Domů     Joaquín Archivaldo Guzmán Loera: Mistr tunelář z Mexika
Joaquín Archivaldo Guzmán Loera: Mistr tunelář z Mexika
19.1.2023

Kdysi se říkalo, že Česká republika ukázala světu, kdo jsou to tuneláři. Češi se ovšem musejí sklonit před pravým mistrem tohoto oboru. Mexický drogový boss Joaquín Guzmán se v tunelování vyzná jako málokdo jiný.

Jako malý musí Joaquín Archivaldo Guzmán Loera prokázat hodně silné vůle, aby obstál v tvrdém prostředí. Vyrůstá v chudé mexické rodině s násilnickým otcem a od začátku je mu jasné, že co si neobstará sám, doma nedostane.

A tak začíná už ve školním věku podnikat. Nejprve prodává mák a pomeranče, ale postupně plynule přesedlá na distribuci drog.

Vzestup v hierarchii končí na vrcholu

Nadějného mladíka si brzy povšimnou mocní bossové obchodu s narkotiky. Nejprve pracuje pro Hectora Palmu, významnou postavu pašování drog z Mexika do USA, pak se dá do služeb ještě výš postaveného Miguela Gallarda.

Ten mu postupně svěřuje víc a víc pravomocí a když skončí v rukou policie, je Guzmán jeho logickým nástupcem. Svůj vlastní drogový kartel pojmenovává Sinaloa podle státu, který si zvolil za své působiště.

Jeho postavením nemůže otřást ani jeho malý vzrůst, kvůli kterému si už od mládí nese přezdívku Prcek.

K čemu hluboké vzdělání?

Joaquín Guzmán vládne svému kartelu i celé oblasti Sinaloa tvrdou rukou. Mrtví kolem něj přibývají, mrtvá těla s useknutými hlavami se stávají běžným koloritem. Pro svůj rychlý vzestup v kariérním žebříčku narkomafie si Guzmán nestačí dokončit vzdělání. Ale jeho tři třídy základní školy mu kupodivu na vedení obří organizace stačí.

Přes hranice všemi způsoby

Zanedlouho už je duší mexických pašeráků drog, proniká až do USA, podléhají mu zástupy bezejmenných služebníků včetně uplacených úředníků na obou stranách hranice. A zůstávají za ním těla těch, kteří se uplatit nedali.

Jeho skladiště drog přetékají zbožím, které se distribuuje po železnici i soukromými tryskáči. Ty dopravují kokain od dodavatelů v Kolumbii a drogy pak pokračují různými způsoby do Spojených států.

Oblíbené jsou falešné hasicí přístroje, plechovky s chilli papričkami nebo dodávky vybavené dvojitou podlahou, které směřují do Arizony a poté zpravidla do Los Angeles. Guzmán takhle dopravuje do USA až tři tuny kokainu měsíčně.

Město Sinaloa je střediskem a baštou Guzmánova kartelu. FOTO: Zero Gravity / Creative Commons / volné dílo
Město Sinaloa je střediskem a baštou Guzmánova kartelu. FOTO: Zero Gravity / Creative Commons / volné dílo

Mexiko, země krtků

Protože pohraniční hlídky mezi Mexikem a Spojenými státy jsou stále početnější a pozornější, zaměřuje se Guzmán na budování podzemních tunelů. Guzmán tunely miluje. Jeho kartel postavil v roce 1989 úplně první podzemní trasu, takzvaný narkotunel.

Při jednom ze zátahů šéf už už končí v rukou policie, ale prchá do systému tunelů proražených mezi sedmi městskými domy. Tunelů mu samozřejmě nestačí jen pár. „Od roku 1990 jsme jen na půlmílovém úseku hranice našli přes sto tunelů.

Sinaloa na to má vlastní experty, na hloubení často pracovali i důlní inženýři,“ komentuje to mluvčí americké pohraniční stráže Andy Adams.

Operace na správném místě

Kartel má obrovské štěstí, že operuje v oblasti zvané Otay Mesa. Jen kousek dál na východ už je příliš písčité podloží, kde by se tunel rychle zhroutil, na západ zase čeká tvrdá kamenitá půda.

Zde se dá pracovat rychle a často i bez podpěr pomocí výdřev nebo betonu. Systém tunelů je tak efektivní, že než se letadla narkomafie vrátí zpět z Mexika do Kolumbie, drogy už jsou u odběratelů v Los Angeles.

Kdo jsou stavitelé supertunelů?

Většina z nalezených tunelů jsou pouhé myší díry stavěné jen na to, aby jimi jakžtakž prolezl jediný člověk.

Federální agenti registrují ale i takzvané supertunely, které mohou dosáhnout hloubky více než dvou metrů pod povrchem a poskytují relativní pohodlí při průchodu i nikterak malému pašerákovi.

Tunely většinou vycházejí z labyrintu obchodních skladišť, které vyrůstají jako houby po dešti na dohled od hraniční čáry. Tam panuje neustále takový ruch, že hluk sbíječek a pendlování aut s vykopanou zeminou se snadno ztratí.

„Pořád máme spoustu nevyřešených otázek. Například jak dokážou ty tunely stavět tak rychle a efektivně?“ diví se Tim Durst, vedoucí speciální vyšetřovací skupiny nazvané Tunnel Task Force.

Při pečlivé ostraze hranic jsou tunely jedinou cestou, jak mohou kartely pašovat své zboží. FOTO: U. S. Customs and Border Protection / Creative Commons / volné dílo
Při pečlivé ostraze hranic jsou tunely jedinou cestou, jak mohou kartely pašovat své zboží. FOTO: U. S. Customs and Border Protection / Creative Commons / volné dílo

Dvě směny nedobrovolných kopáčů

Ke stavění tunelů je vždycky k dispozici dost ochotných příslušníků kartelu. A když se jich nedostává, najmou drogoví bossové prostě civilisty, kteří dostanou na vybranou: kopání, nebo smrt jejich i celé rodiny.

Pracuje se zpravidla na dvě směny – denní od šesti ráno do 18 hodin večer, noční ve zbytku času až do rána. Pod dozorem ozbrojených stráží jsou dělníci schopni posunout čelo tunelu až o pět metrů za den.

Vodovodní kohoutek místo klíče

V květnu 1990 je odhalen jeden z největších tunelů pod hernou v Agua Prieta. Pod kulečníkovým stolem se skrývá vstup s rafinovaným způsobem otvírání. Stačí pootočit nenápadným vodovodním kohoutkem a hydraulický systém zvedne těžkou betonovou desku.

V podzemí se pak před překvapenými celníky otvírá prostor větší než samotný podnik nahoře. Tunel, vyztužený betonem, je 82 metrů dlouhý a 1,5 metru široký. Má elektrické vedení a přívod vzduchu. Zanedlouho policie objeví i masový hrob s těly nešťastných kopáčů.

Král tunelů je zbrusu nový

V roce 1993 je pak odhalen supertunel s dokonalým ventilačním a osvětlovacím systémem a betonovou podlahou s kolejemi umožňujícími rychlý pohyb vagonů. Měří 442 metrů a Guzmánova organizace ho ještě nestačila použít. „Nic podobného dosud nikdo nepostavil.

Tohle je Tádž Mahál mezi tunely,“ musí přiznat vedoucí celníků Terry Kickpatrick.

Další tunel kartelu Sinaloa odhalen. FOTO: U. S. Drug Enforcement Administration / Creative Commons / volné dílo
Další tunel kartelu Sinaloa odhalen. FOTO: U. S. Drug Enforcement Administration / Creative Commons / volné dílo

Podezřelé špinavé prádlo

V roce 1993 je sice Guzmán dopaden, ale na chod jeho organizace to nemá pražádný vliv. Vězení mu vlastně patří. Ubytování je luxusní, jídla si vybírá z jídelního lístku, objednává si ženy, pořádá bujaré večírky i porady svých zástupců.

A v roce 2001, kdy už ho tenhle život omrzí, prostě vleze do koše od prádla a nechá se dodávkou vyvézt na svobodu. Desítky zkorumpovaných dozorců v tu chvíli pravděpodobně čirou náhodou zrovna hledí na opačnou stranu.

Na svobodě zůstane Prcek dlouhých třináct let, i když za jeho dopadení je vypsána astronomická odměna sedm milionů dolarů.

Tajný východ je příliš daleko

Znovu dopaden je až v únoru roku 2014 ve vlastní luxusní vile ve chvíli, kdy láskyplně připravuje snídani své přítelkyni, bývalé miss státu Sinaloa Emmě Aispur.

Má sice v koupelně pod vanou tajný východ do tunelu, ale k tomu už doběhnout nestihne. Mexičtí policisté se pochvalně plácají po ramenou, ale netuší, že jejich výjimečný úlovek tentokrát stráví za mřížemi jen půl druhého roku.

Tunel je přesný na centimetr

Kartel Sinaloa oplývá mnoha členy s bohatými zkušenostmi z budování tunelů pod mexicko-americkými hranicemi. To se teď velice hodí. Jeden takový tunel se blíží ze vzdálenosti 1,6 kilometru k pečlivě střeženému vězení Altiplan.

Začíná u malého domku ze škvárových cihel. Poté, co je vytěženo nejméně 3250 tun zeminy, vyústí neomylně ve sprchovém koutě v rohu Guzmánovy cely, takže když je hotov, Joaquín Guzmán jím pohodlně zmizí do bezpečí.

Úniková cesta stavěná pro Prcka

Přestože Guzmánova cela je neustále pod bdělým dohledem bezpečnostní kamery, prostor ve sprchovém koutě snímán není. Na záznamu je vidět, jak se vězeň svlékne, zamíří do sprchy – a do záběru už se nevrátí.

Vězeňská služba už může pouze zrekonstruovat průběh útěku. Najde otvor vyříznutý v podlaze, kterým vězeň sestoupil do tunelu vybaveného přívodem vzduchu v PVC trubce zavěšené u stropu. Na zemi by na ni nebylo místo.

Prostor dole totiž zaujímají kovové kolejnice, na nichž stojí podivné improvizované vozidlo připomínající železniční drezínu. Je poháněna motorem z malého motocyklu.

Když uprchlík projíždí tunelem, otírá se rameny o jeho boční stěny, tak je cesta ke svobodě úzká. Ani na výšku tunel není zrovna vysoký, ale jeho stavitelé dobře věděli, pro koho jej budují.

Pouhých 162 centimetrů vysoký Prcek se v něm postaví bez problémů, protože tunel měří přesně 168 centimetrů.

Poplach v několika státech

Ministr vnitra Miguel Ángel Osorio zuří, propouští ředitele věznice a řadu dalších vedoucích pracovníků, odměna za dopadení uprchlíka činí v přepočtu 90 milionů korun a do pátrání se zapojují i úřady sousedních států Guatemaly, USA a Belize, ale k ničemu to nevede.

Nikdo neví ani to, jak se Guzmánovi podařilo přelstít elektronický náramek, který musel i ve věznici nosit. Přesto tentokrát Prcek na svobodě nestráví tolik času jako po svém prvním útěku.

Vysoká cena za slávu

Už na počátku roku 2016 je Guzmán dopaden ve městě Los Mochis ve státě Sinaloa. Nejprve se mu před zátahem podaří uniknout stokou, tedy vlastně opět tunelem, ale dopaden je chvíli poté v okamžiku, kdy se snaží ujet autem.

Zatčení se neobejde bez střelby, zabito je pět členů kartelu a o život přijde i jeden policista. Guzmán se vrací zpět do věznice, z níž před časem uprchl.

Ukáže se, že na stopu drogového bosse přivedlo vyšetřovatele jeho ego – kontaktoval totiž filmové producenty a požadoval, aby o něm natočili životopisný film.

Američané se právě dočkali vydání Guzmána do Spojených států. FOTO: ICE / Creative Commons / volné dílo
Američané se právě dočkali vydání Guzmána do Spojených států. FOTO: ICE / Creative Commons / volné dílo

K soudu v doprovodu malé armády

O vydání Guzmána okamžitě žádají Spojené státy, které se cítí být rovněž velice poškozeny jeho dlouholetou činností.

Prcek Guzmán je nakonec do Spojených států skutečně vydán a odsouzen na doživotí plus 30 let, nemluvě o propadnutí majetku v hodnotě 12,63 miliardy dolarů. Na bezpečnost během procesu Američané kladou zvláštní důraz.

Při každém převozu Guzmána k dalšímu stání u soudu je kvůli vězeňským vozidlům uzavřen i Brooklynský most a celou kolonu doprovází policejní vrtulník.

Největší výzva pro tuneláře

V lednu loňského roku je pak zamítnuto narkobaronovo odvolání, přestože argumentuje například tím, že mu nelidské podmínky ve vazební věznici znemožňovaly se řádně soustředit na přípravu obhajoby.

Dnes je Prcek jedním z obyvatel nejbezpečnější ze všech federálních věznic ve městě Florence v Coloradu. „Odtud ještě nikdo nikdy neutekl, je to absolutně nemožné,“ posteskl si obhájce Jeffrey Lichtman. Ale kdo ví. Třeba už Guzmánovi lidé začali kopat.

Foto: DEA / Creative Commons / volné dílo, ICE / Creative Commons / volné dílo, Zero Gravity / Creative Commons / volné dílo, U. S. Customs and Border Protection / Creative Commons / volné dílo, U. S. Drug Enforcement Administration / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno