Domů     Vodní dráček Axolotl: Věčné dítě, které umí zázraky!
Vodní dráček Axolotl: Věčné dítě, které umí zázraky!
15.11.2022

Někomu připomínán plyšáka, někomu dráčka Bezzubku z pohádky Jak vycvičit draka. To druhé není náhoda – roztomilý obojživelník prý posloužil skutečně jako předloha filmařům. Proč si ho vybrali? Protože axolotl rozhodně není obyčejným zvířetem!

Legenda starých Aztéků vypráví o nově vytvořeném Slunci, které se však nemůže ani pohnout! Bůh větru Ehacatl tedy vyzve ostatní zástupce božstva, aby se za Slunce obětovali.

Xolotl, bůh dvojčat, příšer, neštěstí a lidí s hendikepem, zobrazovaný jako podivný tvor se psí hlavou, ale pro pohyb Slunce zemřít odmítá!

Převtělí se tedy do klasů kukuřice, listů agáve a prazvláštního obojživelníka, který dodnes žije v některých mexických jezerech. Jméno dostane po něm – axolotl.

Podivnému tvorovi dá jméno mexický bůh Xolotl, patron dvojčat, ale i zvláštních příšer. Foto.: ancientartpodcast / Creative Commons / CC BY 2.0.
Podivnému tvorovi dá jméno mexický bůh Xolotl, patron dvojčat, ale i zvláštních příšer. Foto.: ancientartpodcast / Creative Commons / CC BY 2.0.

Mazlíček do akvárka

Dříve lidé v Mexiku axolotly jedli podobně jako ryby. Dnes už je chovají spíš v akváriích. Pro radost a na okrasu.

Roztomilý mlok, který doroste do délky okolo 30 cm, vás zaručeně odzbrojí milým úsměvem a pichlavýma očkama, zasazenýma na široké hlavě s legračními chlupatými anténkami. Jsou to vnější žábry.

Kromě nich má axolotl i malé plíce a dva nosní otvory, dokáže tedy přijímat kyslík ze vzduchu a dvě až tři hodiny přežít na souši.

Daleko vám ale neuteče – jeho nožky jsou na chůzi příliš malé a slabé, takže se spíš odráží ocasem. Ve vodě je čilejší a chová se tu jako pravý masožravec. Pokud necháte spolu s ním v akváriu i ryby, s velkou pravděpodobností si je dá k obědu. Přestože vypadá tak nevinně…

Původní barva axolotla je šedo-černá, v zajetí však byly vyšlechtěny další varianty. Nejčastější jsou albíni s černýma očima. Foto: robert.roehl / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Původní barva axolotla je šedo-černá, v zajetí však byly vyšlechtěny další varianty. Nejčastější jsou albíni s černýma očima. Foto: robert.roehl / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Dospělost jen pro vyvolené

Jemný dětský vzhled však s povahou nijak nesouvisí. Spíš s tím, že axolotl mexický neboli vodní dráček nikdy nedospěje! Chybí mu k tomu jistý gen, a proto celý život zůstane jen larvou (pulcem).

K přeměně v dospělého jedince dochází opravdu vzácně, většinou po cíleném podávání speciálních hormonů. Musíme však počítat s tím, že takto uděláme z axolotla suchozemského tvora – žábry by zakrněly!

Stav, při kterém živočich zůstává celý život larvou, se nazývá neotenie. Důležitá je tu však skutečnost, že samotné larvy se dokážou rozmnožovat!

Pohlavní dospělosti axolotl dosáhne mezi 18. a 24. měsícem života. Samec vypustí váček se spermatem, samička ho nasaje do kloaky a oplodněná vajíčka pak naklade na vodní rostliny.

Odolný axolotl mexický vyniká i délkou života. V akváriu oslaví klidně i 25. narozeniny. Foto: guppiecat / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Odolný axolotl mexický vyniká i délkou života. V akváriu oslaví klidně i 25. narozeniny. Foto: guppiecat / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Jen tak ho nezničíte!

Přišel váš dráček nešťastnou náhodou o nohu? Žádný strach, naroste mu nová! Stejně jako kus žábry, ocas, čelisti nebo dokonce srdce či mozek, pokud by bylo třeba.

Schopnost regenerace má řada živočichů, axolotl to však zvládá zcela bezkonkurenčně! Na nové části těla už původní zranění nikdo nepozná.

Není divu, že vědci z celého světa se již dlouho snaží přijít na to, jak to vodní dráček dělá. Co kdybychom se něco podobného pak naučili také?

Zoologové z univerzity v Drážďanech popisují, že když přijde axolotl třeba o kus končetiny, v místě rány se rychle uzavřou cévy, aby nedošlo ke krvácení. Hned se začnou množit kožní buňky, které se chovají jako kmenové – vše porušené vrátí do původní podoby.

Čemu přesně však axolotl vděčí za svou zázračnou schopnost, musí vědci ještě vypátrat. Snad to stihnou dříve, něž již ohrožení tvorové zmizí ze světa. A snad se nenaplní aztécký mýtus, který praví, že až zmizí axolotl, lidé zmizí s ním.

Foto: úvodní foto: LaDameBucolique / Pixabay 1 – 3: Creative Commons
reklama
Související články
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.