Domů     Příroda v hlavní roli: 3 vojenské události, které zhatí nepřízeň počasí
Příroda v hlavní roli: 3 vojenské události, které zhatí nepřízeň počasí
29.10.2022

Jedna hodina po půlnoci, americký prezident Jimmy Carter smutně sedí v křesle a ví, co ho čeká. Ráno předstoupí před celý národ a přiznává, že se jeho týmu nepodařilo zachránit rukojmí z Teheránu. Na druhé straně barikády řeční ajatolláh Chomejní.

„Písek i vítr jsou Božími agenty!“ hřímá duchovní vůdce. Postup amerického komanda totiž zastaví nefalšovaná písečná bouře.

V drtivé většině historických konfliktů máme vítěze a poraženého. Někdy ale do osudu bitev či válečných operací promluví neočekávaný protivník, na něž jsou všichni krátcí – příroda!

V minulosti zajistí příměří pro obě znesvářené strany, ale taky zastaví výbojné Francouze v invazi do Irska!

Bitva probíhá kousek od řeky Halys. (Nisanur Koc / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Bitva probíhá kousek od řeky Halys. (Nisanur Koc / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Den či noc?

Událost: Bitva u řeky Halys

Kdy: 28. května 585 př. n. l.

Přírodní zásah: Zatmění Slunce

Řeka Halys není žádný střízlík, její délka dosahuje 1 300 kilometrů. A právě v její blízkosti probíhá jedna z nejpozoruhodnějších bitev historie. Meče proti sobě pozvednou dva králové, Kyaxarés (625–585 př. n. l.) a Alyattés II. (640–560 př. n. l.).

Bohové přináší mír

Médská říše totiž už pět let bojuje se sousední Lýdií. Jablko sváru údajně spočívá v územních výbojích, historik Hérodotos (484–425 př. n. l.) ale nabízí mnohem peprnější záminku. Na vině jsou lovci, kteří se vrací domů s prázdnou, což krále Kyaxara rozzlobí.

Uražení muži spřádají plány na odvetu, při níž těžce zraní mladého prince, ten záhy umírá. Utíkají před zaslouženým hněvem a azyl získají právě v Lýdii. Začíná válka a štěstěna se přelívá ze strany na stranu. Rozhodující bitva má proběhnout právě u řeky Halys.

Armády se proti sobě rozbíhají, ale po několika minutách řinčení mečů přestává. Vojáci zvedají hlavy k nebi a instinktivně si klekají. Nejedná se o hněv bohů, ale o zatmění Slunce, které vychází právě na 8. května!

Boj už nepokračuje, králové vidí vše jako znamení a uzavírají spolu příměří. Na důkaz přátelství domluví sňatek svých potomků. Díky složitým výpočtům se bitva u řeky Halys stává nejstarší historickou událostí, u které známé přesné datum.

Kousek od francouzské vesničky Gravelines končí nadvlády obávané španělské Armady. (Phillip James de Loutherbourg / Volné dílo)
Kousek od francouzské vesničky Gravelines končí nadvlády obávané španělské Armady. (Phillip James de Loutherbourg / Volné dílo)

Když akci plánuje amatér…

Událost: Bitva u Gravelines

Kdy: 8. srpen 1588

Přírodní zásah: Mořská bouře

Anglii se Španělskem váže až do roku 1558 spojenectví. Po smrti Marie Tudorovny (1516–1558) si na trůn brousí zuby její manžel a španělský král Filip II. (1527–1598). Vidina obří říše ho zcela pohltí.

Na uprázdněný stolec ale nakonec usedá Alžběta I. (1533–1603) a problém je na světě.

Propadák v královském stylu

Benzín do ohně přilévají další události. Například neohrožený Francis Drake (1540–1596) přepadává španělské lodě a ještě za to obdrží metál! Krátce před vypuknutím konfliktu nechává Alžběta popravit Marii Stuartovnu (1542–1587).

Španělský král je rozčilený doběla a osnuje majestátní útok. Díky portugalské koruně vlastní Lisabon, odkud to má do Anglie kousek. Neohrožená Armada, jak se obávané flotile říká, unese až 50 tisíc mužů.

Filip počítá s vyloděním a následným obsazením celé země. Jeho sokyně to moc dobře ví, a tak doufá, že bitva proběhne především na moři. V květnu opouští španělské galeony přístav, za dva měsíce už očumují u břehů Cornwallu.

Obří lodě ale mají problémy s nepříznivým větrem, který je žene proti útesům. Angličané nakonec vymyslí lest, proti flotile pošlou osm hořících lodí.

Ty sice způsobí jen nepatrné materiální škody, ale Španělé jsou dokonale rozhození a nedokážou se zformovat do útočných formací. Admirálové nakonec ohlásí návrat do Španělska, u břehů Skotska je však přepadne ničivá bouře.

Až třetina plavidel ze 130 končí pod vodou a expedice získává cejch nezdaru. Při diletantsky naplánované operaci, kterou ještě zhorší počasí, umírá 15 tisíc španělských vojáků.

Jeden z podobných strojů končí v plamenech a Orlí spár se nese ve znamení neúspěchu. (US Navy / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Jeden z podobných strojů končí v plamenech a Orlí spár se nese ve znamení neúspěchu. (US Navy / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Orel uvízlí v písku

Událost: Operace Orlí spár

Kdy: 1980

Přírodní zásah: Písečná bouře

Po pádu íránského autoritativního šáha Muhammada Pahlavího (1919–1980), propuká v zemi islámská revoluce. Nadšené davy do jejího čela katapultují Rúholláha Chomejního (1902–1989).

Situace se zdramatizuje, když rozvášnění studenti vezmou útokem americké velvyslanectví v Teheránu.

Všechno špatně

Na 60 tamních pracovníků končí v rukou islamistů. Štěstí má šestice zaměstnanců, uniknou totiž ke kanadským sousedům a díky falešným pasům odcestují do Curychu. Jak ale zachránit ostatní?

Íránci chtějí po Spojených státech sebekritiku a závazek, že se nebudou vměšovat do budoucnosti země. Americký prezident Jimmy Carter (*1924) odmítá a pár hodin po únosu už plánuje záchrannou akci.

Jasně si uvědomuje, že vyřešení svízelné situace mu může vynést plusové body do voleb.

Operace Orlí spár startuje v dubnu 1980, tři speciální týmy se mají setkat zhruba 300 kilometrů od Teheránu, jenže… Helikoptéry překvapí masivní písečná bouře, a tak se jeden stroj vrací na základnu, druhý nouzově přistává.

Katastrofickou tečku dělá další vrtulník, který se zřítí během doplnění paliva. V plamenech umírá osm amerických vojáků a velitelé operaci ukončují. Mezitím Íránci objevují trosky vrtulníku a v reakci rozmísťují rukojmí po celé zemi.

Zatímco Cartera čekají nepříjemné chvíle, Chomejní se chvástá a slaví. Svobodu zajatcům zajistí až Ronald Reagan (1911–2004), který ve volbách zvítězí.

Američané jsou propuštěni minutu po jeho inauguračním projevu, a tak se spekuluje o tom, zda kauza byla uměla udržována, aby zásluhy připadly právě Reaganovi.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Arya Barznji / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla