Skip to content
reklama

Zabila anglického krále Karla II. Stuarta jeho milenka?

Z vraždy čokoládou je obviněna králova milenka. Kateřina z Braganzy (1638–1705), zákonitá manželka anglického krále Karla II. Stuarta, není schopná svému choti porodit dědice trůnu. Čtyři z jejích těhotenství končí potratem.

Karel II. Stuart (1630–1685) si proto dopřává spoustu milenek, které mu rodí jedno dítě za druhým. Veřejně se přiznává jen ke 14 potomkům, ale bude jich nejspíš víc. Samozřejmě nejde o legitimní děti, které by měli nárok na trůn.

Král si ovšem stále s obrovskou chutí užívá a ani ve věku 55 let si neodpustí milostné hrátky. Ještě večer 1. února 1685 se věnuje svým konkubínám. Netuší, že mu zbývá už jen necelých pět dní života.

Když uléhá do postele, má veselou náladu.

Krásná Kateřina z Braganzy následníka neporodí. FOTO: Peter Lely/Creative Commons/ Public domain

Smrt po čtyřech dnech

Prožije však neklidnou noc. „Ráno vstal z postele, nesrozumitelně něco mumlal a bezcílně přecházel sem a tam po ložnici,“ vzpomínají jeho sluhové. Když se další den, 2. února ráno král posadí, aby ho oholili, omdlí.

Dostává záchvat mrtvice. Lékaři zkouší různé prostředky, jak ho vyléčit – pouštějí mu žilou, podávají různé léky a projímadla. Král nakonec umírá po čtyřech dnech 6. února 1685.

blank
Louise de Kérouaille čelí falešnému nařčení. FOTO: Henri Gascar/Creative Commons/Public domain

Angličané se mstí hamižné Francouzce

Po jeho smrti se objevují zvěsti, že byl otráven šálkem své oblíbené čokolády, který mu měla podat jeho milenka Louise de Kérouaille, vévodkyně z Portsmouthu (1649–1734). Informace ale zřejmě rozšiřují jen Louisiny konkurentky, které jí závidí její postavení.

Lstivá a hamižná vévodkyně je totiž v té době nejvlivnější ženou u dvora. Angličané ji nikdy pro její francouzský původ neměli příliš v lásce, a tak je to voda na jejich mlýn. Smrt jedem je tehdy velmi módní záležitostí, takže v tom mají všichni jasno.

Vévodkyně se musí rychle pakovat z britských ostrovů. Dnes už však víme, že Karel II. zemřel na následky mrtvice a urémie, hromadění dusíku v těle v důsledku selhání.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: John Riley/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Šangri-La: Výmysl z románu, nebo dobře utajená země?
enigmaplus.cz

Šangri-La: Výmysl z románu,...

Bájné údolí Šangri-La. Prý tu žijí duchovně...
Sociální sítě nás okrádají o spánek
21stoleti.cz

Sociální sítě nás okrádají o...

Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou...
RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
enigmaplus.cz

Tajemství skotské hrobky...

Na skotském souostroví Orkneje se...
Jak si napravit játra
panidomu.cz

Jak si napravit játra

Víme, že játra jsou jedním z...
Za vztah se vyplatí bojovat!
skutecnepribehy.cz

Za vztah se vyplatí bojovat!

Než jsme k sobě s mým současným partnerem...
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
Galetka s medovými fíky
tisicereceptu.cz

Galetka s medovými fíky

Galetky mají neuvěřitelné kouzlo. Jsou...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
Velké rošádě ještě není konec! Svatba jenom naoko?
nasehvezdy.cz

Velké rošádě ještě není...

Dění v mileneckém...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha