Skip to content
reklama

Kdo je ten pravý Hercule Poirot?

blank

Když se někoho zeptáme na nejznámější autory detektivek, můžeme si klidně vsadit na to, že mezi prvními jmenuje zejména britské autory. Jejich detektivové jsou ale většinou trochu jiní. Nejsou to žádní mladí krasavici jako v Americe, Francii či jinde, jsou to spíše postarší, uvážlivé a distingované osoby.

Ovšem ten nevětší z nich je vlastně Belgičan.

Agatha Christie je právem považována za královnu detektivek. Ve svých románech stvořila hned několik detektivů, přesto jeden z nich vystupuje z řady. Je jím pochopitelně Hercule Poirot, menší zavalitý detektiv s bříškem a především výrazným pěstěným knírem, jehož ego ho obvykle předchází.

Není divu, že se dočkal mnoha filmových i seriálových podob, zahrálo si ho hodně herců, ale najít toho správného, který by do charakteru detektiva opravdu zapadl, se nedařilo. Pocítil to třeba Albert Finney (*1936), který za svou roli ve filmové verzi Vraždy v Orient Expressu získal nominaci na Oscara, ale srdce diváků úplně ne.

Nezabodoval dokonce ani slavný Peter Ustinov (1921–2004), který natočil dokonce devět filmů. Přesto tak trochu napomohl tomu, aby se problém vyřešil.

blank
Albert Finney měl sice typický poirotovský knírek, ale diváky nepřesvědčil. FOTO: Paramount Pictures / Creative Commons / volné dílo

Šedé buňky nám to řeknou sami, mon ami

Ve filmu Třináct u stolu založeném na povídce Smrt lorda Edgwarea se totiž, ještě jako Poirotův spoluhráč ze Scotland Yardu inspektor Jepp, objeví na scéně David Suchet (*1946). Herec, který je ve Velké Británii známý spíše ze Shakespearovských her, se do role geniálního detektiva zamiloval, a když se pak v roce 1988 začal natáčet seriál, o titulní roli velmi usiloval.

Možná je to proto, že oba mají zahraniční kořeny, a tak se občas setkávají s trochu přezíravým přístupem Britů k cizincům. A ještě jednu věc mají zřejmě společnou – vědomí si vlastní výjimečnosti. Než se začalo natáčet, měl údajně Suchet připravenou téměř stovku poznámek k předchozím zpracováním Poirota, a pochopitelně také nápady, jak to tentokrát udělat lépe.

Kromě toho přečetl také všechny knihy, v nichž tento detektiv vystupuje. Ovšem na svou roli Jeppa úplně pyšný není a svůj výkon označil jako strašlivý.

blank
Peter Ustinov se stal Poirotem například ve filmu Schůzka se smrtí. FOTO: Yoni S. Hamenahem / Crerrative Commons /8 CC BY-SA 3.0

Pod dozorem Agathy Christie

A vyplatilo se, již prvních deset dílů odvysílaných v roce 1989 diváky naprosto nadchlo. Nakonec se seriál s obrovským úspěchem vysílal ve více než stovce zemí světa. Ten pravý Poirot byl konečně nalezen!

Možná se do věci konečně vložila i jeho autorka, Agatha Christie byla již tou dobou samozřejmě mnoho let po smrti, ale důležité slovo při výběru Sucheta měla údajně i její dcera. Několik dílů se také natáčelo v jejím starém domě.

Zkrátka tentokrát vše do sebe zapadlo a Suchet se stal Poirtem téměř na čtvrt století. Naštěstí neuposlechl rady svého bratra, který mu říkal, že pro seriózního Shakespearovského herce se taková role rozhodně nehodí.

blank
David Suchet potřeboval pro svou proměnu v detektiva strávit nějaký čas v maskérně. FOTO: Phil Chambers / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Kompletní proměna

Stát se Poirotem nebylo ovšem úplně snadné, samotný Suchet totiž vlastně žádný z vnějších Poirotovských znaků nemá. Všechny natáčecí dny tak musel trávit s vycpávkami v oblečení, aby vypadal dostatečně oble, s velkým škrobeným límcem a musel mít nalepený legendární knírek.

Právě tyto propriety si po skončení natáčení vzal na památku. V posledním díle Opona Poirot umírá na zástavu srdce. Přesto ale stihne vyřešit ještě svůj poslední případ. Ani pro Sucheta to nebyl tak úplně konec, herec si totiž vymínil, že poslední díl se nebude točit až nakonec.

Proto ho po oponě čekaly ještě tři další díly. Pro nás diváky je to už ale konec doopravdy, i když ve psaní Poirotových příběhů pokračuje Sophie Hannah (*1971), Suchet už další pokračování odmítl.

Foto: wikimedia / Creative Commons / volné dílo, Paramount Pictures / Creative Commons / volné dílo, Yoni S. Hamenahem / Crerrative Commons /8 CC BY-SA 3.0, Phil Chambers / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
Skončila znovu Simona Lewandowská sama a hledá nového milence?
nasehvezdy.cz

Skončila znovu Simona...

Říkalo se, že SIMONA...
Podezřelá úmrtí nadějných vědců: Museli být umlčeni kvůli převratným objevům?
enigmaplus.cz

Podezřelá úmrtí nadějných vědců:...

Byli talentovaní, vzdělaní a považovaní za špičky ve...
Jak si napravit játra
panidomu.cz

Jak si napravit játra

Víme, že játra jsou jedním z...
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Galetka s medovými fíky
tisicereceptu.cz

Galetka s medovými fíky

Galetky mají neuvěřitelné kouzlo. Jsou...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Zradila jsem muže svého života!
skutecnepribehy.cz

Zradila jsem muže svého...

Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
Sociální sítě nás okrádají o spánek
21stoleti.cz

Sociální sítě nás okrádají o...

Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou...
5 mystických tipů na letní čtení: Zednáři i slovenské záhady
enigmaplus.cz

5 mystických tipů na letní...

Žena jako monstrum i bohyně? A co učení...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha