovu zvracet – tentokrát už jenom krev a vzápětí krevní sraženiny. Pokaždé jsem mísu vylila do výlevky v koupelně a pak ji umyla,“ líčí průběh událostí Pamela.

Poté se prý sice Jim cítil divně, ale prohlásil: „Není mi zle, nevolej doktora, cítím se líp. Je to pryč. Běž do postele!“ Jim ji ujistí, že až se vykoupe, přijde za ní. Pamela poslechne. Jimovi se vrací barva v obličeji. Pam hned po ulehnutí usíná.

Studená voda, úsměv na rtech

O několik hodin později se probouzí, když se ale podívá na lůžko vedle sebe, Jim tam neleží. Proto vyrazí do koupelny. Najde ho ve vaně. Voda už je studená. Z nosu mu teče krev a usmívá se. Pamela si nejdřív myslí, že si z ní dělá nějakou podivnou legraci.

Jenže když se jí nedaří Jima probrat, pochopí, že je v bezvědomí. Zavolá proto příteli Alanovi Ronayovi. Ten do bytu dorazí i se svojí přítelkyní Agnes Verdovou.

Morrisonova přítelkyně pamela Coursonová. FOTO: i.ytimg / Creative Commons / volné dílo
Morrisonova přítelkyně pamela Coursonová. FOTO: i.ytimg / Creative Commons / volné dílo

Soudní pitva se nekoná

Někdo z nich, Pamela či Ronay, pak vytočí pohotovost. Dorazí první pomoc, hasiči, policie. Lékař je tu už ale zbytečný. Morrisona prohlásí za mrtvého. Jako příčinu smrti uvede do oficiální zprávy srdeční kolaps.

Ovšem soudní lékař se neobtěžuje tělo prohlédnout a nedojde ani k nařízení soudní pitvy. Co se tehdy ráno přesně stalo? To už se dnes nikdo nedozví.

Smrt si vychutná

Navzdory svému šílenému životnímu stylu Morrison jednou prohlásí, že chce zemřít „tak ve 120, se smyslem pro humor a na pohodlné posteli.“ Určitě to myslí ironicky. Mnohem pravděpodobněji totiž zní jiné jeho prohlášení:

„Nechci zemřít ve spánku, stářím ani na předávkování… Chci cítit, jaké to je. Chci smrt ochutnat, cítit. Smrt se vám stane jenom jednou. Nerad bych to propásl.“ To k Morrisonovi sedí mnohem víc. Nejspíš se mu to v posledních minutách života skutečně povedlo.

Jak jeho smrt nastala, je dodnes hádankou. V té době na tom ale nebyl zdravotně nejlépe. Zničila ho kombinace drog a alkoholu. „Tělo, které po něm zbylo, nevypadalo dobře a o fyzické kondici si mohl na sklonku života nechat jenom zdát,“ tvrdí Hogan.

Špatným zprávám nevěří

Zprávy o Morrisonově smrti se rozletí do světa. Jenže podobné zvěsti se šířily už víckrát, a tak si manažer kapely Bill Siddons (*1948), toho času v americkém Los Angeles, s tím moc neláme hlavu.

Štve ho ale, že policie zprávu o Jimově smrti ani nepopře, ani nepotvrdí. Nakonec tedy vezme telefon a zavolá Pamele. Ta mu vylíčí, že se Jimovi něco stalo, ale nezachází do žádných podrobností.

Podobně jako Bill se na první zprávu o Jimově smrti tváří i ostatní členové kapely The Doors. „Volal mi Bill Siddons, že Jim Morrison je mrtvý.

Řekl jsem mu, že tomu nevěřím – už jsem tyhle historky předtím zažil a Jim už měl být mrtvý nejmíň sedmkrát,“ vypráví klávesista Ray Manzarek. Když ho Siddons přesvědčuje, že tentokrát je to pravda, Manzarek mu odvětí: „Ty jsi manažer, tak zvedni zadek a leť do Paříže.“

Proč nikdo neviděl tělo?

Bill skutečně poslechne Rayovu radu. Okamžitě sedá na letadlo směr Paříž. V Jimově bytě objeví zničenou Pamelu společně se zapečetěnou rakví. Tělo ovšem nevidí, ostatně neviděli ho prý předtím ani Ronay s Verdovou.

Právě proto se brzy začínají šířit pověsti, že Morrison nezemřel, ale prostě někam zmizel. Žije někde inkognito a jednoho dne se znovu objeví před svými fanoušky. Proč nenařídil Siddons otevřít rakev? Vysvětlení nabízí také Manzarek:

„Když zemřel jeho (Billův-pozn. red.) otec, byl také v zaplombované rakvi – on pohlížel na Jima jako na něco nejskvělejšího, skoro jako na otcovskou postavu, a proto to nechtěl otevřít. Měl obdobný pocit jako při smrti vlastního otce.“

Morrisonovy pomníky vznikají po celém světě. Tento je například v Berlíně. FOTO: SK49 / Creative Commons / CC BY 3.0
Morrisonovy pomníky vznikají po celém světě. Tento je například v Berlíně. FOTO: SK49 / Creative Commons / CC BY 3.0

Přežije ho o pouhé tři roky

Pam je z Jimovy smrti opravdu zdrcená. „Byla asi jedinou osobou, co jsem znal, která byla dost bláznivá, aby to mohla táhnout s divočákem jeho typu,“ říká o jejich vztahu později bubeník The Doors John Densmore (*1944).

Jeho slova potvrzuje i Ray: „Byla to zcela zlomená žena. Jim pro ni byl úplně vším.“ Vesmírná družka Pamela svého přítele následuje na onen svět o tři roky později.

Umírá na předávkování heroinem a tajemství, co se přesně stalo onoho rána 3. července 1971, si bere s sebou do hrobu.

Fanouškům vstup zakázán

července 1971 se v devět hodin ráno koná na pařížském hřbitově Père Lachaise skromný pohřeb. Neúčastní se ho žádný duchovní, dokonce ani nikdo z Jimovy rodiny nebo ze skupiny The Doors.

Mezi jediné smuteční hosty patří přítelkyně Pam, manažer skupiny Bill Siddons, Alan Ronay a jeho přítelkyně Agnes Verdová a Robin Wertle, americký přítel také žijící v Paříži.

Trpěl dýchacími problémy?

Další den Bill s Pam probírají Jimovu pozůstalost. Potom nasedají na letadlo do Los Angeles. Tam už oba oznámí světu, co se vlastně stalo. „Mohu říci, že Jim zemřel klidně a z přirozených příčin – byl v Paříži se svou ženou Pam již od března.

Navštívil tam kvůli dýchacím obtížím lékaře a na tyto obtíže si stěžoval i v sobotu, v den své smrti,“ takové vysvětlení Jimovy smrti pustí Bill Siddons na veřejnost.

„Byl to ten nejvřelejší, nejhumánnější a nejchápavější člověk, jakého jsem znal,“ přidá ještě na závěr.

Foto: Elektra Records / Creative Commons / volné dílo, SK49 / Creative Commons / CC BY 3.0, Walter Miles / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, i.ytimg / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Ivetini muži: Velké lásky a nekonečná trápení
Iveta nikdy nedokáže být sama. Když ji partner opustí, nebo jen odjede do zahraničí, skoro vždy se něco stane. Přitom na nich není finančně závislá. Je úspěšná, zabezpečila sebe i syna. Má ale křehkou duši. A pravděpodobně je špatně, že se vždy spíš obklopovala právě muži než spřízněnými kamarádkami. Létu roku 1985 vládnou hitparádám Knoflíky […]
Lifestyle
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Lifestyle
Cesta hudební legendy: Příběh Jiřího Brabce
Jak se může úspěch změnit v tragédii? Příběh hudebního skladatele Jiřího Brabce a jeho dramatický konec.   Jiří Brabec (1940–2003) má sklony k hudbě odjakživa. „Mami, chtěl bych na konzervatoř,“ prohlásí jako kluk a skutečně se mu tenhle sen splní. Studuje hru na fagot, ale až ke zkouškám nedojde. Zjistí totiž, že vážná hudba pro něj […]
Lifestyle
5 důvodů, proč navštívit Trogir: Objevte jedinečné kouzlo této destinace
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací, přičemž na výběr máte z různých letovisek. Kromě klasik jako je Dubrovnik a Split ale stojí za zmínku i Trogir. Ačkoli se o něm tak často nemluví, rozhodně stojí za návštěvu. Nabízí se hned několik důvodů, proč si tohle pobřežní městečko dalmatského pobřeží zamilujete. Okouzlující pláže Jedním z hlavních lákadel, které Chorvatsko […]
reklama
historie
Mahátmá Gándhí uměl tkát a hlásal politiku nenásilí
„Nenávist je možné porazit láskou,“ hlásá Ind Móhandás Karamčand Gándhí. Poté, co roku 1891 vystuduje v Londýně práva, vrací se do své indické vlasti. Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) Přijímá nabídku práce u muslimského obchodníka Dady Abdullaha, který má své zájmy v jihoafrické Pretorii. Gándhí stráví po jeho boku na černém kontinentu více než 20 let. […]
Za silvestrovskou legraci u Čapků padlo trestní oznámení
V pátek 31. prosince 1926 probíhá ve vinohradské vile u Čapků oslava. Úderem půlnoci přicházejí tři králové s posměšnou básničkou. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Legrace ale bohužel moc povedeně nevyzní a má nepříjemnou dohru I když akce připadla na pátek a TGM bývá pravidelným účastníkem pátečnických intelektuálních setkání v tehdejší pražské […]
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
reklama
svět zločinu
Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
Lékaři dělají možné i nemožné, aby mladého policistu vrátili do života. Poté, co je dopraven do „špitálu“, hodinu se snaží o jeho resuscitaci. Jejich nasazení ale nevede ke kýženému výsledku. Muž zákona umírá. V nemocnici přitom vydechne naposledy i jeho vrah. Mohl to být úplně obyčejný kluk. Jeden z mnoha. Problém je, že Roman Postl […]
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. […]
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l