V americkém Yellowstonském národním parku se hlásí k činnosti vulkán už před 650 000 lety. Série prudkých výbuchů se opakují každých 20 000 let, poslední z nich proběhla před 70 000 lety.
Zůstal po ní gigantický kráter o rozměrech 55 x 72 kilometrů. Jeho skutečné rozměry byly tisíce let tajemstvím, které by vědci ani dnes bez moderní techniky a satelitů z NASA nebyli schopni rozluštit.
Smutné prvenství
Černým písmem se do dějin indonéského ostrova Sumbawa zapsal 10. duben 1815. Aktivita zdejší sopky Tambory je dosud považována za nejhorší erupci v historii lidstva. Necelých 4300 metrů vysoká hora se proslaví několika smutnými rekordy:
její kouř dosahuje 44 km, popel dopadá na zem až ve vzdálenosti 1300 km od kráteru a je ho takové množství, že v okruhu 65 km se pod ním propadají střechy domů a do 80 km zlikviduje veškerý život. Lidských obětí je 92 000.
Vězeň přežije
Na maličkém karibském ostrůvku Martinik v roce 1902 řádí sopka Mont Pelée. Od žhavého popela chytne celé třicetitisícové hlavní město St. Pierre. Zachrání se jenom dva lidé:
vězeň Auguste Ciparis, ukrytý v hluboké cele bez okna, a švec, jenž se popálený dobelhá do sousední vesnice. Pro Ciparise znamená katastrofa životní obrat. Když ho po čtyřech dnech vysvobodí záchranné oddíly, guvernér mu udělí milost.