Zářná kariéra filmové hvězdy je troskách, když osud nelítostně zamíchá kartami a z uznávané celebrity se během chviličky stane podezřelý z vraždy. A přestože je soudem očištěn, jeho kariéra i život jsou v troskách.
Americký herec Robert Blake (*1933), vlastním jménem Michael James Vincenzo Gubitosi, se proslaví už jako malý kluk.
Je mu šest, když se objeví v seriálu Our Gang a než dostane občanku stihne ještě westernové seriály Red Ryder a The Cisco Kid.
Jako dospělý vytvoří ve filmech jako Purple Gang nebo Chladnokrevně role psychopatů a vrahů tak působivých, že se jimi inspiruje dokonce i Anthony Hopkins (*1937), když se připravuje na roli Hannibala Lectera v Mlčení jehňátek.
Za roli detektiva v seriálu Baretta získá Zlatý Globus i televizního Oscara – cenu Emmy.
Kořist umanuté zlatokopky
Jeho osobní život už tak úspěšný není. Otec je opilec, který dělá rodině ze života peklo. „Často mě zamykal do skříně, nutil mě jíst z podlahy, sexuálně mě zneužíval,“ vzpomíná Blake později.
Ve škole je navíc šikanován, což řeší rvačkami tak drsnými, že ho ze školy vyrazí. Ve čtrnácti uteče z domu a v sedmnácti se dá k armádě. Tam se zklidní, po návratu znovu rozjede kariéru a ožení se s herečkou Sondrou Kerrovou (*1936).
Narodí se jim syn Noah (*1965) a dcera Delinah (*1966) a dlouho se zdá, že všechno bude v pořádku. Jenže není.
Manželství 22 letech krachuje a Blake se v roce 1999 zaplete s Bonnie Lee Bakleyovou (1956–2001), podvodnicí, vyděračkou a devětkrát rozvedenou zlatokopkou, která se touží provdat za celebritu.
Když otěhotní řekne „Je to tvoje.“ A pro jistotu nejen Blakeovi, ale také druhému milenci Christianu Brandovi (1958–2008), synovi slavného herce Marlona Branda (1924-2004). Tomu dokonce dává přednost a dítě po něm pojmenuje, jenže on okamžitě vycouvá.
Blake ne a ožení se s ní. Manželství však nefunguje. Hádka střídá hádku a on se netají tím, že ji nesnáší. Místo rozvodových papírů však ukončí vztah kulka.
Kulka do hlavy na parkovišti
Večer 4. května 2001 je dvojice na večeři v italské restauraci Vitello. „Počkej v autě, něco jsem tam zapomněl,“ řekne Blake manželce a vrátí se do restaurace.
Zatímco žena sedí na sedadle spolujezdce, někdo k autu přistoupí a dvakrát ji zblízka střelí do hlavy poloautomatickou pistolí Walther P38, kterou odhodí o kus dál. Blake je po krátkém vyšetřování zatčen jako hlavní podezřelý.
Bývalý kaskadér Ronald Hambleton (*1937) totiž vypoví, že se ho pokoušel najmout k vraždě manželky. Totéž tvrdí i jeho kolega Gary McLarty. Delinah Blakeová se však za otce postaví a na policii se zlobí:
„Otec má 68 let, nemá žádnou kriminální minulost a od chvíle, co se to stalo, s policií spolupracoval. I jeho advokát byl s policií celou dobu v kontaktu. Bylo to směšné, jak jeho dům přepadli se všemi těmi auty, zbraněmi a televizními štáby.
A hned běželi na veřejnost s prohlášením, vražda je vyřešena. Proč prostě nemohl přijít jeden důstojník a požádat otce, aby šel s ním. A s prohlášením počkat, až bude o jeho vině rozhodnuto.“ Zatčen je i Blakeův dlouholetý bodyguard Earle Caldwell.
Osvobozen, přesto zničen
Ač navrhuje trest smrti, nemá prokurátorka Shellie Samuelsová kromě dvou výpovědí v ruce nic, co by Blakea s vraždou spojovalo. I ty navíc Blakeovi obhájci zpochybní.
Humbleton vypovídá výměnou za zrušení vlastního stíhání v jiném případu, McLarty je narkoman trpící halucinacemi. „Robert Blake je nevinnou obětí nepřímých a smyšlených důkazů,“ zahájí obhájci svou řeč a ptají se, proč policie nehledá další podezřelé.
Těch, kdo má na Bakleyovou spadeno, jsou desítky. Po vleklém procesu je sice v roce 2005 vynesen jednoznačný osvobozující rozsudek (osvobozen je i Caldwell), rozhodně to však neznamená konec potíží.
Tři chtiví potomci jeho ženy z předchozích manželství se na něj totiž sesypou s právníky, aby z něj vytáhli nějaké peníze, a v občanském soudním jednání dosáhnou 18. listopadu 2005 toho, že je uznán odpovědným za její smrt.
Navíc je jeho pověst v puritánské Americe příliš pošramocená, takže se nejspíš už nikdy k hraní nevrátí.