Domů     Proč se říká: Pýthická věštba, nedostatkový šafrán a jablko, které se neodkutálí
Proč se říká: Pýthická věštba, nedostatkový šafrán a jablko, které se neodkutálí

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si povíme, co to znamená, když někdo mluví jako Pýthie. Dozvíme se, kolik něčeho je, když je toho „jako šafránu“, proč se oblíbená masitá pochoutka jmenuje hovězí Stroganov a proč by někdy bylo lepší, kdyby se jablko odkutálelo od jabloně co nejdále. A zbude samozřejmě čas i na červnové pranostiky.

… mluvit jako Pýthie

Pokud někde zaslechnete výraz „pýthické výroky“ nebo „pýthické předpovědi“, případně že někdo „mluví jako Pýthie“, pak je to proto, že se jedná o nejasná, záhadná, dvojsmyslná nebo nevěrohodná slova, která si každý může vyložit podle svého.

A pokud jde o předpovědi, jsou takové, že je zpětně lze přiřadit ke kterékoliv události a tvrdit, že právě takto byly předvídány.

… Epocha vysvětluje:

Původ tohoto slovního spojení je třeba hledat v antickém Řecku, konkrétně ve slavné věštírně v Delfách. Ze skalní rozsedliny zde stoupal dým.

Tam seděla žena, která vdechovala tento kouř a pod jeho vlivem pak v transu odpovídala na otázky lidí nebo pronášela obecná proroctví. Těmto věštkyním se říkalo Pýthie, nešlo tedy o jméno konkrétní věštkyně.

Dodnes se spekuluje o tom, co kouř obsahoval, protože mnohé jejich předpovědi byly zcela beze smyslu, jindy se skládaly jen z neartikulovaných výkřiků a „překládali“ je místní kněží.

Předpovědi věštkyň v Delfách zapisovali a překládali kněží.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Předpovědi věštkyň v Delfách zapisovali a překládali kněží.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… je toho jako šafránu

Když je čehokoliv jako šafránu, je toho málo a je to většinou také vzácné. Tak, jako šafrán. Historie kultivace a používání šafránu trvá více než 3500 let a je rozšířena napříč kulturami, kontinenty a civilizacemi.

Šafrán jako koření získané ze sušených blizen rostliny šafránu setého vždy byl a dosud patří mezi nejdražší věci na světě. Se svou nahořklou chutí, sennou vůní a jemnými kovovými tóny si získal v gastronomii velkou oblibu.

Epocha dodává:

Používal se však tradičně také jako přísada do parfémů, barvivo i lék. V Indii se je také určen k náboženským účelům. Dnes je největším producentem šafránu Írán.

Jeho vysoká hodnota na světových trzích se drží díky náročným metodám sklizně, kdy je třeba ručně sesbírat přibližně 150 květů na 1 gram šafránu, přičemž každý květ má 3 malé blizny.

Ty se musejí pečlivě oddělit a na 1 gram jich tak připadne 450, na kilogram 1000krát tolik. Dnes stojí kilo pravého šafránu okolo 10 000 dolarů (cca 230 000 korun).

… červnové pranostiky

Červen je považován za třetí nejteplejší měsíc v roce a zároveň obvykle také za nejdeštivější. Sluneční svit však trvá přes 200 hodin, což je nejvíce v celém roce a příroda je plná předzvěstí nadcházejícího léta a s ním spojených prázdnin a dovolených.

Začínají dozrávat některé druhy ovoce, voda mívá teplotu vhodnou pro koupání a zahrádky jsou plné květin.

Epocha připomíná:

Červnové pranostiky předpovídají počasí v dalších letních měsících. Mluví třeba o úrodě:

„Jestli červen mokrý bývá, obilí pak málo rodívá.“ nebo „Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.“ a „Červen-li více sucho než mokro bývá, urodí se hojnost dobrého vína.“

Ale zmiňují se i o podzimních měsících a poskytují dokonce také výhledu na zimu: „Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.“ či „Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.“

Šafrán je nesmírně drahé koření.(Foto: Johan Puisais / Pixabay)
Šafrán je nesmírně drahé koření.(Foto: Johan Puisais / Pixabay)

… hovězí Stroganov

Oblíbený pokrm z hovězího masa je známý po celém světě. Připravuje se z hovězí svíčkové, nakrájené na nudličky, které se orestují na oleji. K nim se přidá cibule, žampiony, nakládané okurky, zakysaná smetana a rajčatový protlak a vše se nechá prohřát.

K této voňavé a chutné lahůdce se podávají opékané brambory nebo smažené hranolky, používá se však také rýže nebo těstoviny.

Pokrm pochází z ruské kuchyně, kde bylo původně hotové jídlo přelito vodkou nebo koňakem a zapáleno, a je pojmenován podle šlechtického rodu Stroganovů.

Epocha přibližuje:

Název se zřejmě poprvé objevuje v kuchařské knize s názvem Dárek mladým hospodyňkám, která vyšla v roce 1861. Recept však má tehdy jednodušší podobu, maso je doplněno pouze hořčicí a smetanou.

Specialita se stane mezi ruskými majetnými vrstvami populární a po bolševické revoluci v roce 1917 se s emigranty dostane do celého světa.

Časem se vytvoří mnoho regionálních verzí a někdy se specialita připravuje také z vepřového nebo kuřecího masa či z lokálních uzenin.

Jablka blízko stromu znamenají při sklizni méně práce, ale v lidové moudrosti je to jinak.(Foto: Manfred Richter / Pixabay)
Jablka blízko stromu znamenají při sklizni méně práce, ale v lidové moudrosti je to jinak.(Foto: Manfred Richter / Pixabay)

… jablko nepadne daleko od stromu

Když se podíváme do sadu, jablko spadlé z jabloně obvykle zůstane ležet na místě a daleko se neodkutálí. Tedy pokud sad není na stráni… Jinak zůstává pěkně v blízkosti mateřského stromu.

Toto pozorování naši předkové přenesli do lidského světa a znamená to, že lidské vlastnosti se dědí z rodičů na potomky. V tomto případě byly myšleny spíše ty špatné.

Epocha doplňuje:

Lidé mají slabé i silné stránky osobnosti vepsány ve své genetické výbavě. Nositelé určité varianty genů tak mohou být o něco introvertnější než jiní lidé, stejně tak jsou ovlivněny sklony k alkoholismu, žárlivosti a dokonce i nezištnosti nebo svědomitosti.

A dokonce rovněž talent pro byznys může být zakódován v genech, protože určitá genová varianta se u schopných podnikatelů vyskytuje častěji.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Albrecht Fietz / Pixabay)
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
reklama
svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla