Skip to content
reklama

Třes, pot a husí kůže: Mohou existovat místa s negativní energií?

Možná jste to někde zažili i vy. Svíravý pocit na hrudi, nervozitu, pocení a depresi. Anebo taky strach, to vše bez zjevného důvodu. Nejste v tom sami. Některá místa jsou krásná, ale navzdory tomu v mnohých lidech vyvolávají nepříjemné pocity.

Tvrdí se, že by mohlo jít o místa, prosycená takzvanou negativní energií. Takové zážitky se totiž vyskytují obvykle v budovách, které mají za sebou dlouhou historii anebo třeba na hřbitovech, popravištích či místech, kde došlo k nějaké tragédii.

Badatelé pro tento jev mají hned tři vysvětlující teorie.

Je možné cítit dávné emoce?

Podle první může jít o neviditelnou přítomnost emocionálních pozůstatků událostí, které se zde odehrály. Emoce totiž mohou okolí „otrávit“ nebo naopak rozjasnit a to údajně i poté, co se jejich zdroj přesunul na jiné místo.

Otázka, zda emocionální rezidua skutečně existují, zůstává zatím nezodpovězená, ale zajímavý výzkum naznačuje, že hypotéza může mít reálné základy. Studie z roku 2011 ukázala, že lidské slzy emitují chemickou látku, kterou ostatní lidé vnímají a reagují na ni.

Konkrétně bylo například prokázáno, že slzy žen snižují testosteron a sexuální vzrušení u mužů. Další výzkumy prokázaly, že také lidské potní žlázy produkují odlišné složky, pokud člověk zažívá různé emoce.

Ostatní lidé mohou tyto chemické látky vnímat i později a reagovat na ně stejnými pocity, při jakých byly vylučovány. Tedy strach vyvolává stísněné pocity a štěstí přináší pohodu a úsměv.

Někdy stačí určitý prvek, vyvolávají zasuté vzpomínky nebo negativní asociace, aby místo zapůsobilo nepříjemným dojmem. (Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay)

Řekni mi, kde bydlíš a spíš

Podle další teorie Země produkuje určité druhy energií, které mohou být v některých případech negativní. Vyzařují je prý některá podloží, podzemní voda nebo například i geologické poruchy. Tam, kde jsou různé tunely, kanalizace nebo třeba inženýrské sítě pak také údajně může docházet k určitým narušením přirozeného zemského vyzařování a kumulaci negativní energie.

Lidé, kteří v takových místech pobývají, prý často zažívají pocity únavy, nespavost, bolest hlavy a další nepříjemné stavy, které mohou vést až k fyzickému onemocnění. Jakkoliv jsou probírané a přičítají se jim mnohdy různé zhoubné vlivy, takzvané geopatogenní zóny zatím žádný seriózní vědecký výzkum nespojuje s nemocemi, například rakovinou, jak často tvrdí někteří příznivci alternativních věd.

blank
Na účastníky studií a jejich emoce zapůsobila například i barva dveří místnosti.(Foto: Pierre Blaché / Pixabay)

Co čekáme, to přijde

A pak je tu samozřejmě síla vlastního očekávání. Pokud jdeme na místo, které je známé utrpením lidí, jako třeba koncentrační tábory, nebo je opředeno strašidelnými legendami, má to vliv na to, jak se zde lidé cítí.

Někdy prý stačí i krajinný prvek, který vyvolá v člověku skryté negativní emoce. „Studie, ve kterých účastníci popisovali své vlastní pocity na základě emocí osoby, která dříve žila na daném místě nebo si vybrali pokoj podle určitého nápisu na dveřích, posilují starou teorii, která říká, že rychle a automaticky vytváříme asociace a ty mohou ovlivnit postoje a chování, „ tvrdí John Coley, profesor psychologie na Northeastern University v americkém Bostonu. Mohlo by se tak zdát, že toto vysvětlení je nejpravděpodobnější, ale řada vědců přiznává, že všechny možnosti ještě nebyly zdaleka prozkoumány.

blank
Na některých místech dobrý pocit zkrátka mít nelze. (Foto: Alexa / Pixabay)

Duchové z ventilátoru?

Že záhadné věci nejsou snadné k vysvětlení ukazuje i případ z Velké Británie. Zaměstnanci jedné továrny na výrobu zdravotnických přístrojů v 80. letech minulého století vídají děsivé přízraky.

Do objektu se vydává skeptický výzkumník, aby zkoumal tyto jevy z vědeckého pohledu. Sám se však se zjevením setká. Podle něj tyto halucinace vyvolává zvuk, neslyšitelný pro lidské ucho, které způsobuje jeden z ventilátorů.

Když ho vypnou, přízraky zmizí. Při pokusech se stejným zvukem v jiném prostředí však dobrovolníci žádné přízraky nevidí a nemají ani žádné „podivné“ pocity. Sami vědci tehdy přiznávají, že věc neumí jednoznačně vysvětlit.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Peter H / Pixabay)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stylové koberce do dětských pokojů
rezidenceonline.cz

Stylové koberce do dětských...

Dětský pokoj by měl být pro každé dítě bezpečným...
Čeští lovci duchů: Kam se obrátit, když u vás doma straší?
enigmaplus.cz

Čeští lovci duchů: Kam se...

Zoufalá Alžběta Zelenková se obrací na svého manžela:...
Frederik VIII. cestoval i zemřel inkognito
epochalnisvet.cz

Frederik VIII. cestoval i...

Frederik VIII. vládne své zemi pouhých šest...
V manželovi našla herečka Lucie Benešová lásku a oporu na celý život
nasehvezdy.cz

V manželovi našla herečka Lucie...

Když si dva lidé skvěle...
Koření z domácí lékárny
panidomu.cz

Koření z domácí lékárny

Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v...
Jak se správně postarat o kočičí přírůstek do rodiny
iluxus.cz

Jak se správně postarat o...

Nejvíce mláďat se vždycky rodí na jaře a možná...
Tajemné volání nás zachránilo
skutecnepribehy.cz

Tajemné volání nás zachránilo

Před bouřkou, která se přihnala zčistajasna, jsme se...
Michaela Tomešová znovu v náručí bývalého milence? Manželská krize sílí...
nasehvezdy.cz

Michaela Tomešová znovu v náručí...

Není tajemstvím, že...
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz

Libštejn: Vězení...

Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme...
Plněná vejce
tisicereceptu.cz

Plněná vejce

Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami,...
Neprůstřelná senátorka Gabrielle Giffords: Přežije střelení do hlavy!
enigmaplus.cz

Neprůstřelná senátorka...

Lidé, kteří přemohli smrt. Tak se říká...
Váš příští dům možná bude z hub
21stoleti.cz

Váš příští dům možná bude z...

Možnost použití hub jako stavebního materiálu je...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte prosím variantu

Epocha