Domů     Panovnické bezcestí: Jeden náboj a rod nemá následovníka!
Panovnické bezcestí: Jeden náboj a rod nemá následovníka!
8.11.2022

Mladý německý velkovévoda bloumá v bezměsíčné noci temnými hvozdy Meklenburského panství. Neusmívá se. Už dlouho se neusmál. Lidí se straní čím dál víc. Chtějí od něj věci, které nemůže splnit. Křičí na něj ze všech stran. Nedá se to vydržet. Kdy to skončí?

Šlechtic se na místě zastaví a zavře oči. Zhluboka se nadechne a rty se mu zkřiví do lehkého úšklebku. Už to má. Skoncuje s tím on sám, jednou provždy!

Dynastie Meklenburgů má v sousedním Německu dlouhou tradici. Velkovévodské tituly se tu dědí z otce na syna (a případné jiné nejbližší příbuzné) už několik staletí.

Když se v pěkném zámku městečka Neustrelitz narodí už šestý Adolf Fridrich (1882–1918), má mu do převzetí vlády a titulu zbývat ještě dlouhá řádka let. U moci je jeho děd, po něm by moc zdědil otec a teprve potom přijde řada na mladého Adolfa.

Následující nešťastný sled náhod však zastihne mladého následníka naprosto nepřipraveného a nakonec ho zcela zoufalého donutí vzdát se vlastního života!

Ze školy hurá do armády

V mládí vede následník jednoho z německých panství poměrně bezstarostný život. Aby nezabíjel čas nudou, posílají ho rodiče na gymnázium v Drážďanech a později i do Mnichova studovat práva.

Kázni a morálce se naučí také velice brzy, když si odslouží svůj díl u armády. Brzy se ale objeví první komplikace. Umírá jeho dědeček, velkovévoda Fridrich William Meklenburský-Střelický (1819–1904).

Mladý Adolf zatím získává pouze titul dědičného následovníka, pořád vládne jeho otec, Adolf Fridrich V. (1848–1914). Ten však na samotném prahu první světové války umírá a pomyslné žezlo má převzít jeho syn, který na vládnutí není připravený.

Adolf Fridrich ve třiceti letech FOTO: Steglitz / Creative Commons / volné dílo
Adolf Fridrich ve třiceti letech FOTO: Steglitz / Creative Commons / volné dílo

Ty budeš vládnout, já budu malovat!

Nervózní Adolf chce z následnických povinností vyklouznout. Uzavře proto dohodu se svým bratrem, vévodou Karlem Borwinem (1888–1908). „Platí, bratře,“ podají si ruce. Karel se ujme všech jeho práv a výsad velkovévody.

Pojme manželku ze vznešené rodiny, postará se o úřad. On, Adolf, se zatím bude v poklidu věnovat svému koníčku – malování. Vše jde jako po másle. Zatím.

Zubatá si je oblíbí

Smrt si Meklenburgy oblíbila. Karel totiž již v roce 1908 umírá. Podle některých zdrojů přijde o život v souboji s hrabětem Georgem Jametelem (1859–1944).

Americký deník New York Times však popisuje mnohem méně romantický zánik následníkova bratra – zabije se prý při automobilové nehodě. Adolf si zoufá. Jediným dalším možným následníkem může být jeho druhý bratranec, Karel Michael (1863–1934).

Ten však bohužel žije v Rusku, kde se stal čerstvě armádním generálem. Adolfovi nezbývá nic jiného než se chopit nechtěné moci.

Manželky se nevzdá!

Hned první věc, kterou po něm okolí požaduje, se však naprosto příčí Adolfovu přesvědčení. Dříve se totiž oženil s dívkou nešlechtického původu, v blaženém domnění, že se vyhne celému tomu nesmyslu s následnictvím. „Musíš se rozvést.

Je vhodné, aby ses oženil se sobě rovnou, které v žilách koluje modrá šlechtická krev,“ doráží na něj okolí. Ani náhodou!

Spí se sopranistkou?

Mladý velkovévoda čelí čím dál většímu tlaku. Domácí i zahraniční tisk navíc začíná spekulovat, s kým vším má Adolf milostné pletky.

Teprve nedávno byla vyvrácena domněnka, že se více než přátelsky vídával s operní sopranistkou Mafaldou Salvatini (1886–1971), Italkou vychovanou v Paříži. Podle tehdejších spekulací s ní měl mít dokonce dva syny.

Adolf pomluvám odolává statečně. Časem je však toho už na něj moc.

Pomluvy dávaly Adolfa Fridricha dohromady s pěvkyní Mafaldou Salvatini. FOTO: Gerlach / Creative Commons / volné dílo
Pomluvy dávaly Adolfa Fridricha dohromady s pěvkyní Mafaldou Salvatini. FOTO: Gerlach / Creative Commons / volné dílo

Rozum mizí v nedohlednu

Na veřejnosti se velkovévoda ukazuje stále v plné síle a s veselou náladou. Jakmile se za ním ale zavřou dveře, úsměv mizí a čelo mu zkrabatí vrásky. Přestává se s lidmi bavit, je čím dál uzavřenější. Brzy si toho všimnou i místní novinové plátky:

„Adolf Fridrich je nešťastný z lásky k německé princezně!“ usoudí tisk na titulní stránce. Adolfovi už jsou takové pomluvy ukradené. Zcela se ponoří do vlastního světa.

Kdo zdědí trůn?

Lidé jej občas vídají, jak se v noci prochází úplně sám rozlehlými lesy jeho panství. Na jedné z jeho nočních výprav se pravděpodobně rozhodne, že celou tu šarádu nemá zapotřebí. Sloužící jej 23. února 1918 nacházejí na jeho honosném zámku mrtvého.

Ve chvíli, kdy se rozhodne ukončit svůj život, je mu pouhých 35 let. Jeho smrtí problémy Meklenburgů nekončí – po velkovévodovi totiž nemá kdo zdědit pomyslný trůn!

Hrob Adolfa Fridricha FOTO: Niteshift / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Hrob Adolfa Fridricha FOTO: Niteshift / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Vévoda umírá, monarchie padá

Nebohý Adolf je v době své smrti jediným synem a dědicem velkovévodského titulu. Další přímý dědic Meklenburského panství je bratranec Karel Michael. Ten ovšem stále slouží v Rusku, které je navíc s Německem ve válce – jeho následnictví tak nepřipadá v úvahu.

Svůj majetek Adolf v poslední vůli odkáže druhému bratranci Ludvíkovi Meklenburskému (1912–1996) – jde o tučných 30 milionů zlatých marek.

Musíš se přestěhovat

Je tu ovšem podmínka: Jakmile Ludvík dospěje, musí se přestěhovat do Neustreliczu, a odtud panství spravovat, jinak jeho dědictví klesá na pouhou desetinu. Než se ale kdokoli rozhoupe k činnosti, světová válka končí. Německo prohrává a monarchie padají.

Z velkovévodství se stává svobodný stát Meklenbursko-Střelický. Dlouhá staletí přetrvávající rod tak zaniká v ohni války a šílenství mladého muže, který se nechtěl vzdát své ženy a svobody.

Foto: Gustaf Liersch / Creative Commons / PD-US, Niteshift / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Steglitz / Creative Commons / volné dílo, Gerlach / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky