Zkuste se zeptat po okolí, jaký dinosaurus je nejznámější. Většina lidí si vzpomene na tyranosaura a brontosaura. Leckteré zvídavé děti ale namítnou, že brontosaurus vlastně neexistuje…
Rod brontosaurus vědecky popíše už v roce 1879 jeden z nejslavnějších paleontologů 19. století Othniel Charles Marsh (1831–1899). Kde je problém?
Roku 1903 americký paleontolog Elmer Samuel Riggs (1869–1963) přijde na to, že tenhle rod se až nápadně podobá apatosaurům žijícím před 156 až 151 miliony let. A tak oba rody sloučí. Apatosaury zmapuje také Marsh, a to jen o dva roky dřív, než brontosaury.
A protože vědecký svět ctí pravidlo, že v podobných případech zůstává dřívější název, brontosaurům v očích odborné veřejnosti v podstatě odzvoní.
Brontosauří zmrtvýchvstání
Roku 2015 se můžeme prvně projet tunelovým komplexem Blanka, v Paříži je při útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo zastřeleno 10 novinářů a dva policisté… a na výsluní se vrací brontosaurus!
Za touhle reinkarnací stojí vědecký tým ve složení E. Tschoppa, O. Matea a R. Bensona. Prokážou, že brontosaurus byl tak, jak říkal již Marsh, jiný rod, než apatosaurus.
Brontosauři žili před 155 až 152 miliony v západní části Severní Ameriky, dorůstali délky maximálně 26 metrů a vážili kolem 15 tun, tedy jako tři průměrní sloni. Líbilo se jim v nížinách u vody, kde spásali rostliny a větve keřů a stromů.
Za pozornost stojí jejich ocas. Tvoří ho 82 obratlů a při mohl být velmi mrštný – některé teze počítají s tím, že fungoval jako bič a brontosaurus s ním dokázal vytvořit takový hluk, že by se lidský sluch zřejmě již nevzpamatoval.