Něco jste popili a nemůžete proto sednout za volant. Nebo potřebujete urychleně na nádraží nebo na letiště a kdybyste použili městskou hromadnou dopravu, můžete si být takřka jisti, že spoj nestihnete. V takových chvílích saháte po telefonu a vytáčíte číslo taxislužby.
Kdy se začalo používat označení vozů TAXI? Od kdy se k této dopravě využívají automobily? K předchůdcům taxíků se řadili kočáry, které provozovaly nájemní kočí.
Právě oni museli mít v dnešním kanadském městě Victoria od druhé poloviny roku 1883 licenci, aby nad jejich živnostmi měla radnice kontrolu a oni si neúčtovali přehnané ceny.
Právě v tabulkách označujících jejich vozy můžeme zřejmě hledat předchůdce dnešních SPZ.
Ujel 24 km za hodinu
Ovšem auto, které vás na požádání doveze, kam potřebujete, samozřejmě pokud dobře zaplatíte, začne brázdit ulice ještě o chvíli později. První taxík v podobě automobilu se objevuje v roce 1897 v německém Stuttgartu.
Ulice města tehdy brázdil dvouválec Daimler Victoria s čtyřstupňovou řemenovou převodovkou. Rychlost měl na tehdejší dobu úžasnou – 24 kilometrů v hodině.
V ulicích francouzské a britské metropole
Stuttgarstký příklad následují i další města, například v roce 1899 se taxíky objevují v ulicích Paříže a Berlína, v roce 1903 potom v Londýně. Už tehdy se pro jejich označení užívá slovo „taxi“, které vychází ze sazby jízdného – taxy.
Některé teorie ale přisuzují původ tohoto označení šlechtickému rodu Thurn-Taxisů, který se v minulosti zabýval poštovní přepravou. Z jakých důvodů jsou taxíky například v New Yorku žluté?
Američan John D. Hertz si roku 1907 založil taxislužbu a zjistil, že žlutá je v davu nejviditelnější barvou. Od roku 1915 proto u jeho firmy Yellow Cab Chicago jezdily žluté taxíky a tím se inspirovali i Newyorčané.