Počítačová tomografie pomáhá nejenom v medicíně. Velmi často ji používají i archeologové, kterým poodkrývá mnohá tajemství zachovalých ostatků. Podstatné je, že tato analytická metoda křehké nálezy nijak nepoškodí a zachová je pro další generace.
Mumie egyptského faraona Tutanchamona (vláda asi v letech 1332–1323 př. n. l.) zůstává v centru pozornosti vědců už od svého objevu v roce 1922. Tři roky poté začalo její první antropologické zkoumání.
Roku 1968 následovalo rentgenové vyšetření, které odhalilo krevní sraženinu a úlomek lebeční kosti ve spodní části hlavy.
Zatoulaný úlomek kosti
Zřejmě jde o krevní výron způsobený úrazem.
Odpovědi na některé otázky spojené s Tutanchamonovou smrtí přinesl ale až výzkum dokončený mezinárodním týmem odborníků v březnu roku 2005. Vědci tehdy využili metodu počítačové tomografie, tedy CT (computed tomography).
Ta odhalila, že úlomek kosti dovnitř lebky pronikl až při mumifikaci. Další CT snímkování faraona proběhlo v roce 2006, kdy přístroj za 15 minut vytvořil 1700 snímků egyptského panovníka.
Prvenství patří thébské ženě
Počítačová tomografie se ukazuje jako vhodná nedestruktivní metoda archeologického zkoumání. Zřejmě poprvé si paprsky, řízené počítačem, posvítily už roku 1978 na mumii thébské ženy Djedmaatesankh.
Tehdy ovšem ještě chybělo dostatečné rozlišení, aby výsledky byly použitelné. Teprve druhé snímkování odhalilo, že dotyčná zemřela na zubní abces, dutinu v horní čelisti vyplněnou hnisem. Následně došlo k otravě krve.