Domů     Bez pomoci zlata Švýcarska by Hitler prohrál za půl roku!
Bez pomoci zlata Švýcarska by Hitler prohrál za půl roku!
19.1.2023

Švýcarsko. Tváří se jako ctnostný stát, který se nenechá zatáhnout do války a neušpiní si ruce krví. Po jejím skončení se pak holedbá historkami o hrdinském odporu, bezpečném útočišti pro uprchlíky a neutralitě. Daří se mu to přes 50 let.

V roce 1933 je Německo na mizině. Válečné reparace, hospodářská krize ho táhnou ke krachu, ale Hitler má řešení. Nejprve anšlus, a když dojde i zlato a finance naloupené v Rakousku, následuje blitzkrieg.

Jediná forma války, kdy může Hitler uspět, protože jeho armáda má munici sotva na tři týdny.

Hitlerova válka je v podstatě jen velká loupežná výprava (pxfuel)
Hitlerova válka je v podstatě jen velká loupežná výprava (pxfuel)

Válka kvůli rabování

„Hitlerovo válečné tažení mělo jediný cíl. Rabovat,“ tvrdí sociolog Jean Ziegler. Když přepadne Belgii, Nizozemsko, Dánsko a Francii, jde nejprve po bankách a všem co se dá zpeněžit.

Jenže jak, když Spojenci zahájili blokádu Německa a devizy regulují nízkými limity? Odpovědí je Švýcarsko. Malinká země uprostřed obsazené Evropy, kterou jedinou nechá Hitler na pokoji. Proč si ji nepodrobí jako ty ostatní?

Už tehdy se říká vtip „Proč Hitler nepřepadl Švýcarsko? No, přece nebude útočit na svůj trezor.“ Jenže on to, jak se ukáže, zase tak moc vtip není.

Bez Švýcarské národní banky by Hitlerovi došly peníze na válku do půl roku. (Baikonur, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Bez Švýcarské národní banky by Hitlerovi došly peníze na válku do půl roku. (Baikonur, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Zlato z čelistí zavražděných

S nadsázkou by se dalo říci, že nebýt Švýcarska, válka by skončila během několika měsíců. „Nepřežili bychom ani čtvrt roku, kdyby nám Švýcarsko přestalo směňovat zlato za devizy,“ přizná později říšský ministr financí Walter Funk (1890-1960).

Jenže Švýcarsko nepřestane, válka se táhne pět let a vyžádá si miliony mrtvých. Svým způsobem mají jejich krev na rukou i švýcarští bankéři.

Během války totiž nacisté uloupí ze zlatých rezerv evropských států přes 470 tun zlata, všechno přetaví do cihel označených říšskou orlicí a smění za devizy přes Švýcarskou národní banku. I když tvrdí, že jde o německé zlaté rezervy, všichni vědí, jak to je.

Švýcarští bankéři nejsou hloupí, ale pro dobrý kšeft jsou ochotní přehlédnout všechno. Dokonce i to, že část tvoří i dentální zlato, vytrhané z čelistí vězňů koncentračních táborů. Navíc Švýcarsko odmítne tyto kšefty zastavit i přes naléhání Spojenců.

Dokonce i poté, co se k tomu písemně zaváží. Poslední nákup 132 zlatých prutů se uskuteční ještě 13. dubna 1945!

Britský ministr zahraničí Anthony Eden upozorňuje na švýcarské kšefty s Hitlerem už v roce 1943. (Imperial War Museums., Volné dílo, commons.wikimedia)
Britský ministr zahraničí Anthony Eden upozorňuje na švýcarské kšefty s Hitlerem už v roce 1943. (Imperial War Museums., Volné dílo, commons.wikimedia)

Peníze nacistů i jejich obětí

V roce 1946 si sice Američané se Švýcary o jejich pochybném chování promluví, nakonec se však spokojí s pokutu 250 milionů franků, který mají být použity na poválečnou rekonstrukci Evropy.

Což je pakatel, za který si Švýcarsko koupí generální pardon a dál se může tvářit jako neviňátko.

Ač na obchody upozorňuje už v roce 1943 britský ministr zahraničí Anthony Eden (1897–1977), a v letech osmdesátých se jim věnuje kniha švýcarského historika Wernera Ringse (1910-1998), vydrží ticho kolem švýcarských bank až do roku 1996, kdy vše vychází najevo téměř náhodou, jako vedlejší efekt skandálu se spícími účty švýcarských bank.

Ty si otevřeli lidé prchající před nacismem, ale také nacisté, kteří si chystali zadní vrátka, když pochopili, že válka je prohraná. Mnozí válečné peklo nepřežijí a jejich majetek zůstane na účtech.

Chamtivé banky se dohodnou, že ho vydají jen těm, kteří předloží úmrtní list majitele účtu, což je u potomků lidí zavražděných v koncentračních táborech nemožné, neboť nacisté žádné úmrtní listy nevystavují.

„Chování Švýcarů bylo nemorální, sobecké a nehodné demokratického národa,“ píše londýnský deník The Times.

Spící konta odhalí pravdu

Když už jede skandál na plné pecky, o což se postará především americký senátor Alfons D’Amato (*1937), udělají švýcarské úřady další chybu.

Pod nátlakem sice zveřejní seznamy majitelů spících účtů, jenže je zapomenou proškrtat a tak v nich zůstanou i jména nacistických pohlavárů, válečných zločinců a jejich rodinných příslušníků.

Po 50 letech odmítání všech nařčení je ředitel švýcarská Národní banky Hans Mayer nucen přiznat: „Tehdejší vedení banky dost dobře neuvážilo politické následky svých rozhodnutí a činů.“.

Foto: pxfuel, commons.wikimedia tituůka: pxfuel)
Související články
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
Historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
reklama
historie
Proč se mladý Karel IV. hádal se svým otcem?
Když se Karel IV. snaží roku 1335 řešit spory s polským králem Kazimíre III. Velikým a římským císařem Ludvíkem IV. Bavorem, ještě v předvečer všech jednání a radovánek málem došlo k ostrému konfliktu mezi ním a otcem. Proradní šlechtici a rádcové chodí za Janem a připomínají mu: „Pane, mějte se na pozoru! Váš syn má v království mnoho vašich […]
Španělská chřipka: Virus, který si vybere špatného muže
Některé nemoci jsou jen nepříjemné. Jiné se ve formě epidemií přeženou světem, zanechají po sobě miliony mrtvých a v historii nepřehlédnutelnou šlápotu. Některé z nich však svět ovlivní způsobem, který není na první pohled patrný. Zatímco První světové válce dochází dech a pomalu se chýlí ke konci, epidemie zmutovaného chřipkového viru H1N1 na síle nabírá (podrobně jste […]
Německá letecká esa: Někteří měli devět životů jako kočky
Letoun Messerschmitt Me 262 pálí 24. dubna 1945 v prostoru bavorského Donauwörthu proti americkým bombardérům B-26. Pilotuje ho Günther Lützow (1912–1945), který si už připsal 108 sestřelů. Z této akce se už ale nevrátí. Jeho letoun ani tělo se nenajdou. Ve chvíli, kdy Adolf Galland (1912–1996) dostal od svého otce k 19. narozeninám kluzák, bylo o jeho osudu […]
Osudy československých letců za 2. světové války: Nepřátele posílali na onen svět jako na běžícím pásu
Nejstarším bardem mezi našimi letci se stává Alois Vašátko (1908–1942). Když prchá do Polska, v životopise má už deset let vojenské služby. Zničí 15 nepřátelských letounů, než mu návrat na zem překazí německý Focke-Wulf Fw 190. František Peřina (1911–2006) reprezentoval vlast už v roce 1937 na letecké přehlídce v Curychu. I když v bojích s Němci strávil jen chvilku, protože […]
reklama
historie
Karel IV. se stal mistrem diplomacie už ve svých 19 letech
Masivní zdi starobylého hradu se tyčí na kopci nad Dunajem. Kočár, kterým přijíždí Karel, teprve 19letý moravský markrabě, drkotá po cestě. „Už abychom dojeli nahoru,“ vzhlédne dychtivě do výšky na malou kamennou tečku. Těší se na další diplomatické zkušenosti. Visegrád je jednou z jeho prvních státnických reprezentačních cest… Pevnost na vrcholku strmé skály, o níž […]
Nejstarší banka na světě se zrodila v Sieně
Banky patří ke starým finančním institucím. Kolébkou bankovnictví je Itálie. Právě zde se rodily první finanční domy. Jeden z nich nepřetržitě přetrval až do dnešních dnů. Nejstarším dosud fungujícím bankovním institutem na světě je italská banka Monte dei Paschi v Sieně. K jejímu založení došlo 4. března 1472 nařízením radních městské republiky Siena. Šlo v podstatě o […]
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet