Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies Ltd.
(NASDAQ: CHKP), předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, varuje v souvislosti s návratem žáků do škol před nárůstem hrozeb a kyberútoků na vzdělávací a výzkumné instituce.
Sektor vzdělávání čelí dlouhodobě zdaleka největšímu počtu útoků, za poslední dva roky vzrostl počet kyberútoků v této oblasti o dramatických 114 %.
V červenci byl dokonce týdenní průměr kyberútoků na vzdělávací a výzkumné organizace dvojnásobný ve srovnání s průměrem ostatních odvětví.
V 1. pololetí roku 2022 čelila jedna vzdělávací a výzkumná organizace v průměru 2297 útokům týdně, což je nárůst o 44 % oproti 1. pololetí 2021.
Návrat žáků do škol přitahuje pozornost hackerů
Studenti tráví doma při online výuce i ve škole mnoho času na internetu, takže hrozí krádeže přihlašovacích údajů, digitální identity, účtů na sociálních sítích nebo i nejrůznější bankovní podvody.
Koronavirová pandemie přinesla řadu změn. Do školních systémů se lze nyní vzdáleně přihlásit snadněji než kdykoliv v minulosti, čehož mohou zneužít i kyberzločinci.
K úspěšnému útoku na školu stačí, aby jeden učitel, student nebo rodič kliknul na phishingový e‑mail vytvořený hackerem, a vše může skončit ransomwarovým útokem, zašifrováním dat a ochromením školy na dny nebo i týdny.
Lákavé cíle
„Studenti, rodiče a školy jsou pro hackery lákavým cílem především kvůli obrovskému množství cenných dat. Data jsou pro hackery nejenom obchodním artiklem, ale také pákou například při ransomwarových útocích.
Koronavirová pandemie přinesla ve větší míře vzdálenou výuku a lepší využití technologií, ale to znamenalo i nárůst hrozeb a rizik,“ říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
„Mnoho studentů si nepřipouští, že by mohli být obětí kyberútoku. Proto ochranu a zabezpečení podceňují. Důležité je vzdělávat se a umět hrozby rozpoznat.
Stejně tak je ale důležité používat pokročilé zabezpečení na notebooku, tabletu i telefonu a nikdy neignorovat výzvy k aktualizacím operačního systému i samotných aplikací.“