Domů     Mocné pretoriánské gardy: Přidělovaly císařský trůn za úplatek?
Mocné pretoriánské gardy: Přidělovaly císařský trůn za úplatek?
16.11.2022

„Zabijte ho,“ přikázal rozzuřený římský císař Tiberius svým pochopům. Po celý život trpěl panickou hrůzou z toho, že ho o život připraví někdo z jeho nejbližšího okolí.

Co když to bude přímo jeho osobní strážce, muž, který by mu měl především zachovávat věrnost? Velitel pretoriánů Lucius Aelius Seianus se pustil na příliš tenký led intrik. A teď na to doplatil smrtí.

„Bylo by velkou chybou nemít osobní ochranku,“ zamyslel se nový vládce římské říše Octavianus Augustus (63 př. n. l.–14 n. l.), když v roce 31 před Kristem zvítězil ve válce nad svým rivalem, vojevůdcem Markem Antoniem (83–30 př. n. l.) v námořní bitvě u řeckého Actia.

Byl si ale vědom své zranitelnosti, protože armáda se stávala semeništěm ambiciózních lidí, kteří by raději vládli, než bojovali. Římští konzulové se proto svých vojáků v podstatě báli. Navzdory strachu ale potřebovali mít po boku věrné ozbrojence.

Právě proto si Octavianus pozval k sobě nejstatečnější bojovníky z bitvy a sestavil z nich svoji elitní gardu. Zatím sice předal moc senátu a tím obnovil republiku, ovšem šlo jenom o formalitu.

Ve skutečnosti se všechny nitky vlády sbíhaly v jeho rukou a roku 27 před naším letopočtem už se svými úmysly netajil a nastolil císařství.

Octavianus Augustus zvítězil v bitvě u Actia. FOTO: Lorenzo A. Castro / Creative Commons / volné dílo
Octavianus Augustus zvítězil v bitvě u Actia. FOTO: Lorenzo A. Castro / Creative Commons / volné dílo

Dlouhých 12 let služby

Historik Appianus (95–165) tvrdil, že jak Octavianus, tak i Marcus Antonius si rozebrali na 8000 vojenských veteránů Julia Caesara, kterým boj zachutnal natolik, že se ho nemínili vzdát ani v mírových dobách.

Octavianovo vítězství u Acita znamenalo, že se jednotky znovu spojily dohromady. Tím se vytvořila jednotná pretoriánská garda.

Její vojáci dostali roku 13 před naším letopočtem úkol chránit svého císaře v aktivní službě po dobu 12 let (v legii se tehdy sloužilo 16 let). O osm let později ovšem došlo ke změně.

Po boku císaře nyní vojáci museli stát už o čtyři roky déle a stejně tomu bylo i v legiích. V porovnání s legiemi dostávali pretoriáni dvojnásobný plat (za Augustovy vlády 750 denárů ročně – za tuto cenu šlo pořídit kvalitního jezdeckého koně).

Měřili minimálně 1,72 metru

Elitní vojáci přitom museli splňovat některá kritéria, například výšku minimálně pět římských stop a deset palců, což v přepočtu na naše míry činí 1,72 metru.

Ovšem na přelomu letopočtu nebyli lidé většinou příliš vysocí, proto se občas vyskytli i podměreční gardisté. Od roku 2 před naším letopočtem jim veleli dva prefekti, výjimečně jenom jeden.

Vojsko tvořilo devět kohort, jejich počet se později zvýšil na 12 a za Vitellia (15–69) dokonce na 16. Potom se ale opět snížil na devět. Každá kohorta se skládala z 10 centurií pěchoty a 10 čet jízdy a v jejím čele stál tribun.

Tři kohorty sídlily v Římě na císařovu ochranu, další v místech, kde panovník pravidelně pobýval.

Panovník si zaplatil věrnost

Strach nadobro ovládl císaře Tiberia (42 př. n. l.–37 n. l.).

Velitel pretoriánů Lucius Aelius Seianus (20 př. n. l.–31 n. l.), který zastával funkci už za života prvního císaře Octaviana Augusta i po jeho smrti, byl zdatným intrikánem. Svými pletichami si získal na císařském dvoře obrovský vliv.

V roce 31 na Seianovo místo nastoupil Quintus Sutorius Macro (21 př. n. l.–38 n. l.), kterého Tiberius vyhodnotil jako spolehlivějšího a loajálnějšího, než byl jeho předchůdce, a proto se tolik nebál jeho blízkosti.

Jenže kde vzít jistotu, že stejně věrní budou i Macrovi podřízení vojáci? Císař se rozhodl neponechat nic náhodě. „Vyplaťte jim odměny,“ rozkázal Tiberius velkomyslně. Každý voják dostal tučnou sumu, která mu zacpala ústa.

Vzrušené debaty mezi členy elitní gardy o tom, co se stalo s jejich velitelem Seianem, díky úplatku ustaly stejně rychle, jako vznikly. O Seianově smrti už se nemluvilo…

Události předběhly velitele

Jako další z řady velitelů po Macrovi v čele císařských bodyguardů stanul Cassius Chaerea (?–41). Brzy měl plné zuby výstřelků císaře Caliguly (12–41). Proto začal osnovat spiknutí.

Jeho cílem se stalo císaře zavraždit a to se také 21. ledna 41 podařilo. Chaerea snad chtěl obnovit republiku, ovšem další vývoj událostí ho předběhl.

Jak se ukázalo, hlouček spiklenců neměl pod kontrolou celou pretoriánskou gardu a část z ní proto začala jednat na vlastní pěst.

„Určitě budou chtít zavraždit všechny členy rodiny,“ prolétlo hlavou Caligulově příbuznému Claudiovi (10 př. n. l.–54 n. l.), když se během dramatického lednového dne roku 41 doslechl, že garda chystá smrt i pro Caligulovu manželku Caesonii (?–41) a jejich dcerku.

Claudius se teď stal jediným možným následníkem julsko-klaudijského rodu, který řádění pretoriánských spiklenců přežil.

Tučná odměna za loajalitu

Využil proto zmatku a raději utekl do císařského paláce a zalezl tam za závěs na terase. Nejlepší by bylo nebýt vůbec viděn. Co když se hněv obrátí i proti jeho osobě? Úkryt ale Claudiovi nepomohl. Jeden z pretoriánů závěs odhrnul.

„Náš císař, provoláme ho císařem,“ vykřikl. Vyděšený Claudius padl na kolena. „Milost, zachovejte můj život,“ šeptal. Ušetřili jeho život a dokonce ho usadili do nosítek a odnesli do kasáren. Tam strávil noc.

Druhý den ho pretoriáni prohlásili císařem a přesvědčili k tomu i senát, který se sešel jenom v malém počtu. Nový císař se cítil pretoriánům zavázán, a proto každému z nich nařídil vyplatit 3750 denárů.

Claudiovi pomohla na trůn Pretoriánská garda. FOTO: Lawrence Alma-Tadema / Creative Commons / volné dílo
Claudiovi pomohla na trůn Pretoriánská garda. FOTO: Lawrence Alma-Tadema / Creative Commons / volné dílo

Lakomec nezaplatil

Už na konci druhého století ale moc pretoriánských gard ohromně vzrostla. Rozhodly se zlikvidovat císaře Commoda (161–192), který se choval stejně výstředně jako jeho předchůdce Caligula. Nepomohl jed, a proto ho nakonec uškrtili.

„Trůn dostane ten, kdo dá víc!“ prohlásili potom. Zájemce se našel, stal se jím Pertinax (126–193). Ovšem zaplatit se nakonec zdráhal, což se mu stalo osudným. 28. března 193 vtrhla do paláce na římském Palatinu skupinka pretoriánů.

Okamžitě se vrhla na překvapeného Pertinaxe. „Nezaplatil jste nám slíbené peníze,“ vyčetl mu prefekt. Lakomému Pertinaxovi se platit nechtělo, a tak se snažil vyjednávat. Bojechtivé pretoriány ale nezajímaly výmluvy, chtěli své peníze.

Když je nedostali, císaře zabili. Pertinax se tak na trůně moc dlouho neohřál, strávil na něm sotva tři měsíce.

Pretoriánskou gardu zrušil císař Konstantin I. FOTO: Jean-Pol Grandmont / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Pretoriánskou gardu zrušil císař Konstantin I. FOTO: Jean-Pol Grandmont / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Od náčelnictví na říšský trůn

Císaři Septimiovi Severovi (146–211) nebyla po chuti moc gardistů a rozhodl se obratným tahem udělat jejich sílícímu vlivu přítrž. Přivedl na dnešní italské území legie.

Gardy, které se dosud doplňovaly vždy jenom z území Itálie nebo pečlivě vybraných provincií, nyní podle jeho nového nařízení mohly být sestavovány jenom z déle sloužících legionářů. Omezit jejich moc se příliš nepodařilo.

Dostat se do elitních jednotek znamenalo nejenom obrovskou prestiž, ale i téměř jistou politickou kariéru. Důkazem se stal gardový prefekt Constantius I. Chlorus (asi 250–306), který pocházel z rodu nepříliš významného aristokrata.

Dotáhl to nakonec ještě výš než „jenom“ na náčelníka pretoriánských gard. V roce 305 se dokonce stal císařem západní části římské říše.

V roce 312 už byla situace naprosto neúnosná, a proto pretoriánskou gardu zrušil císař Konstantin I. (272/285–337).

Foto: Jeremy Jähnick / Creative Commons / GFDL 1.2, Lawrence Alma-Tadema / Creative Commons / volné dílo, Lorenzo A. Castro / Creative Commons / volné dílo, Jean-Pol Grandmont / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz