Domů     Johanka z Arku svou popularitou zastínila krále
Johanka z Arku svou popularitou zastínila krále

„Váš lid v Orléansu stihla, zřejmě z vůle Boží, těžká porážka, kterou podle mne zavinily pověry a strach, který našim lidem využitím kouzel vnukla stoupenkyně ďábla, zvaná Panna…,“ píše anglický vévoda Jan z Bedfordu (1389–1435), regent spravující dobytá území ve Francii, anglickému králi Jindřichovi VI. (1421–1471).

Ve stoleté válce dochází k rozhodujícímu zlomu ve prospěch země galského kohouta. Johanka z Arku (1412–1431), která se o něj zasloužila, ale neusíná na vavřínech. Dobře ví, že boje ještě ani zdaleka nejsou u konce.

V červnu 1429 už vyráží do dalších měst na Loiře. Postupně v rychlém sledu osvobozuje 15. června 1429 Meung, dva dny poté Jargeau a Beaugency. K bitvě dojde také 18. června 1429 u Patay severně od Orléansu.

Angličané v ní ztrácejí asi 2000 vojáků a jejich velitel John Talbot (asi 1387–1453) padne do zajetí. Francouzi přicházejí jen o pár desítek bojovníků a mají další důvod k radosti. Vítězství vnímají jako odvetu za prohranou bitvu u Azincourtu v roce 1415.

Johanka z Arku v bitvě. O průlom ve stoleté válce se zasloužila právě ona. FOTO: Hermann Stilke/Creative Commons/Public domain
Johanka z Arku v bitvě. O průlom ve stoleté válce se zasloužila právě ona. FOTO: Hermann Stilke/Creative Commons/Public domain

Arcibiskup jí nevěří

I v Troyes – místě dřívější francouzské potupy – chce Johanka vstoupit do města, ale jeho obránci vzdorují. Když Panna, zvaná po slavném vítězství Orleánská, dá výzvu k boji, raději otevřou brány. Všichni k dívce obdivně vzhlížejí.

V Châlons se k ní lidé vrhají s nataženýma rukama a žádají od ní boží požehnání. 16. července 1429 se její armádě otevře i Remeš, kam o den později přijíždí princ Karel (1403–1461).

Zdejší arcibiskup Reginald ze Chartres (asi 1380–1444) mu na hlavu vloží korunu francouzských králů. Z přítomnosti Johanky během obřadu ale významný církvení hodnostář nejásá. „Nevěřím, že si Bůh vyvolil zrovna ji. Zavání to čarodějnictvím,“ prohlašuje arcibiskup nespokojeně.

Spící Johanka na cestě do Remeše. FOTO: George W. Joy/Creative Commons/Public domain
Spící Johanka na cestě do Remeše. FOTO: George W. Joy/Creative Commons/Public domain

Podruhé zraněná

Konec léta zastihne Johanku u Paříže. Dobytí metropole se stává jejím dalším cílem. Bojovnice si ale odtud odnese nepříjemné zranění. Nepřátelský šíp zasviští vzduchem a trefí ji do stehna. Dívka vykřikne bolestí a vzápětí se sveze z koně.

Tentokrát je to horší než u Orléansu. Jeden z jejích velitelů ji odnese do bezpečí. 8. září 1429 se soumrakem končí obléhání Paříže poté, co vojsko dostalo od krále rozkaz se stáhnout. Bilance není příznivá, zemřely stovky francouzských bojovníků.

Statečná Panna poprvé okusila neúspěch, přesto pokračuje na jih k Saint-Pierre-le-Moûtier a poté i k městu La Charité na Loiře, které vysvobodí z anglické nadvlády. Realita je však krutá. Zbývá jí jen hrstka věrných mužů, na další boje došly peníze.

Karel VII. už nechce její další výpravy podporovat. Má čím dál větší strach z její popularity. Prostí lidé ji vnímají jako spasitelku a ona svojí slávou zastiňuje samotného krále. Její povýšení do šlechtického stavu 29. prosince 1429 už je jenom labutí písní.

Na chvílí je s Anglií uzavřeno příměří. Brzy se znovu rozhoří boje…

Je populárnější, než princ Karel, právě korunovaný na francouzského krále Karla VII. FOTO: Eugène Lenepveu/Creative Commons/Licence Ouverte
Je populárnější, než princ Karel, právě korunovaný na francouzského krále Karla VII. FOTO: Eugène Lenepveu/Creative Commons/Licence Ouverte

Snaží se o útěk

Severofrancouzskému Compiègne hrozí anglicko-burgundské obléhání. U toho Panna orleánská nemůže chybět. 23. května 1430 napadá burgundský tábor severně od města. Při vynuceném ústupu se nachází v zadním voji francouzského vojska.

Padne do léčky, nepřátelé ji strhnou z koně. Neohrožená bojovnice skončí v zajetí Burgunďanů, anglických spojenců. Zavřou ji nejdříve do pevnosti Beaurevoir. „Jediná šance je utéct odtud,“ pozoruje dívka z okna hluboký příkop. V září 1430 vyskočí z věže.

Její pád z více než 20 metrů ztlumí koruny stromů, přežije. Zkusí to podruhé, kdy po skoku zřejmě upadne do bezvědomí.

Johanka ve vězení. FOTO: Grégory Lejeune/Creative Commons/CC0
Johanka ve vězení. FOTO: Grégory Lejeune/Creative Commons/CC0

Ďáblovy výmysly

„Dostanete za ni 10 000 livrů a plácneme si,“ nabídnou Angličané v prosinci 1430 Burgunďanům a ti souhlasí. Svoji zajatkyni si noví páni odvádějí do severofrancouzského Rouenu, kde ji chtějí soudit. „Tvrdíte, že chcete posuzovat moje skutky. Dejte ale pozor.

Poslal mne Bůh, a jestliže zkřížíte cesty mému poslání, sami se vystavujete velkému nebezpečí,“ varuje Johanka soudce 21. února 1431 během prvního výslechu. O měsíc později začíná proces a situace dívky nevyhlíží dobře.

„Její zjevení prý pocházejí od samotného Boha. Soudci se ale domnívají, že jsou vymyšlené nebo pocházejí od Satana pekelného,“ prohlašují 26. března 1431 žalobci.

Nástrahy v žaláři

Johanka začíná zvracet. Její věznitelé se vyděsí. Pokud zemře na nějakou nemoc, a ne na základě soudního verdiktu, znamenalo by to pro ně vlastně porážku – povolal by si ji k sobě Bůh. Pozvou k ní proto lékaře.

Jakmile se uzdraví, hrozí jí mučením, přesto obžalovaná trvá na svém. Podepíše jen prohlášení, že se vzdává možnosti nosit mužský šat.

Jednou jí ale strážní schválně schovají ženskou suknici a hodí po ní pánský oděv, ačkoli Johanka protestuje, že si ho obléci nesmí. Nakonec jí nezbude, než se do něj zahalit. Její soudci potom mají důvod tvrdit, že se nezbavila svých satanských bludů.

Ve chvíli, kdy zazní rozsudek smrti upálením, zmocní se dívky zoufalství. „Ne, oheň, ne,“ šeptá si. Tisíckrát raději by zemřela mečem jako urozený bojovník, navzdory tomu ale hrdě kráčí vstříc popravišti.

30. května 1431 ji přivážou ke kůlu, a jakmile vzplane hranice, hlasitě volá Boha, dokud její tělo nepohltí plameny.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Adolf Alexander Dillens/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno