Neuvěřitelných 40 milionů km2, tedy více než čtvrtinu pevniny naší planety. Takovou plochu zabírají lesy!
Jehličnaté, listnaté i smíšené, tropické deštné pralesy i severní tajgy. Některé se sobě podobají jako vejce vejci, jiné tak trochu vybočují z řady…
1/
Modrý les
Kde: Belgie
Většina lesů je samozřejmě zelených. Jen Hallerbos poblíž vlámské obce Halle nedaleko Bruselu vás oslní jasně modrou! Pokud se tedy návštěvou trefíte do několika jarních týdnů, kdy tu rozkvete hustý a nekonečný koberec zvonků.
Kouzelnou atmosféru doplňují monumentální sekvoje, vysázené po první světové válce. Během ní byl bohužel les zničen, ovšem znovu dorostl v celé své kráse.
2/
Křivý les
Kde: Polsko
Ve 30. letech 20. století je u obce Nowe Czarnowo v Západním Pomořansku vysázen borovicový les. Nejdřív stromy rostou úplně normálně.
Když je jim však asi 7 až 10 let, velká část z nich se začne chovat dost podivně – ohne se do písmene J, směrem na severní stranu!
Proč se to stalo? Možných vysvětlení je mnoho. Že v místě kolísá gravitace, že se kmeny propadly pod tíhou sněhu anebo že je poničil vpád německého vojska.
Říká se však také, že tehdy lesníci stromy ohýbali záměrně. Kvůli výrobě speciálního ohýbaného nábytku, který je v meziválečném období velmi v módě.
3/
Potopený les
Kde: Kazachstán
Na procházku lesem se hodí pevné boty. Do pralesa v kazašském pohoří Ťan-šan si ale vezměte raději ploutve. Nachází se totiž přímo v jezeře Kaindy, které se vytvořilo po zemětřesení s roce 1911. Půda se sesula a vzniklá prohlubeň naplnila vodou.
Z klidné tyrkysové hladiny dnes ční holé kmeny stromů, těsně pod hladinou jsou však obalené jehličím. A u dna pokryty mnoha druhy rostlin a řas, takže to tu připomíná skutečný prales.
Na koupání to však moc není, teplota vody dosahuje i v létě maximálně 6 °C.
4/
Bambusový les
Kde: Japonsko
Co je to za tajemné zvuky? To vítr rozcinkává kmeny bambusů – je jich tu snad nekonečno a některé jsou vysoké až 40 metrů.
Nacházíme se na okraji města Kjóto, v lese Sagano, který se tvořen jedním bambusem vedle druhého! Jsou tak hustě u sebe, že sluneční paprsky sem moc neproniknout, a proto vám tu bude pořádná zima.
Procházka ale stojí za to. Hlavně večer či brzy ráno (než přijdou davy turistů) se můžete zaposlouchat do krásné přírodní melodie, zařazené mezi 100 typických zvuků Japonska.
5/
Duhový les
Kde: Papua Nová Guinea
Žádný barevný filtr tu použit nebyl. Stromy se stříbřitými listy, typické pro lesy Papuy Nové Guiney, mají skutečně duhové kmeny.
Hýří odstíny zelené, oranžové, fialové a červené! Jak stromy rostou, kůra se loupe a objevují se nové barvy a vzory.
Jsou to eukalypty duhové, které najdeme ještě i v Indonésii a na Filipínách, a mohou narůst do výšky až 60 metrů. Za jednu sezónu stihnou i 150 cm, a patří tak mezi nejrychleji rostoucí stromy sna světě.
6/
Převrácený les
Kde: Madagaskar
Kdo obrátil ty stromy vzhůru nohama? Podle legendy naštvaný Bůh, protože se povyšovaly nad menšími rostlinami.
Ve skutečnosti už tak narostly – jedinečné baobaby s korunami připomínajícími kořenový systém mají celkem osm druhů, šest z nich se přitom nachází pouze na Madagaskaru.
K nejkrásnějším patří baobab Grandidiérův, který před stovkami let tvořil úchvatný les v regionu Menabe. Zbyly už však jen dvě řady, lemující slavnou cestu z obce Belon’i Tsiribihina do Morondavy. Říká se jí Baobabová alej.
7/
Mrtvý les
Kde: Namibie
Uprostřed pouště většinou neroste nic, občas nějaký osamocený strom. Kde se tedy v písečných dunách v pánvi Deadvlei vzal celý les?
Kdysi šlo o malebnou oázu se skupinou akácií, ta však vyschla a stromy zahynuly. Dnes tu z vyprahlé půdy trčí už jen kostry, celé zčernalé od silného slunce.
Díky suchému prostředí je však žádní škůdci nesežerou, proto tu stojí pořád dál, jako by se v Namibské poušti zastavil čas.