Skip to content
reklama

Nový pohled na Jindřicha VIII.: Krále ničila vzácná genetická porucha

Ve druhé polovině svého života se anglický král Jindřich VIII. proměnil v paranoidního tlouštíka. Navíc trpěl spoustou chorob. Co způsobilo tuto změnu?

Historikové zdravotní stav Jindřicha VIII. (1491–1547) do nedávna přičítali nezdravému životnímu stylu, ale studie odbornic Catariny Whitleyové a Kyry Kramerové ze Southern Methodist University v americkém Texasu publikovaná v roce 2011, dokazuje, že Jindřich za svůj bídný stav nejspíš vůbec nemohl.

Kateřina Aragonská potratila několik dětí, které s králem počala. FOTO: Michael Sittow/Creative Commons/Public domain

Nežádoucí reakce

Obě dámy tvrdí, že královy problémy patrně způsobila McLeodova genetická porucha a tzv. Kell pozitivní Rh faktor jeho červených krvinek. Právě tato krevní anomálie zřejmě také zapříčinila sérii potratů u dvou (Kateřiny Aragonské a Anny Boleynové) z jeho šesti manželek, protože v jejich těle spustila nežádoucí imunitní reakci.

blank
Jindřich VIII. se postupem času měnil v tlouštíka. FOTO: Joos van Cleve/Creative Commons/Public domain

Celá série potíží

McLeodův syndrom, odchylka v X-chromozomu, postihuje obvykle muže kolem 40 let a dále způsobuje onemocnění srdce, poruchy hybnosti a psychické problémy. „Přináší nám to novou možnost pochopit Jindřicha a jeho život,“ komentuje své závěry Whitleyová.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: After Hans Holbein the Younger/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články