Domů     Císař proti všem
Císař proti všem
8.7.2022

Francouzské vojsko v nevýhodném postavení v údolí se zdá být snadnou kořistí. Ale co to? Napoleonova armáda se vrhá do protiútoku! Další nečekaný tah geniálního stratéga znamená nové slavné vítězství.

Rodina úředníka Carla Buonaparta z korsického města Ajaccio měla v létě 1769 všechny důvody nenávidět Francii. Tato země totiž právě násilně připojila Korsiku ke svému území. Místní občané se ovšem nikdy nepřestali považovat za Italy.

Stejně na tom byl i malý Napoleone di Buonaparte (1769–1821), který se narodil pouhé tři měsíce po francouzské anexi. Jednou to však bude on, kdo stane v čele Francie a povede její vojsko k nejslavnějším vítězstvím.

Napoleonův rodný dům v Ajacciu FOTO: Jean-Pol Grandmont / Creative Commons / CC BY 3.0
Napoleonův rodný dům v Ajacciu FOTO: Jean-Pol Grandmont / Creative Commons / CC BY 3.0

Je malý a neumí mluvit

Budoucí chlapcův osud ovlivnilo studium na francouzské vojenské škole. Od spolužáků si musel hodně vytrpět pro svůj malý vzrůst a mizernou francouzštinu. Vynahrazoval si to tím, že je porážel v prospěchu.

I později, kdy už byl důstojníkem u dělostřeleckého pluku, nepolevoval ve studiu vojenské historie. Tajně ovšem pošilhával také po politické kariéře. Když pak v roce 1789 propukla Velká francouzská revoluce, vycítil 20letý oficír příležitost k vzestupu. A plně ji využil.

Mladý a slavný dělostřelec

Zanedlouho byl z Napoleoneho, který už si nyní nechal říkat po francouzsku Napoleon, kapitán dělostřelců. Při potlačování povstání v Toulonu se vyznamenal, když prosadil zcela novou strategii a nečekané rozmístění artilerie.

Bylo mu 24, když byl za tento chrabrý čin povýšen na brigádního generála. Snadno pak získal místo vrchního velitele francouzských jednotek rozmístěných v Itálii.

Vítězil v bojích proti Italům i Rakušanům a rakouského císaře Františka I. (1768–1835) donutil podepsat příměří. Do Paříže se tak vrátil zase o něco slavnější.

Prv ní Napoleonův portrét vznikl, když mu bylo šestnáct let. FOTO: Machahn / Creative Commons / volné dílo
Prv ní Napoleonův portrét vznikl, když mu bylo šestnáct let. FOTO: Machahn / Creative Commons / volné dílo

Všichni proti jednomu

Volby v roce 1799 Napoleona vynesly do funkce francouzského prvního konzula. Reorganizoval státní správu, ozdravil finance, reformoval školství, posílil policejní aparát, vydal nový občanský zákoník, angažoval se v diplomacii. A nadále budoval silnou armádu.

V roce 1804 se dočkal jmenování císařem. Z neohroženého vojevůdce v čele velmoci, jakou byla Francie, měli pochopitelně panovníci dalších evropských zemí strach. Rok 1805 tak přinesl uzavření silné britsko-rusko-rakouské koalice.

Napoleon teď stál proti přesile. S kým bojovat dřív? Vojevůdcova volba padla na Rakousko. Francouzi rychlým postupem snadno dobyli Vídeň, porazili Rakušany a začali pronásledovat ustupující vojska jejich ruských spojenců. Schylovalo se k nejslavnější Napoleonově bitvě.

Generál je jen pro okrasu

Střetnutí u moravského Slavkova vešlo do dějin pod označení bitva tří císařů. Císař Napoleon tu stanul tváří v tvář císaři Františku I. a ruskému carovi Alexandru I. (1777–1825).

Ten sice oficiálně do čela své armády postavil zkušeného vojevůdce Michaila Kutuzova (1747–1813), ve skutečnosti se však radami ostříleného generála neřídil. To se mu také u Slavkova krutě vymstilo.

Napoleon přivedl ke Slavkovu početně slabší armádu čítající přibližně 75 000 vojáků, zatímco jednotky nepřítele čítaly zhruba o 10 000 mužů více. Francouzskému stratégovi bylo jasné, že musí přijít s dobrým plánem, jinak v bitvě neobstojí.

Bojovat postaru se nevyplácí

Rusové a Rakušané znali Napoleonovy schopnosti a nejspíš je trochu zaskočilo, že jim Bonaparte snadno přepustil strategickou Prateckou výšinu, zatímco sám vojáky rozmístil v údolí.

Napoleon, zvyklý detailně plánovat a studovat mapy, dokázal využít každou sebemenší výhodu. Počítal i s problémy a s nedůsledností ve spojeneckém velení.

Využil zkostnatělého vedení boje protivníka, jehož jednotky postupovaly podle starých a snadno čitelných pouček.

Lev skáče i do kopce

Přes Kutuzovovo varování car Alexandr navnaděný lepším postavením svých vojsk vydal povel k útoku. Spojenci tak přesně podle Napoleonova očekávání oslabili svou výhodnou pozici na Pratecké výšině.

Nastal čas pro Bonaparteho brilantní akci, která vešla do historie jako Lví skok. Francouzi náhle přešli do protiútoku a hnali se do kopce, na hlavní stan spojenců. Po dlouhých bojích zůstalo na bojišti ležet 18 000 mrtvých. Ale Napoleon Bonaparte mohl hrdě slavit nezapomenutelné vítězství.

Neutíkejte, chci bojovat!

Roky ubíhaly. Rakušané byli poraženi, pruská armáda rozprášena, Pyrenejský poloostrov dobyt. Teď už na kontinentu zbýval jen jeden protivník – stále ještě nebezpečné Rusko. Napoleon k tažení na východ sestavil dosud největší armádu, jakou kdy Evropa spatřila.

Celkem 440 000 mužů vstoupilo v létě 1812 na ruské území, ale k rozhodující bitvě ne a ne dojít. Ruský vojevůdce, generál skotského původu Michail Barclay de Tolly (1761–1818) dobře věděl, že v přímém souboji jeho poloviční armáda neobstojí.

Rozhodl se pro strategii spálené země. Ruská armáda ustupovala k Moskvě a nezanechávala za sebou nic, co by dobyvatelé mohli použít. Bojechtivý car Alexandr však nechtěl utíkat. Toužil Napoleona porazit. A tak de Tollyho odvolal a na jeho místo dosadil po letech zpátky Kutuzova.

Cesta za teplem uzavřena

I Kutuzov ovšem dál ustupoval, ale pak už náhle nebylo kam. Za zády byla Moskva. Kutuzov svedl velkou, ale marnou bitvu u Borodina a pak s těžkým srdcem přistoupil k opuštění hlavního města. Moskva byla evakuována a vypálena. Ani tady nezůstalo nic.

A zima se blížila. Kutuzov se nyní soustředil jen na to, aby mrznoucí Francouze nepustil na jih. Jeho partyzánský způsob boje slavil úspěch. Napoleon zavelel k ústupu. Z půlmilionové armády se domů z ruského tažení vrátilo pouhých 30 000 mužů.

Výprava do Ruska skončila pro Napoleona neslavným ústupem. FOTO: Adolph Northen / Creative Commons / volné dílo
Výprava do Ruska skončila pro Napoleona neslavným ústupem. FOTO: Adolph Northen / Creative Commons / volné dílo

Češi velí k útoku

„Napoleon ustupuje!“ rozkřiklo se Evropou. Další a další státy povstávaly a pomáhaly zatlačovat francouzské uchvatitele zpátky k Paříži.

V takzvané bitvě národů u Lipska v říjnu 1813 se Napoleon postavil spojenému vojsku Rakouska, Pruska, Ruska a Švédska, jemuž velel český kníže Karel Filip Schwarzenberg (1771–1820) a jehož bitevní plány připravoval český náčelník štábu Jan Radecký (1766–1858).

Napoleona čekala zřejmě největší porážka jeho kariéry. Nebo přinejmenším dosud největší.

Vyhnancovo vítězné tažení

Když spojenecká vojska zatlačila Francouze až k Paříži, vyslyšel Napoleon požadavek svých maršálů a abdikoval. Po neúspěšném pokusu o sebevraždu odcestoval v dubnu 1814 do vyhnanství na ostrov Elba v severní Itálii.

Zdálo se, že tady také Napoleonova kariéra v tichosti skončí. Napoleon však nepřestal sledovat zprávy z domova a byl si vědom, jak nová politická garnitura marně bojuje o přízeň lidu. Ta stále patřila jemu.

V únoru 1815 Bonaparte posbíral 1100 vojáků a vypravil se do Paříže. Všechny jednotky vyslané proti němu přešly na jeho stranu, a tak se vlády i císařského trůnu ujal zcela neohrožován.

Posledních 100 dní na trůnu

Návrat vyhnance z Elby přinutil k odpovědi vystrašené evropské panovníky. Začala nová válka.

Po počátečních úspěších Napoleon v červnu 1815 narazil u belgického městečka Waterloo na armádu pod velením britského polního maršála Arthura Wellesleyho, 1. vévody z Wellingtonu (1769–1852), a pruského maršála Gebharda Blüchera (1742–1819).

Tentokrát mu už ani veškeré jeho zázračné schopnosti nepomohly. Francouzi byli poraženi a sám Napoleon se po 100 dnech vlády už podruhé musel vzdát trůnu. Z internace na ostrově Svaté Heleny v jižním Atlantiku už se vrátit nedokázal. Zemřel 5. května 1821 ve věku 51 let.

Ostatky velkého vojevůdce byly uloženy v pařížské Invalidovně. FOTO: Willtron / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Ostatky velkého vojevůdce byly uloženy v pařížské Invalidovně. FOTO: Willtron / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Sláva vykoupená životy

Napoleon Bonaparte se zapsal do dějin jako jeden z největších vojevůdců všech dob.

Svedl 60 velkých bitev, což je více než Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.), Hannibal (247–183 př. n. l.) a Caesar (100–44 př. n. l.) dohromady.

Celé století po jeho smrti se vojenská teorie a praxe řídila podle jeho pojetí válčení. Často vysílal na bojiště své jednotky, které operovaly samostatně v různých směrech, a nepřítel do poslední chvíle netušil, kam bude zaměřen hlavní úder.

Byl mistrem rychlých přesunů a klamných manévrů. Nejméně 30krát úspěšně použil svůj slavný „Manœuvre sur les derrières“, kdy zálohy obejdou hlavní bojující jednotky a odříznou nepřítele od jeho týlu.

Vynikající stratég, který v době své největší slávy ovládal polovinu Evropy, za úspěchy ale také platil velkou daň: Během napoleonských válek přišly o život statisíce lidí nejen ve Francii, ale i v mnoha dalších evropských zemích.

Foto: athenaeum / Creative Commons / volné dílo, Jean-Pol Grandmont / Creative Commons / CC BY 3.0, Machahn / Creative Commons / volné dílo, Adolph Northen / Creative Commons / volné dílo, Willtron / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz