Domů     Třes, pot a husí kůže: Mohou existovat místa s negativní energií?
Třes, pot a husí kůže: Mohou existovat místa s negativní energií?

Možná jste to někde zažili i vy. Svíravý pocit na hrudi, nervozitu, pocení a depresi. Anebo taky strach, to vše bez zjevného důvodu. Nejste v tom sami. Některá místa jsou krásná, ale navzdory tomu v mnohých lidech vyvolávají nepříjemné pocity.

Tvrdí se, že by mohlo jít o místa, prosycená takzvanou negativní energií. Takové zážitky se totiž vyskytují obvykle v budovách, které mají za sebou dlouhou historii anebo třeba na hřbitovech, popravištích či místech, kde došlo k nějaké tragédii. Badatelé pro tento jev mají hned tři vysvětlující teorie.

Je možné cítit dávné emoce?

Podle první může jít o neviditelnou přítomnost emocionálních pozůstatků událostí, které se zde odehrály. Emoce totiž mohou okolí „otrávit“ nebo naopak rozjasnit a to údajně i poté, co se jejich zdroj přesunul na jiné místo.

Otázka, zda emocionální rezidua skutečně existují, zůstává zatím nezodpovězená, ale zajímavý výzkum naznačuje, že hypotéza může mít reálné základy. Studie z roku 2011 ukázala, že lidské slzy emitují chemickou látku, kterou ostatní lidé vnímají a reagují na ni.

Konkrétně bylo například prokázáno, že slzy žen snižují testosteron a sexuální vzrušení u mužů. Další výzkumy prokázaly, že také lidské potní žlázy produkují odlišné složky, pokud člověk zažívá různé emoce.

Ostatní lidé mohou tyto chemické látky vnímat i později a reagovat na ně stejnými pocity, při jakých byly vylučovány. Tedy strach vyvolává stísněné pocity a štěstí přináší pohodu a úsměv.

Někdy stačí určitý prvek, vyvolávají zasuté vzpomínky nebo negativní asociace, aby místo zapůsobilo nepříjemným dojmem. (Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay)
Někdy stačí určitý prvek, vyvolávají zasuté vzpomínky nebo negativní asociace, aby místo zapůsobilo nepříjemným dojmem. (Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay)

Řekni mi, kde bydlíš a spíš

Podle další teorie Země produkuje určité druhy energií, které mohou být v některých případech negativní. Vyzařují je prý některá podloží, podzemní voda nebo například i geologické poruchy.

Tam, kde jsou různé tunely, kanalizace nebo třeba inženýrské sítě pak také údajně může docházet k určitým narušením přirozeného zemského vyzařování a kumulaci negativní energie.

Lidé, kteří v takových místech pobývají, prý často zažívají pocity únavy, nespavost, bolest hlavy a další nepříjemné stavy, které mohou vést až k fyzickému onemocnění.

Jakkoliv jsou probírané a přičítají se jim mnohdy různé zhoubné vlivy, takzvané geopatogenní zóny zatím žádný seriózní vědecký výzkum nespojuje s nemocemi, například rakovinou, jak často tvrdí někteří příznivci alternativních věd.

Na účastníky studií a jejich emoce zapůsobila například i barva dveří místnosti.(Foto: Pierre Blaché / Pixabay)
Na účastníky studií a jejich emoce zapůsobila například i barva dveří místnosti.(Foto: Pierre Blaché / Pixabay)

Co čekáme, to přijde

A pak je tu samozřejmě síla vlastního očekávání. Pokud jdeme na místo, které je známé utrpením lidí, jako třeba koncentrační tábory, nebo je opředeno strašidelnými legendami, má to vliv na to, jak se zde lidé cítí.

Někdy prý stačí i krajinný prvek, který vyvolá v člověku skryté negativní emoce.

„Studie, ve kterých účastníci popisovali své vlastní pocity na základě emocí osoby, která dříve žila na daném místě nebo si vybrali pokoj podle určitého nápisu na dveřích, posilují starou teorii, která říká, že rychle a automaticky vytváříme asociace a ty mohou ovlivnit postoje a chování, „ tvrdí John Coley, profesor psychologie na Northeastern University v americkém Bostonu.

Mohlo by se tak zdát, že toto vysvětlení je nejpravděpodobnější, ale řada vědců přiznává, že všechny možnosti ještě nebyly zdaleka prozkoumány.

Na některých místech dobrý pocit zkrátka mít nelze. (Foto: Alexa / Pixabay)
Na některých místech dobrý pocit zkrátka mít nelze. (Foto: Alexa / Pixabay)

Duchové z ventilátoru?

Že záhadné věci nejsou snadné k vysvětlení ukazuje i případ z Velké Británie. Zaměstnanci jedné továrny na výrobu zdravotnických přístrojů v 80. letech minulého století vídají děsivé přízraky.

Do objektu se vydává skeptický výzkumník, aby zkoumal tyto jevy z vědeckého pohledu. Sám se však se zjevením setká. Podle něj tyto halucinace vyvolává zvuk, neslyšitelný pro lidské ucho, které způsobuje jeden z ventilátorů. Když ho vypnou, přízraky zmizí.

Při pokusech se stejným zvukem v jiném prostředí však dobrovolníci žádné přízraky nevidí a nemají ani žádné „podivné“ pocity. Sami vědci tehdy přiznávají, že věc neumí jednoznačně vysvětlit.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Peter H / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h