Domů     Zvrhlý baron trhal chlapcům srdce z těla
Zvrhlý baron trhal chlapcům srdce z těla
28.2.2023

„Za podivných okolností tu mizí děti,“ šeptají si lidé z okolí západofrancouzského Machecoulu v 30. letech 15. století.

Někteří možná už tuší, že za vším stojí zločin, ale nikdo z nich se neodváží nic říct, přestože se v některých případech jedná i o jejich potomky. Všichni mají strach z barona de Rais. Kdo ví, co za tlustými zdmi svého hradu vlastně páchá…

Teprve při šetření 15. září 1440 nad Gillesem de Montmorency-Lavalem, baronem de Rais (1404–1440), konečně spadne klec. Je zatčen, a to vlastně náhodou.

Na jeho majetek si totiž brousí zuby bretaňský vévoda Jan VI. (1389–1442). Už dříve od barona, který zoufale potřebuje peníze, skupuje, co se dá. Teď ale vymyslí plán, jak se de Raisových statků zmocnit, aniž by za ně musel platit.

Zatáhne ho do sporu s duchovním a zatčení na sebe nenechá dlouho čekat. Církev si přece nenechá líbit, aby někdo urážel jednoho z jejích mocných mužů. Dojde dokonce k prohlídce jeho domu.

Z toho, co zde návštěvníci uvidí, ale ztuhne krev v žilách i těm skutečně nejotrlejším.

Co se odehrávalo v útrobách baronova hradu? FOTO: Selbymay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Co se odehrávalo v útrobách baronova hradu? FOTO: Selbymay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Přizná se až pod výhrůžkami

Ve sklepení hradu Machecoulu narazí na ohořelé lidské kosti. Podle jejich malé velikosti nikdo nepochybuje o tom, že jde o dětské kosti. Je jich tu spousta. O kus dál zase hromada popela. Jinde leží zakrvácené dětské šaty.

Všichni pochopí, že tady došlo k vraždě, a to nejedné. Vraždění malých nevinných dětí, převážně chlapců, tady zřejmě probíhalo jako na běžícím pásu. Lidem z okolí je rázem jasné, kde skončili jejich pohřešovaní potomci. De Rais je okamžitě obviněn ze zločinů.

Jenže když na něj uhodí vyšetřovatelé během církevního procesu v Nantes, zavile odmítá jakoukoli vinu. Ovšem církev má jednu zbraň. Pohrozí mu vypovězením ze svých řad. To je pro hluboce věřícího de Raise něco nepředstavitelného. Proto promluví. I se všemi detaily.

S krádežemi chlapců se netají

„Naše děti kradou zlí démoni,“ myslí si lidé z okolí de Raisova sídla. Čas od času zmizí dítě, obvykle hezký modrooký chlapec. Dvě a dvě dohromady si zdejší obyvatelé dávají až ve chvíli, kdy zjistí, jak baron cestuje z jednoho svého hradu na druhý.

Jeho cesty se totiž vždy podezřele kryjí se zmizením dalšího dítěte. Jakmile se někde objeví, všichni mohou vzít jed na to, že některá z místních poddanských rodin brzy přijde o svého potomka. Pojmou podezření hraničící až s jistotou. Jenže mlčí.

Bojí se proti mocnému šlechtici cokoli říci. A tak tajemství zůstává dlouho skryto. „Kradl jsem malé chlapce,“ přiznává nakonec při církevních výsleších skutečně Gilles. Ovšem s detaily svých zlodějských úmyslů se nijak netají.

Dítě oblékne do nejlepších šatů

Většinou prostě požádá o půjčení chlapce, který se ale zpátky ke své rodině už nikdy nevrátí. Přesně tak dopadne i 12letý Jeudon, syn machecoulského kožešníka Guillauma Hilaireta.

Chlapec Jeudon s Gillesem důvěřivě odchází na jeho hrad. Ze začátku to pro něj skutečně nevypadá zle. „Chlapec byl hýčkán a oblečen do nejlepších šatů, jaké kdy poznal.

Večer začal velkou hostinou a nadměrným pitím, zejména hippocras (svařené víno s kořením a skořicí – pozn. redakce), které splnilo úlohu podpůrného prostředku.

Pak byl hoch převezen do horní místnosti, kde Gilles přijímal jenom okruh svých blízkých lidí,“ líčí francouzský historik Jean Benedetti, co se dělo poté, kdy si baron de Rais odvedl Jeudona do svých komnat.

Jde o vůbec první zdokumentovaný případ, kdy Gilles prokazatelně zabije dítě. K prvním vraždám dochází přibližně od jara 1432 do jara 1433.

Dobové ztvárnění procesu s Gillesem de Raisem FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo
Dobové ztvárnění procesu s Gillesem de Raisem FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo

Kluky věší na hák

Étienne Corrillaut (?–1440), Gillesův sluha známý jako Poitou, při procesu vypovídá: „Můj pán věšel své oběti pomocí lan na hák, aby jejich pláč nepronikl ven.

Pak onanoval na břicho nebo stehna dítěte.“ Přesně takový osud čeká i Jeudona. Baron se skutečně na chlapci ukájí a chystá se k análnímu styku. Všechno si bere násilím. Je mu úplně jedno, že dítě trpí krutou bolestí.

Vyděšeného chlapce pak utěšuje, že si s ním vlastně jenom hraje. Aby zneuctěný nemohl nikomu prozradit, co se mu přihodilo, zbývá jediné – zbavit se ho. Na to má baron už promyšlený postup.

Své oběti vraždí buď on sám, nebo si bere na pomoc bratrance Gillese de Sillé, případně dalšího sluhu jménem Henriet (?–1440).

Sedá si do teplé krvavé rány

Jeudonovi prořízne hrdlo krátkým silným dvousečným mečem zvaným braquemard. Pak se chystá k análnímu styku.

„Pohrdal pohlavními orgány oběti, nekonečně větší potěšení mu způsobovalo jiné použití přirozeného otvoru než obvyklým způsobem,“ popisuje jeho otřesné praktiky Poitou.

„Když byly děti mrtvé, políbil je, a ty, kteří měli nejhezčí končetiny, držel a obdivoval je. Jejich těla rozřízl a potěšeně se koukal na jejich vnitřní orgány,“ pokračuje sluha ve vyprávění. A jeho slova potvrzuje i sám baron:

„Trhal jsem ještě bijící srdce chlapců, rozpáral jim břicho, očichal je a sedl si do teplé rány,“ líčí bez nejmenší lítosti a studu před tribunálem své ohavné činy.

Svědčí rodiče pohřešovaných dětí

„Měl radost, když viděl, jak umírají a smál se,“ dodává Poitou. Následné pálení mrtvých těl má na starosti on společně s druhým sluhou Henrietem. K likvidaci dochází v krbu.

Šaty se ničí kousek po kousku, aby zápachem spáleného nebudily příliš velkou pozornost.

Poslední zaznamenanou obětí je syn Éonneta de Villeblancheho, zavražděný a spálený v srpnu roku 1440. Pouhý měsíc poté už je proti Gillesovi vzneseno obvinění z vražd, sodomie a kacířství.

Použijí proti němu i jeho kontakty s alchymisty a jinými šarlatány, které volá na pomoc, když shání peníze. Najednou se také najde spousta lidí ochotných proti obviněnému svědčit. Většinou jde o rodiče, kteří jeho rukou přišli o své děti.

Popraven byl v říjnu 1440. FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo
Popraven byl v říjnu 1440. FOTO: Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo

Znásilnil až 200 obětí

Když se 21. října 1440 ke všemu přiznává a někteří komplicové barvitě popíšou průběh vražd, jsou z toho i soudci tak šokovaní, že nařídí ta nejkrutější líčení v záznamech vynechat. I tak je důkazů o jeho vině víc než dost.

Dodnes není známo, kolik obětí Gilles de Rais krutým způsobem utýral. Počty se pohybují od 80 do 200, přičemž pravděpodobnější je vyšší číslo. Některé odhady mluví o dokonce až 600 obětech.

Šlo o děti ve věku 6 až 18 let s převahou chlapců, ovšem vyskytovaly se mezi nimi i dívky. 23. října 1440 si vyslechnou rozsudek smrti sluhové Poitou a Henriet, o dva dny později sám Gilles. Oběšen je 26. října 1440 dopoledne společně se svými sluhy. Jejich mrtvá těla stráví plameny, baron je řádně pohřben.

Foto: Eloi Firmin Feron / Creative Commons / volné dílo, Selbymay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Bibliotheke nationale de France / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno