Diety jsou staré téměř jako lidstvo samo. Svědectví o nich máme už z doby kolem roku 4000 př. n. l. Vývoj diet velice úzce souvisí i s vývojem ideálu krásy.
Zatímco v gotice byly oblíbené až extrémně štíhlé ženy, v době baroka naopak všichni dávali přednost bujnějším křivkám. Boom diet opravdu přišel až v 19. století.
Tehdy se objevila například kuriózní vinná dieta slezského sedláka Jana Schrotha. Jíst se při ní smělo jenom do čtyř hodin, zato vína si hubnoucí mohl dopřát podle libosti.
O poznání lehčí
Zajímavostí je spolek nejtlustších mužů, který o radikálním hubnutí podává zajímavé svědectví. Roku 1898 ho zakládá Francouz Michel Hartigues s cílem zhubnout. Daří se mu. V době, kdy s dietou začíná, tedy v lednu 1898, váží 224 kilogramů! O rok a půl později už má jenom 145 kg.
Nejí, jenom spí
Hartigues zhubne úžasných 79 kilogramů. Jakým způsobem se mu to nakonec povede? Pomocí spánku. Dostává od lékaře prášky na spaní a nic nejí, jenom spí. Později, když už je o dost lehčí si pochutnává na bramborách a zelenině se smaženým chlebem a pije víno.