Domů     Hladomor v Tenochtitlánu: Jeho obyvatelé se podobali živým mrtvolám
Hladomor v Tenochtitlánu: Jeho obyvatelé se podobali živým mrtvolám

Hlad dohání obyvatele obklíčeného Tenochtitlánu na počátku srpna 1521 k šílenství. Chytají hmyz a červy, sbírají chaluhy a řasy z jezera.

„Všude ležely mrtvoly, zápach byl nesnesitelný,“ komentuje situaci španělský kronikář Bernal Díaz del Castillo. Otrlejším to nevadí, klidně se pustí i do lidských ostatků.

Dobyvatel Španěl Hernán Cortés (1485–1547) zakládá 28. června 1519 v Novém světě na půdě dnešnho Mexika osadu Villa Rica de Veracruz.

16. srpna 1519 odtud vyráží 300 evropských pěšáků a 15 jezdců, které doprovází 1300 bojovníků z řad indiánského kmene Totonaků, s nímž Cortés uzavřel spojenectví, a dalších 1000 nosičů.

Cestou se armáda setkává s indiány z kmene Tlaxcalů a udělá z nich rovněž své spojence. Aztécký náčelník Montezuma II. (1466-1520) má z blížících se Španělů strach. Přesto posílá do jejich tábora další dary, chystá ale zároveň léčku.

Když španělská expedice dorazí do Choluly, přivítají ji tu naoko přátelsky. Cortésova překladatelka Indiánka Malinche (asi 1496/1501– asi 1529) ovšem vypátrá, že nedaleko táboří aztéčtí bojovníci připravení k útoku.

„Postřílejte je,“ nařídí Cortés, jakmile to zjistí. Jeho oddíly 25. října 1519 opouštějí Cholulu a míří do vysněného cíle – Tenochtitlánu, kde se má skrývat ohromné bohatství.

Osady Veracruz a San Juan de Ulúa v roce 1615. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Osady Veracruz a San Juan de Ulúa v roce 1615. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Hmatatelné napětí

„Musíte jim zabránit, aby přišli,“ povolává k sobě Montezuma mágy a věštce. Rituály nepomohou. „Zdálo se, že cizince nelze zastavit, což přivádělo panovníka k zoufalství.

Když selhala diplomacie i magie, rozkázal zahradit hlavní cestu z Choluly do Tenochtitlánu kmeny poražených stromů a mohutnými balvany,“ líčí současný historik Pavel Vodička. Vládce je však na pochybách.

Co když skutečně jde o boha Quetzalcoatla a jeho doprovod?! Nakonec Španěly 8. listopadu 1519 očekává na hrázi vedoucí do města asi 4000 aztéckých hodnostářů.

Když vstoupí do Tenochtitlánu, v čele zástupů je uvítá v nosítkách sám Montezuma II. Cizince ubytuje v paláci přímo naproti chrámu boha Huitzilopochtliho, jenž je patronem města. Napětí na obou stranách by se však dalo krájet.

Cortés vtrhne do Montezumova paláce a vládce i s jeho bratrem Cuitláhuacem (1476–1520) zajme. V té chvíli ho ovšem dožene prodloužená ruka guvernéra Velázqueze. „U Veracruzu se vylodila flotila Pánfila de Narváeze. Má s sebou asi 900 mužů,“ prozradí dobyvateli jeho zvědové.

Hernán Cortés využije slabosti Indiánů. FOTO: G. E./Creative Commons/Public domain
Hernán Cortés využije slabosti Indiánů. FOTO: G. E./Creative Commons/Public domain

Otevřený boj

Nezbývá než jednat. Svoji armádu Cortés rozdělí na dvě části. Asi se 70 bojovníky se vrací do Veracruzu, kde v noci zaútočí proti Narváezovým mužům a velitele zajme. Vojáky podplatí naloupeným zlatem, aby se přidali na jeho stranu. Pak se rychle vrací zpátky.

V Tenochtitlánu zatím panuje výbušná atmosféra. Pedro de Alvarado (1485–1541), velitel Španělů, kteří zůstali ve městě, rozkázal masakr indiánů. Aztékové na oplátku obléhají Alvarada a jeho muže v paláci.

Po návratu do Tenochtitlánu musí Cortés hned řešit nepříjemnou záležitost. Montezuma II. se snaží uklidnit situaci promluvou ke svému lidu. Marně. Sám je napaden a po třech dnech umírá.

Cortés sepíše Historii Nového Španělska, země, kterou dobyl. FOTO: Hernán Cortéz, Francisco Antonio Lorenzana/Creative Commons/Public domain
Cortés sepíše Historii Nového Španělska, země, kterou dobyl. FOTO: Hernán Cortéz, Francisco Antonio Lorenzana/Creative Commons/Public domain

Zlato táhne ke dnu

Španělé se rozhodnou vše vyřešit nočním úprkem z města. 30. června 1520 se pod rouškou tmy plíží ven. Akce se ale provalí. Indiáni jim úspěšně odříznou ústupovou cestu a ven z Tenochtitlánu se jich probije jenom hrstka.

Část se jich utopí v jezeře, protože je ke dnu táhne spousta zlata, které si chtěli vzít s sebou. Zbytek dobyvatelské armády ustupuje k Tlaxcale, kde se poražení Španělé zotavují. „Já to tak nenechám!“ prohlašuje Cortés. Jakmile mu otrne, verbuje další posily.

Na jaře 1521 se znovu vydává k Tenochtitlánu. Dobýt ostrovní město uprostřed jezera přímým útokem nebude snadné. S pevninou je spojují jenom tři kamenné hráze. Proto Evropané zvolí jinou taktiku.

Cortésova vojska se snaží přerušit vodovod do aztécké metropole a pomocí malých lodí zarazit i přísun potravin. Další ranou se pro obyvatele Tenochtitlánu stává epidemie neštovic, které sem Evropané dříve zavlekli.

Na nemoc umírá také Cuitláhuac, který se po Montezumovi ujal vlády. Říši nyní vede jeho synovec Cuauhtémoc (1496–1525).

Conquistadoři vstupují do Tenochtitilánu. FOTO: Margaret Duncan Coxhead/Creative Commons/Public domain
Conquistadoři vstupují do Tenochtitilánu. FOTO: Margaret Duncan Coxhead/Creative Commons/Public domain

Náčelník v oprátce

Španělé využívají slabosti indiánů, postupně obsazují všechny tři přístupové cesty k Tenochtitlánu a probíjejí se na jeho předměstí. Vyzývají obránce ke kapitulaci. Dostane se jim odmítnutí a zároveň odpovědi v podobě uťatých hlav zajatých Evropanů.

V závěru července 1521 už však ve městě propuká hladomor. Aztékové trpí a podobají se spíš živým mrtvolám, přesto brání Tenochtitlán do posledního dechu. V srpnu již Španělé ovládají sedm osmin města.

13. srpna 1521 vyplouvá od jedné z jeho bran skupina aztéckých kánoí. Španělský kapitán García de Holguín je zmerčí a pronásleduje. „Pluje s námi náš vládce,“ křičí zoufalí Aztékové. Holguín vydá rozkaz nestřílet.

„Nedotýkejte se mých věcí a příbuzných. Odveďte mne k Malinche,“ žádá prchající Cuauhtémoc. Aztékové později tvrdí, že se chtěli vzdát, španělští kronikáři vše líčí jako zbabělý útěk. Tenochtitlán definitivně padl. Cuauhtémoc se stává Cortésovým zajatcem.

Přes slib, že mu nehrozí smrt, skončí na oprátce. Španělé mučí zajatce, vybíjejí si tak vztek, že kořist z porobeného města je příliš malá.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Historie
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
Historie
Atentát na Abrahama Lincolna: Vteřiny před výstřelem
Osudová noc 14. dubna 1865 navždy změnila americké dějiny. Zatímco publikum ve Fordově divadle propuká v salvy smíchu, jeden muž připravuje nejtragičtější scénu této historické hry. Umělá inteligence nyní detailně rekonstruuje poslední okamžiky před výstřelem, který zabil prezidenta Lincolna – muže, který sjednotil národ, ale rozpoltil společnost. Události podle umělé inteligence Atentát na Abrahama Lincolna: […]
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
reklama
zajímavosti
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Pavlopetri: Potopené město, které možná inspirovalo legendu o Atlantidě
Na dně moře u jižního pobřeží Řecka se ukrývá jedno z největších archeologických tajemství – ruiny starověkého města Pavlopetri. Toto pět tisíc let staré sídlo s dokonalým urbanistickým plánem fascinuje vědce i nadšence do záhad. Mohlo být právě Pavlopetri předlohou pro bájnou Atlantidu? Lokalita: jih Řecka, u pobřeží kousek od vesničky Pounta Už v roce 1904 […]
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz