Domů     Bez pomoci zlata Švýcarska by Hitler prohrál za půl roku!
Bez pomoci zlata Švýcarska by Hitler prohrál za půl roku!
19.1.2023

Švýcarsko. Tváří se jako ctnostný stát, který se nenechá zatáhnout do války a neušpiní si ruce krví. Po jejím skončení se pak holedbá historkami o hrdinském odporu, bezpečném útočišti pro uprchlíky a neutralitě. Daří se mu to přes 50 let.

V roce 1933 je Německo na mizině. Válečné reparace, hospodářská krize ho táhnou ke krachu, ale Hitler má řešení. Nejprve anšlus, a když dojde i zlato a finance naloupené v Rakousku, následuje blitzkrieg.

Jediná forma války, kdy může Hitler uspět, protože jeho armáda má munici sotva na tři týdny.

Hitlerova válka je v podstatě jen velká loupežná výprava (pxfuel)
Hitlerova válka je v podstatě jen velká loupežná výprava (pxfuel)

Válka kvůli rabování

„Hitlerovo válečné tažení mělo jediný cíl. Rabovat,“ tvrdí sociolog Jean Ziegler. Když přepadne Belgii, Nizozemsko, Dánsko a Francii, jde nejprve po bankách a všem co se dá zpeněžit.

Jenže jak, když Spojenci zahájili blokádu Německa a devizy regulují nízkými limity? Odpovědí je Švýcarsko. Malinká země uprostřed obsazené Evropy, kterou jedinou nechá Hitler na pokoji. Proč si ji nepodrobí jako ty ostatní?

Už tehdy se říká vtip „Proč Hitler nepřepadl Švýcarsko? No, přece nebude útočit na svůj trezor.“ Jenže on to, jak se ukáže, zase tak moc vtip není.

Bez Švýcarské národní banky by Hitlerovi došly peníze na válku do půl roku. (Baikonur, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Bez Švýcarské národní banky by Hitlerovi došly peníze na válku do půl roku. (Baikonur, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Zlato z čelistí zavražděných

S nadsázkou by se dalo říci, že nebýt Švýcarska, válka by skončila během několika měsíců. „Nepřežili bychom ani čtvrt roku, kdyby nám Švýcarsko přestalo směňovat zlato za devizy,“ přizná později říšský ministr financí Walter Funk (1890-1960).

Jenže Švýcarsko nepřestane, válka se táhne pět let a vyžádá si miliony mrtvých. Svým způsobem mají jejich krev na rukou i švýcarští bankéři.

Během války totiž nacisté uloupí ze zlatých rezerv evropských států přes 470 tun zlata, všechno přetaví do cihel označených říšskou orlicí a smění za devizy přes Švýcarskou národní banku. I když tvrdí, že jde o německé zlaté rezervy, všichni vědí, jak to je.

Švýcarští bankéři nejsou hloupí, ale pro dobrý kšeft jsou ochotní přehlédnout všechno. Dokonce i to, že část tvoří i dentální zlato, vytrhané z čelistí vězňů koncentračních táborů. Navíc Švýcarsko odmítne tyto kšefty zastavit i přes naléhání Spojenců.

Dokonce i poté, co se k tomu písemně zaváží. Poslední nákup 132 zlatých prutů se uskuteční ještě 13. dubna 1945!

Britský ministr zahraničí Anthony Eden upozorňuje na švýcarské kšefty s Hitlerem už v roce 1943. (Imperial War Museums., Volné dílo, commons.wikimedia)
Britský ministr zahraničí Anthony Eden upozorňuje na švýcarské kšefty s Hitlerem už v roce 1943. (Imperial War Museums., Volné dílo, commons.wikimedia)

Peníze nacistů i jejich obětí

V roce 1946 si sice Američané se Švýcary o jejich pochybném chování promluví, nakonec se však spokojí s pokutu 250 milionů franků, který mají být použity na poválečnou rekonstrukci Evropy.

Což je pakatel, za který si Švýcarsko koupí generální pardon a dál se může tvářit jako neviňátko.

Ač na obchody upozorňuje už v roce 1943 britský ministr zahraničí Anthony Eden (1897–1977), a v letech osmdesátých se jim věnuje kniha švýcarského historika Wernera Ringse (1910-1998), vydrží ticho kolem švýcarských bank až do roku 1996, kdy vše vychází najevo téměř náhodou, jako vedlejší efekt skandálu se spícími účty švýcarských bank.

Ty si otevřeli lidé prchající před nacismem, ale také nacisté, kteří si chystali zadní vrátka, když pochopili, že válka je prohraná. Mnozí válečné peklo nepřežijí a jejich majetek zůstane na účtech.

Chamtivé banky se dohodnou, že ho vydají jen těm, kteří předloží úmrtní list majitele účtu, což je u potomků lidí zavražděných v koncentračních táborech nemožné, neboť nacisté žádné úmrtní listy nevystavují.

„Chování Švýcarů bylo nemorální, sobecké a nehodné demokratického národa,“ píše londýnský deník The Times.

Spící konta odhalí pravdu

Když už jede skandál na plné pecky, o což se postará především americký senátor Alfons D’Amato (*1937), udělají švýcarské úřady další chybu.

Pod nátlakem sice zveřejní seznamy majitelů spících účtů, jenže je zapomenou proškrtat a tak v nich zůstanou i jména nacistických pohlavárů, válečných zločinců a jejich rodinných příslušníků.

Po 50 letech odmítání všech nařčení je ředitel švýcarská Národní banky Hans Mayer nucen přiznat: „Tehdejší vedení banky dost dobře neuvážilo politické následky svých rozhodnutí a činů.“.

Foto: pxfuel, commons.wikimedia tituůka: pxfuel)
Související články
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Historie
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Historie
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
reklama
záhady a tajemství
Cvilín, poutní místo zázračných uzdravení?
Na takzvaném Předním Cvilínském kopci nedaleko Krnova najdeme magické poutní místo Cvilín. Dávná historie této oblasti je opředena pověstmi sahajícími až do doby vlády českého krále Přemysla Otakara II., kdy zde měl být uctíván obraz Panny Marie Sedmibolestné, který byl umístěn na dřevěném sloupu. Celý vrch Cvilín jako kdyby byl skutečně protkán zvláštní mystickou energií. […]
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní […]
Zoroastrismus, nejstarší náboženský systém světa?
Zoroastrismus bývá pokládán za nejstarší náboženský systém. Některými z odborníků je datován až do 6. století před naším letopočtem. Přesné datum jeho vzniku však neznáme. Mnozí badatelé jsou navíc toho názoru, že se ve skutečnosti jedná o náboženství ještě mnohem starší… Uctívání živlů Za zakladatele tohoto náboženského systému bývá považován babylonský král Zoroastra. Zoroastrismus jako […]
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
věda a technika
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz