Domů     Zvrhlý baron trhal chlapcům srdce z těla
Zvrhlý baron trhal chlapcům srdce z těla
28.2.2023

„Za podivných okolností tu mizí děti,“ šeptají si lidé z okolí západofrancouzského Machecoulu v 30. letech 15. století.

Někteří možná už tuší, že za vším stojí zločin, ale nikdo z nich se neodváží nic říct, přestože se v některých případech jedná i o jejich potomky. Všichni mají strach z barona de Rais. Kdo ví, co za tlustými zdmi svého hradu vlastně páchá…

Teprve při šetření 15. září 1440 nad Gillesem de Montmorency-Lavalem, baronem de Rais (1404–1440), konečně spadne klec. Je zatčen, a to vlastně náhodou.

Na jeho majetek si totiž brousí zuby bretaňský vévoda Jan VI. (1389–1442). Už dříve od barona, který zoufale potřebuje peníze, skupuje, co se dá. Teď ale vymyslí plán, jak se de Raisových statků zmocnit, aniž by za ně musel platit.

Zatáhne ho do sporu s duchovním a zatčení na sebe nenechá dlouho čekat. Církev si přece nenechá líbit, aby někdo urážel jednoho z jejích mocných mužů. Dojde dokonce k prohlídce jeho domu.

Z toho, co zde návštěvníci uvidí, ale ztuhne krev v žilách i těm skutečně nejotrlejším.

Co se odehrávalo v útrobách baronova hradu? FOTO: Selbymay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Co se odehrávalo v útrobách baronova hradu? FOTO: Selbymay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Přizná se až pod výhrůžkami

Ve sklepení hradu Machecoulu narazí na ohořelé lidské kosti. Podle jejich malé velikosti nikdo nepochybuje o tom, že jde o dětské kosti. Je jich tu spousta. O kus dál zase hromada popela. Jinde leží zakrvácené dětské šaty.

Všichni pochopí, že tady došlo k vraždě, a to nejedné. Vraždění malých nevinných dětí, převážně chlapců, tady zřejmě probíhalo jako na běžícím pásu. Lidem z okolí je rázem jasné, kde skončili jejich pohřešovaní potomci. De Rais je okamžitě obviněn ze zločinů.

Jenže když na něj uhodí vyšetřovatelé během církevního procesu v Nantes, zavile odmítá jakoukoli vinu. Ovšem církev má jednu zbraň. Pohrozí mu vypovězením ze svých řad. To je pro hluboce věřícího de Raise něco nepředstavitelného. Proto promluví. I se všemi detaily.

S krádežemi chlapců se netají

„Naše děti kradou zlí démoni,“ myslí si lidé z okolí de Raisova sídla. Čas od času zmizí dítě, obvykle hezký modrooký chlapec. Dvě a dvě dohromady si zdejší obyvatelé dávají až ve chvíli, kdy zjistí, jak baron cestuje z jednoho svého hradu na druhý.

Jeho cesty se totiž vždy podezřele kryjí se zmizením dalšího dítěte. Jakmile se někde objeví, všichni mohou vzít jed na to, že některá z místních poddanských rodin brzy přijde o svého potomka. Pojmou podezření hraničící až s jistotou. Jenže mlčí.

Bojí se proti mocnému šlechtici cokoli říci. A tak tajemství zůstává dlouho skryto. „Kradl jsem malé chlapce,“ přiznává nakonec při církevních výsleších skutečně Gilles. Ovšem s detaily svých zlodějských úmyslů se nijak netají.

Dítě oblékne do nejlepších šatů

Většinou prostě požádá o půjčení chlapce, který se ale zpátky ke své rodině už nikdy nevrátí. Přesně tak dopadne i 12letý Jeudon, syn machecoulského kožešníka Guillauma Hilaireta.

Chlapec Jeudon s Gillesem důvěřivě odchází na jeho hrad. Ze začátku to pro něj skutečně nevypadá zle. „Chlapec byl hýčkán a oblečen do nejlepších šatů, jaké kdy poznal.

Večer začal velkou hostinou a nadměrným pitím, zejména hippocras (svařené víno s kořením a skořicí – pozn. redakce), které splnilo úlohu podpůrného prostředku.

Pak byl hoch převezen do horní místnosti, kde Gilles přijímal jenom okruh svých blízkých lidí,“ líčí francouzský historik Jean Benedetti, co se dělo poté, kdy si baron de Rais odvedl Jeudona do svých komnat.

Jde o vůbec první zdokumentovaný případ, kdy Gilles prokazatelně zabije dítě. K prvním vraždám dochází přibližně od jara 1432 do jara 1433.

Dobové ztvárnění procesu s Gillesem de Raisem FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo
Dobové ztvárnění procesu s Gillesem de Raisem FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo

Kluky věší na hák

Étienne Corrillaut (?–1440), Gillesův sluha známý jako Poitou, při procesu vypovídá: „Můj pán věšel své oběti pomocí lan na hák, aby jejich pláč nepronikl ven.

Pak onanoval na břicho nebo stehna dítěte.“ Přesně takový osud čeká i Jeudona. Baron se skutečně na chlapci ukájí a chystá se k análnímu styku. Všechno si bere násilím. Je mu úplně jedno, že dítě trpí krutou bolestí.

Vyděšeného chlapce pak utěšuje, že si s ním vlastně jenom hraje. Aby zneuctěný nemohl nikomu prozradit, co se mu přihodilo, zbývá jediné – zbavit se ho. Na to má baron už promyšlený postup.

Své oběti vraždí buď on sám, nebo si bere na pomoc bratrance Gillese de Sillé, případně dalšího sluhu jménem Henriet (?–1440).

Sedá si do teplé krvavé rány

Jeudonovi prořízne hrdlo krátkým silným dvousečným mečem zvaným braquemard. Pak se chystá k análnímu styku.

„Pohrdal pohlavními orgány oběti, nekonečně větší potěšení mu způsobovalo jiné použití přirozeného otvoru než obvyklým způsobem,“ popisuje jeho otřesné praktiky Poitou.

„Když byly děti mrtvé, políbil je, a ty, kteří měli nejhezčí končetiny, držel a obdivoval je. Jejich těla rozřízl a potěšeně se koukal na jejich vnitřní orgány,“ pokračuje sluha ve vyprávění. A jeho slova potvrzuje i sám baron:

„Trhal jsem ještě bijící srdce chlapců, rozpáral jim břicho, očichal je a sedl si do teplé rány,“ líčí bez nejmenší lítosti a studu před tribunálem své ohavné činy.

Svědčí rodiče pohřešovaných dětí

„Měl radost, když viděl, jak umírají a smál se,“ dodává Poitou. Následné pálení mrtvých těl má na starosti on společně s druhým sluhou Henrietem. K likvidaci dochází v krbu.

Šaty se ničí kousek po kousku, aby zápachem spáleného nebudily příliš velkou pozornost.

Poslední zaznamenanou obětí je syn Éonneta de Villeblancheho, zavražděný a spálený v srpnu roku 1440. Pouhý měsíc poté už je proti Gillesovi vzneseno obvinění z vražd, sodomie a kacířství.

Použijí proti němu i jeho kontakty s alchymisty a jinými šarlatány, které volá na pomoc, když shání peníze. Najednou se také najde spousta lidí ochotných proti obviněnému svědčit. Většinou jde o rodiče, kteří jeho rukou přišli o své děti.

Popraven byl v říjnu 1440. FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo
Popraven byl v říjnu 1440. FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo

Znásilnil až 200 obětí

Když se 21. října 1440 ke všemu přiznává a někteří komplicové barvitě popíšou průběh vražd, jsou z toho i soudci tak šokovaní, že nařídí ta nejkrutější líčení v záznamech vynechat. I tak je důkazů o jeho vině víc než dost.

Dodnes není známo, kolik obětí Gilles de Rais krutým způsobem utýral. Počty se pohybují od 80 do 200, přičemž pravděpodobnější je vyšší číslo. Některé odhady mluví o dokonce až 600 obětech.

Šlo o děti ve věku 6 až 18 let s převahou chlapců, ovšem vyskytovaly se mezi nimi i dívky. 23. října 1440 si vyslechnou rozsudek smrti sluhové Poitou a Henriet, o dva dny později sám Gilles. Oběšen je 26. října 1440 dopoledne společně se svými sluhy. Jejich mrtvá těla stráví plameny, baron je řádně pohřben.

Foto: Eloi Firmin Feron / Creative Commons / volné dílo, Selbymay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
reklama
zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz