Skip to content
reklama

Zaplatil si Masaryk vraždu Lenina?

blank

Zarputilý ruský revolucionář Vladimir Iljič Lenin není tím typem lidového hrdiny, kterého by pozdější prezident čerstvě vzniklé Československé republiky uznával. Naopak. Tomáš Garrigue Masaryk ho vnímá jako bezskrupulózního politika, který se neštítí ničeho.

Obraz československého prezidenta Masaryka (1850–1937) je často vnímám zcela bezchybně. Proto není divu, že zprávy, ve kterých se hovoří o „tatíčkově“ účasti na atentátu na bolševického lídra V. I. Lenina (1870–1924), vyvolávají značné pobouření.

blank
Atentát zachycuje obraz z roku 1927. FOTO: liveinternet / Creative Commons / volné dílo

Fanny střílí Lenina

Píše se 30. srpen 1918 a Ruskem stále zmítají boje, bolševici se musej+í vypořádat se svými zbylými nepřáteli včetně československých legionářů. Mladá anarchistka Fanny Kaplanová (1890–1918) moc dobře ví, že Lenin přijede na „agitku“ do moskevské Michalsonovy továrny.

„Svoboda, nebo smrt!“ zahřmí Lenin směrem k pracovníkům. Návštěva končí a revolucionář se vydá zpět k autu. To už na scénu vtrhne Fanny a třikrát na Lenina vystřelí. Kulky končí v jeho rameni a v krku.

Bolševik č. 1 upadá do bezvědomí, přežívá. Fanny je brzy dopadena a ke všemu se přiznává.

Masaryk má pochyby

„Jmenuji se Fanny Kaplanová. Dnes jsem střelila Lenina. Udělala jsem to sama. Neřeknu, od koho jsem získala pistoli,“ cituje vyšetřovací spis atentátnici, která je odsouzena a už 3. září zastřelena bez zasedání soudu.

Masaryk se právě zasazuje o vznik samostatného státu, do jehož čela je brzy zvolen aklamací, na dění v Rusku pohlíží s nedůvěrou, Lenin se mu tuze nezamlouvá, stejně jako celá bolševická revoluce. Možná, že se skutečně rozhodne uplatit muže, jenž má atentát zařídit…

blank
Věděl T. G. Masaryk něco o atentátu na ruského revolucionáře? FOTO: New York Times / Creative Commons / volné dílo

Známý terorista Savinkov

S verzí, že Masaryk zaplatí za atentát na Lenina, počítali zejména českoslovenští komunisté. Československý prezident měl být tajným anglo-americkým agentem, jenž sloužil zájmům militantního imperialismu.

Proto zaplatí celkem 200 000 rublů jistému Borisu Viktoroviči Savinkovovi. Že nejde o pustou propagandistickou hru, víme. Masaryk se skutečně s tímto mužem v Rusku schází a existují zdroje, které dokonce potvrzují předání finančního obnosu.

Za co zaplatil Masaryk známému atentátníkovi, který měl za sebou několik úspěšných vražd carských pohlavárů? Později se ukáže, že Savinkov spolupracuje s britskými agenty, jejichž cílem je svržení Lenina.

Důkaz o tom, že finance od Masaryka byly skutečně určeny na Leninovu likvidaci, chybí.

blank
Atentátnice Fanny Kaplanová FOTO: crimea / Creative Commons / volné dílo

Mohl by to být on

Francouzský spisovatel Alain Soubigou oživí myšlenku o Masarykem financovaném atentátu na přelomu milénia. Ve své knize uvádí, že k inkriminovanému setkání došlo v březnu 1918. Masaryk sám si o schůzce provede záznam, ve kterém je dvakrát zmíněno slovo „teror“ a i ona suma 200 000 rublů.

Autor spekuluje, že peníze mohly být určeny na atentát sovětského komisaře Volodarského (k němu skutečně dochází v červnu 1918). Soubigou sám je zastáncem teorie, že finance mohly jít na atentát na Lenina a že Masaryka by takový záměr rozhodně neklasifikoval jako vraha, naopak by to přidávalo na jeho velikosti.

Klíčová spojitost chybí

Co se motivace týče, tu by možná Masaryk měl. Lenin se nejednou kriticky vyjádří k roli československých legionářů, dokonce na ně zaútočí i ve svém proslovu v Michalsonově továrně. Sám Savinkov je v roce 1924 v Moskvě zadržen a souzen.

V rozsudku se doslova praví, že Savinkov obdržel 200 000 rublů skrz ruskou odbočku Československé národní rady na teroristickou činnost. Sám Savinkov měl dokonce Masaryka udat – prý je to on, kdo platil atentát na Lenina.

I přes tyto indicie neexistuje naprosto žádná spojitost mezi Savinkovem a Fanny Kaplanovou, a celá věc tak zůstává pouhou spekulací.

Foto: Wilhelm Plier / Creative Commons / volné dílo, liveinternet / Creative Commons / volné dílo, New York Times / Creative Commons / volné dílo, crimea / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
21stoleti.cz

(Ne)přítel nikotin: Úleva při...

Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Záhadný sériový vrah Zodiac: Byla jeho identita konečně odhalena?
enigmaplus.cz

Záhadný sériový vrah Zodiac:...

Nepolapitelný Zodiac řádí na konci šedesátých a...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Můj syn zkrátka neumí jít zlatou střední cestou
skutecnepribehy.cz

Můj syn zkrátka neumí jít...

Náš Honza se nejprve utápěl v alkoholu....
Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Umělé zlato Německa: Co objevil vědec Miethe?
enigmaplus.cz

Umělé zlato Německa: Co...

Úžasný objev profesora Mietheho! Využije Německo umělé...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha