Domů     Stojí za první metropolí v Mexiku bájní lidé z Atlantidy?
Stojí za první metropolí v Mexiku bájní lidé z Atlantidy?
31.1.2023

Sedmnáct kamenných hlav uprostřed džungle jen tak nepřehlédnete. Koho mají představovat? Jaký je jejich účel? Kde se tu vzaly? A kdo jsou vlastně jejich tvůrci?

Teorií je mnoho ty divočejší hovoří o mimozemšťanech, Atlanťanech, nebo s ohledem na jejich africké rysy o vyspělých Egypťanech.

Nejstarší obyvatelé Střední Ameriky dostávají jméno Olmékové a záhadné čedičové hlavy, které nám po sobě zanechali, zde dodnes stojí, nevydají hlásku a budí posvátnou hrůzu. Už přes 3200 let.

Píše se rok 1862 a v jihomexickém státu Veracruz už druhým rokem probíhá vysilující vojenská invaze francouzských sil…

Hlavy spatří světlo světa

Umazaní vesničané za hlasitého švitoření vítězoslavně vedou váženého a větrem ošlehaného cestovatele hlouběji do kukuřičného pole poblíž města Tres Zapotes. Ačkoli jim dobře nerozumí a hlasitě křičí jeden přes druhého, jejich nález vydá za všechna slova.

Gestikulují a ukazují vzdělanému muži, co našli během obdělávání lánů, pod vrstvami zeminy – upocení zemědělci zde doslova zakopli o masivní kamennou hlavu s placatým nosem a masitými rty. „Odhadem může vážit až dvacet tun, to snad není možné.

Na tohle jsem čekal,“ vykřikne nadšením charismatický fešák José María Melgar y Serrano.

Nedoceněný milovník archeologie se ptá

Filmoví fanoušci by v tomto inteligentním, sečtělém milovníkovi dobrodružství mohli hledat předobraz Indiany Jonese.

A vlastně proč ne, dost možná se právě jeho postavou tvůrci známých filmů inspirovali a využili toho, že historií zůstává Melgar i se svým objevem tak trochu neprávem upozaděn.

Už roky se protlouká džunglí, je posedlý sbíráním předkolumbovských starožitností a dlouhé hodiny bývá ponořen do archivních zápisků o zdejších původních civilizacích, přičemž za vůbec nejstarší jsou dosud odbornou veřejností považováni Mayové a Aztékové. Právě Melgarovy hlavy s těmito domnělými pevnými základy otřesou.

Ol mékové po sobě zanechali i takovéto hrobky jako v la venta. FOTO: Jetovar / Creative Commons / CC BY 2.0
Ol mékové po sobě zanechali i takovéto hrobky jako v la venta. FOTO: Jetovar / Creative Commons / CC BY 2.0

Je to Montezuma?

Novinář s vášní pro archeologii neváhá ani chvíli, nechává je kompletně vykopat, a zmenšené dřevěné kopie posílá francouzsko-mexické archeologické komisi. „Zřejmě jsem našel hlavu aztéckého vládce Montezumy,“ píše vzrušeně.

Později tuto teorii zavrhne a přikloní se k otázce, která vědcům nedá spát dodnes: Co když jde o hlavu Afričana? Objevili snad Ameriku právě oni?

Navzdory tomu, jak revoluční jeho objev je, tehdejší archeologický svět příliš nevzruší a k Melgarově velkému zklamání tahle záhada ještě dalších pár desítek let v džungli poklidně spí.

Historii se pokusí pohřbít inkvizice

Teprve americká archeologická expedice, vedená Matthewem Stirlingem (1896–1975), odhalí ve 30. letech 20. století šest dalších hlav v okolí měst Tres Zapotes a La Venta, některých až 3,5 metrů vysokých, a konečně tak nad nimi rozvíří velkou mezinárodní debatu.

Dnes už díky němu víme, že hlav po sobě Olmékové zanechali celkem sedmnáct. Rok 1939 přinese také objev v podobě kamene s hieroglyfy, které nápadně připomínají mayské písmo, a podle kterého Stirling dokáže určit přibližnou dobu jejich vzniku.

Na povrch rovněž vyplývá, že jako vůbec první podává zprávu o tomto kuriózním národu už františkánský mnich Bernardin de Sahagún (1499–1590), který v 16. století vede v Mexiku dlouhé a objevné rozhovory s podrobenými Aztéky.

Jeho unikátní dvanáctisvazkové dílo však evropská inkvizice přísně zakáže a svět ochudí o velmi důležitý střípek historie. Vládce tohoto vyspělého a inteligentního národa má být podle něj čaroděj, velekněz, a jeho země oplývat zlatem, stříbrem a tyrkysem. Není divu, že se na dlouhou dobu stává pouhou legendou.

Jedna ze šesti kolébek civilizace?

Přitom jsou to právě moudří a pokorní Aztékové, kteří svým indiánským předkům dají jméno. Olmékové podle nich doslova znamená „lidé ze země gumovníků“. Úrodné východní pobřeží Mexika obývají a zvelebují v letech 1500–400 př. n.

l., a stávají se tak oficiálně nejstarší civilizací Střední Ameriky. Podle vědců dokonce jednou ze šesti kolébek lidstva, takzvanou nedotčenou kulturou, stejně jako starověká Indie, Egypt, Čína, Sumer a chavínská kultura v Peru.

Přesná definice říká, že se jejich kultura vyvinula sama o sobě, bez přispění migrace nebo kulturní výměny s jinou civilizací – nebo o tom alespoň zatím nejsou známky.

Přes tuto civilní škatulku, kterou Olmékům připravila dnešní moderní archeologie, vzhled neochvějných, masivních a hmatatelných hlav s čistě africkými rysy tuto teorii podkopává. Sedmnáct hlav se nám vesele směje do obličeje. Co když to celé bylo jinak?

Mohou snad být Olmékové potomky zdatných mořeplavců Féničanů, Núbijců nebo Egypťanů? A kde přišli ke svým hlubokým znalostem fyziky, matematiky nebo chemie, kdo je učil?

Hlava uložená v antropologickém muzeu v mexické Xalapě je vysoká 1,8 metru. FOTO: Maribel Ponce Ixba / Creative Commons / CC BY 2.0
Hlava uložená v antropologickém muzeu v mexické Xalapě je vysoká 1,8 metru. FOTO: Maribel Ponce Ixba / Creative Commons / CC BY 2.0

Kanibalismus a zohavené pohlavní orgány

Jak mohli Olmékové fyzicky vypadat, to víme docela přesně. S námořní výpravou se do této oblasti dostává roku 1805 španělský historik Guillermo Dupiax a nachází malé sošky tlustých mužíků s podivně zohavenými pohlavními orgány.

Jejich nápadná tloušťka je přímým důsledkem kastrace – Dupiaxovy sošky totiž mají představovat olmécké kněze, kteří se v rámci zasvěcení bohům musejí vlastní rukou vykastrovat. Olmékové si ostatně v krutých rituálech plných krve a sexuality libují.

Díky nálezům kosterních pozůstatků je evidentní, že nezřídka obětují Bohům dospělé jedince i novorozeňata, a vyloučen není ani kanibalismus.

A jestliže máte pocit, že záliba Olméků v míčových hrách je vlastně takovou mírumilovnou a veskrze neškodnou sportovní kratochvílí, z omylu vás vyvede, že poražené družstvo je v rámci prohraného zápasu rituálně obětováno bohům! Leckterý současný zhýčkaný sportovec by si angažmá v družstvu Olméků rozmyslel.

Jaguáří lidé fascinují

Vyobrazení, která se do dnešních dnů zachovala, také často explicitně zobrazují kopulaci mezi ženou a jaguárem, jejich posvátným zvířetem. Národu těchto prapředků indiánů se proto přezdívá jaguáří lidé či děti jaguárů.

Některé nalezené sošky mají baculaté, tedy dobře živené lidské tělo, a jaguáří hlavy, což může souviset s ideálem, že olmécký národ polobohů je buclatý mimo jiné proto, že žije v dostatku a v úrodných podmínkách.

Dokonce samotné čedičové hlavy se svými rysy v obličeji jakémusi člověku-jaguáru podobají. Dodnes však není zcela jisté, koho vlastně mají zpodobňovat.

Jestliže jde skutečně o některé významné panovníky Olméků, je pochopitelné, že jejich podoba byla záměrně upravena tak, aby se co možná nejvíce přiblížili svému božstvu, tedy nadčlověku, kterému v žilách koluje krev jaguára.

Výrazné rysy jaguára ostatně nese také olmécký bůh kukuřice, můžeme se proto domnívat, že hlavy mohou ilustrovat i božská stvoření, která sestoupila na Zem.

Helmy pro sport, nebo do vesmíru?

Přestože je každá hlava jiná – některé měří 1, 47 metru, ta největší 3, 4 metru – jeden znak mají společný. Všechny jsou zpodobněny s helmami. Může jít o zvláštní vlasy, paruky, nebo rituální ozdoby, ale jejich účel by mohl být i ryze praktický.

Olmékové byli velkými fanoušky míčových her a hlavy si při sportu chránili právě koženými helmami. Mohly se snad do dnešních dob dochovat hlavy těch nejvíce uznávaných hráčů?

A když byla míčová hra rituální záležitostí, mohli být nejlepší hráči automaticky pasováni do rolí bohů, vyvolených nadlidí?

Objevují se rovněž domněnky, zda hlavy s helmami nemají ilustrovat spíše technologicky bohatou návštěvu z vesmíru, která ve Střední Americe zasela život a dala potřebné vědomosti nové kultuře.

Těžké kameny plaví proti proudu

O to více bere dech, jak vlastně Olmékové tyto velké kusy těžkého čediče na místo dopravili. V bažinatém okolí kraje La Venta není po lomu ani památky.

Každá hlava je podle zjištění archeologů pečlivě vytesána do jednoho bloku sopečného kamene z pohoří Tuxtlas. Tyto kameny tedy Olmékové na místo určení dopravují až ze 125 kilometrů vzdálené sopky San Martin Pajapán.

A protože ještě neznají účel kola, a tedy ani vozu, bloky kamene vážící i několik desítek tun přepravují nejprve po moři a poté na extrémně pevných vorech proti proudu řeky Tonalá, což vyžaduje neskutečnou fyzickou námahu, ale také znalost fyziky a výborné organizační schopnosti. Nebo jim snad kdosi ovládající moderní techniku pomáhá?

Proslulá Hora obživy

Bylo by krátkozraké domnívat se, že velké hlavy z čediče jsou to jediné, co po sobě tento fascinující národ zanechal. K největšímu rozkvětu Olmécké říše dochází kolem roku 950 př. n. l.

a jejími hlavními centry jsou města San Lorenzo, La Venta, Tres Zapotes nebo Laguna de los Cerros. V centru náboženského střediska, La Venty, se dodnes pyšně tyčí nejstarší pyramida ve Střední Americe.

Pro Olméky je tato rýhovaná kuželovitá stavba z upěchované hlíny mystickou Horou obživy, a právě zde se konají jejich tajemné rituály dýmu a krve. Má průměr 252 metrů a je vysoká 30 metrů, což z ní činí skutečnou dominantu tohoto bažinatého kraje.

Kompas od Číňanů

Orientována přitom není náhodně, Olmékové i Mayové své stavby budují za pomoci kompasu, který je v městě San Lorenzo dokonce nalezen. Znalost materiálu s magnetickými vlastnostmi je v této době překvapivá, stejně jako sestavení prvního kompasu.

Ten plave ve rtuti, kterou Olmékové dobře znají – rumělku, tedy konkrétně cinabarit, totiž používají pro své malby, a jejím žíháním s vápencem mohou tekutou rtuť snadno připravit.

Zarážejícím faktem je pouze to, že znalostí kompasu vynikají také Číňané, kteří jej ovšem ve stavebnictví používají až od 5. století n. l. Mohli jej snad znát už tisíc let předtím a podělit se o něj nejprve s obyvateli Střední Ameriky? Připluli kvůli tomu přes půlku planety po moři?

O vyspělosti olmécké kultury svědčí i dochované mozaiky. FOTO: Ruben Charles / Creative Commons / CC BY 2.0
O vyspělosti olmécké kultury svědčí i dochované mozaiky. FOTO: Ruben Charles / Creative Commons / CC BY 2.0

Zmasakrováni a porobeni

Na vyspělou kulturu Olméků navazují Totonakové, Mayové, Toltékové a Aztékové, a po určitou dobu žijí v míru vedle sebe.

Podle dochovaných indicií ale tušíme, že Olmékové jsou dříve nebo později vyhnáni a zdecimováni jinou civilizací na podobné nebo dokonce vyšší úrovni, která nesnese konkurenci, a která uctívá jiná božstva. Klíčem může být to, že kolem roku 200 př. n. l.

jsou jejich oltáře vyvráceny, některé hlavy zakopány, přetesány do jiné podoby nebo dokonce zničeny!

Foto: Glysiak / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Jetovar / Creative Commons / CC BY 2.0, Maribel Ponce Ixba / Creative Commons / CC BY 2.0, Ruben Charles / Creative Commons / CC BY 2.0
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz