Domů     Třešně: Symbol komunismu i záruka plodnosti!
Třešně: Symbol komunismu i záruka plodnosti!
8.7.2022

Jak poznáme, že skutečně začíná léto? V zahradách, sadech i po ulicích zrají třešně! Podívejte se na ně tentokrát pěkně zblízka. I když je jich všude plno, o nějaké „obyčejné“ ovoce se rozhodně nejedná!

V jeskyních či pravěkých příbytcích archeologové běžně nacházejí spousty cenných pokladů. Zvířecí i lidské kosti, zbytky ohnišť, primitivní nástroje…, v typických kruhových stavbách ze střední doby kamenné (9000 -5000 př. n. l.) ale nechybí ani pecky od třešní!

Co to znamená? Že na sladkých červených plodech si lidé pochutnávali nejspíš už dávno předtím, než se o nich poprvé zmiňuje ve svém spise Historie rostlin řecký autor Theofrastos (asi 372 – 287 př. n. l.). A než jiný Řek, lékař Diphilus (3. stol. př.

n. l.), upozorňuje na jejich prospěšnost lidskému zdraví.

Třešně milují i v Římě, kde jsou součástí proviantu římských vojáků. Ti je konzumují za jízdy na koních a pecky plivou okolo sebe – a tak kudy jednou, tam časem vyrostou stromy!

Traduje se, že pokud se chcete vydat po stopách dávných římských cest, máte jet právě podél divokých třešní.

Na velkých farmách sklizeň svěřují strojům. Jeden strom je očesán za pár vteřin. Foto: 1195798 / Pixabay.
Na velkých farmách sklizeň svěřují strojům. Jeden strom je očesán za pár vteřin. Foto: 1195798 / Pixabay.

Pochoutka z Turecka

Nejpozději v 1. století před Kristem už se třešně účelně pěstují pro své plody. První známé plantáže se rodí na poloostrově Malá Asie, na místě dnešního Turecka, které je dodnes největším třešňovým producentem.

Právě odtud nejspíš pochází i jejich jméno. Česká třešně vznikne z praslovanské „čeršňa“, která má, stejně jako německá Kirsche, anglická cherry či francouzská cerise, původ v latinském slově „cerasus“.

A to již nezapře podobnost s městem Kérason (dnes turecké Giresun), odkud prý přiveze římský vojevůdce Licius Licinus Lucullus (asi 118–57 př. n. l.) třešně poprvé do Evropy.

Neboť ale s nálezy mnohem starších pecek je již tato teorie vyvrácena, pravý původ třešní zůstává tajemstvím…

Kdo je spočítá?

Třešeň křovitá, kyselá višeň obecná a možná ještě planá třešeň ptačí. Právě tyto odrůdy patrně znají již středověcí pěstitelé. Ovšem z několika málo druhů už je jich dnes více než tisícovka!

Máte radši tvrdší a kyselejší chrupky, nebo sladké šťavnaté srdcovky? Světlejší nažloutlé, sytě rudé, nebo až temně černé? Na všechny si však musíme chvilku počkat – nový strom začne pořádně plodit třeba za pět, někdy dokonce až za 7 let.

Ročně vás pak ale odmění v průměru 7 tisíci plody. Řadu sedmiček pak doplňují automatické stroje na sběr plodů, které vám plně obsypaný strom očešou za 7 vteřin!

Třešně jsou vitamínovou bombou. A bude se vám po nich i lépe spát. Foto: Pasja1000 / Pixabay.
Třešně jsou vitamínovou bombou. A bude se vám po nich i lépe spát. Foto: Pasja1000 / Pixabay.

Sladké třešňové sny!

A můžeme se konečně pustit do jídla! Určitě neváhejte, protože třešně jsou jedním z nezdravějších druhů ovoce.

Představují nejen nálož vitamínů C či B a celou řadu důležitých minerálů, ale jsou i plné antioxidantů, takže vám pomohou bojovat proti nemocem i stárnutí.

Přispívají k čistění jater, ledvin a krve, mají protizánětlivé účinky a zázračné se zdá být i jejich barvivo antokyan. Při testech se osvědčí jako skvělá podpora při tvorbě inzulínu, a mohl by se tak používat při léčbě cukrovky.

Díky přítomným kyselinám třešně podporují imunitní systém, pro svou energetickou hodnotu a odvodňovací účinky se zas skvěle hodí při hubnutí. A klidně si je dejte i na noc – bude se vám krásně snít, protože stimulují i pro spánek důležitý hormon melatonin!

Nejedlá japonská chlouba

Ještě než však dojde na plody, zahrne nás třešňový strom záplavou květů. Krásných, oslnivých, plných vůně, ovšem velmi pomíjivých! Vlastně tak připomínají lidský život. Když květ uvadne, už se ale tvoří plod, po kterém zbude pecka. A ta zaseje zase život další!

Třešeň je symbolem koloběhu života, především tedy v Japonsku, pověstném svou sakurovou kulturou. Plody sakury neboli třešně pilovité se paradoxně moc jíst nedají, to tu však nikdo neřeší.

Rozkvetlé sakurové koruny jsou japonskou chloubou minimálně od roku 712, kdy se o nich zmiňuje kronika Kodžiki.

Samurajové si sakurovými květy zdobí meče, zasypávají se jimi při rituálních sebevraždách a dodnes růžová kvítka najdeme na většině tradičních dekorací.

A celé Japonsko je každoročně nejslavnostnější na svátek Hanami – právě v období, kdy úchvatné sakury rozkvetou.

V Japonsku moc dobré třešně nemají. Sakury jim to však vynahradí úchvatnými květy. Foto: 1195798 / Pixabay.
V Japonsku moc dobré třešně nemají. Sakury jim to však vynahradí úchvatnými květy. Foto: 1195798 / Pixabay.

Láskyplné tradice

Místo sakury máte na zahradě raději bohatě plodící strom? Pak si dopřejte čerstvou třešňovou šťávu. Dle buddhistické tradice vám tyto doušky zajistí nesmrtelnost a plodnost!

Kouzelný pták Fénix získá věčný život proto, že spí na lůžku z třešňových květů, matku Buddhy zas během porodu ochraňuje třešňový strom.

Že tedy běžných lidí se to netýká? Ani západní či přímo naše české tradice však od o této symboliky nejsou daleko! Dívka, která na prvního máje dostane polibek pod rozkvetlou třešní, bude celý rok krásná, přitažlivá a plodná.

Ta nepolíbená uschne! Anebo ještě může zkusit na svátek sv. Barbory dát do vázy odřezané třešňové větvičky. Pokud do Štědrého dne vykvetou, dívka se do roka vdá.

Třešně visící na větvi symbolizují čistotu, ty čerstvě utržené pak ztrátu nevinnosti. Foto: 1195798/ Pixabay.
Třešně visící na větvi symbolizují čistotu, ty čerstvě utržené pak ztrátu nevinnosti. Foto: 1195798/ Pixabay.

Nahradí srp s kladivem

Můj klid je ten tam a já nemám stání, v mém srdci je bouře a v žilách vře krev. Mám ráda ten čas třešní, kdy dozrají třešně, je milenců máj a pod oknem zní mi slavičí zpěv…“

Francouzský šansoniér Jean-Baptiste Clémente (1836-1903) věnuje píseň Čas třešní své lásce Louise, která na barikádě v pařížské ulici Královské fontány ošetřuje zraněné komunardy.

Jeho vnitřní bouře způsobená láskou a touhou tu však zdaleka není podstatná! Píseň se především stane symbolem Pařížské komuny – radikálně socialistické vlády trvající od března do května 1871, která je tak trochu první komunistickou událostí v dějinách!

Inspiruje se i Komunistická strana Čech a Moravy a v roce 1990 přijme jako svůj oficiální symbol právě dvě spojené třešně se zeleným listem. Sladké ovoce tak nahradí srp a kladivo, které mají komunisté za svůj symbol už od roku 1921.

Foto: Shutterbug75 / Pixabay 1-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h