Domů     Třešně: Symbol komunismu i záruka plodnosti!
Třešně: Symbol komunismu i záruka plodnosti!
8.7.2022

Jak poznáme, že skutečně začíná léto? V zahradách, sadech i po ulicích zrají třešně! Podívejte se na ně tentokrát pěkně zblízka. I když je jich všude plno, o nějaké „obyčejné“ ovoce se rozhodně nejedná!

V jeskyních či pravěkých příbytcích archeologové běžně nacházejí spousty cenných pokladů. Zvířecí i lidské kosti, zbytky ohnišť, primitivní nástroje…, v typických kruhových stavbách ze střední doby kamenné (9000 -5000 př. n. l.) ale nechybí ani pecky od třešní!

Co to znamená? Že na sladkých červených plodech si lidé pochutnávali nejspíš už dávno předtím, než se o nich poprvé zmiňuje ve svém spise Historie rostlin řecký autor Theofrastos (asi 372 – 287 př. n. l.). A než jiný Řek, lékař Diphilus (3. stol. př.

n. l.), upozorňuje na jejich prospěšnost lidskému zdraví.

Třešně milují i v Římě, kde jsou součástí proviantu římských vojáků. Ti je konzumují za jízdy na koních a pecky plivou okolo sebe – a tak kudy jednou, tam časem vyrostou stromy!

Traduje se, že pokud se chcete vydat po stopách dávných římských cest, máte jet právě podél divokých třešní.

Na velkých farmách sklizeň svěřují strojům. Jeden strom je očesán za pár vteřin. Foto: 1195798 / Pixabay.
Na velkých farmách sklizeň svěřují strojům. Jeden strom je očesán za pár vteřin. Foto: 1195798 / Pixabay.

Pochoutka z Turecka

Nejpozději v 1. století před Kristem už se třešně účelně pěstují pro své plody. První známé plantáže se rodí na poloostrově Malá Asie, na místě dnešního Turecka, které je dodnes největším třešňovým producentem.

Právě odtud nejspíš pochází i jejich jméno. Česká třešně vznikne z praslovanské „čeršňa“, která má, stejně jako německá Kirsche, anglická cherry či francouzská cerise, původ v latinském slově „cerasus“.

A to již nezapře podobnost s městem Kérason (dnes turecké Giresun), odkud prý přiveze římský vojevůdce Licius Licinus Lucullus (asi 118–57 př. n. l.) třešně poprvé do Evropy.

Neboť ale s nálezy mnohem starších pecek je již tato teorie vyvrácena, pravý původ třešní zůstává tajemstvím…

Kdo je spočítá?

Třešeň křovitá, kyselá višeň obecná a možná ještě planá třešeň ptačí. Právě tyto odrůdy patrně znají již středověcí pěstitelé. Ovšem z několika málo druhů už je jich dnes více než tisícovka!

Máte radši tvrdší a kyselejší chrupky, nebo sladké šťavnaté srdcovky? Světlejší nažloutlé, sytě rudé, nebo až temně černé? Na všechny si však musíme chvilku počkat – nový strom začne pořádně plodit třeba za pět, někdy dokonce až za 7 let.

Ročně vás pak ale odmění v průměru 7 tisíci plody. Řadu sedmiček pak doplňují automatické stroje na sběr plodů, které vám plně obsypaný strom očešou za 7 vteřin!

Třešně jsou vitamínovou bombou. A bude se vám po nich i lépe spát. Foto: Pasja1000 / Pixabay.
Třešně jsou vitamínovou bombou. A bude se vám po nich i lépe spát. Foto: Pasja1000 / Pixabay.

Sladké třešňové sny!

A můžeme se konečně pustit do jídla! Určitě neváhejte, protože třešně jsou jedním z nezdravějších druhů ovoce.

Představují nejen nálož vitamínů C či B a celou řadu důležitých minerálů, ale jsou i plné antioxidantů, takže vám pomohou bojovat proti nemocem i stárnutí.

Přispívají k čistění jater, ledvin a krve, mají protizánětlivé účinky a zázračné se zdá být i jejich barvivo antokyan. Při testech se osvědčí jako skvělá podpora při tvorbě inzulínu, a mohl by se tak používat při léčbě cukrovky.

Díky přítomným kyselinám třešně podporují imunitní systém, pro svou energetickou hodnotu a odvodňovací účinky se zas skvěle hodí při hubnutí. A klidně si je dejte i na noc – bude se vám krásně snít, protože stimulují i pro spánek důležitý hormon melatonin!

Nejedlá japonská chlouba

Ještě než však dojde na plody, zahrne nás třešňový strom záplavou květů. Krásných, oslnivých, plných vůně, ovšem velmi pomíjivých! Vlastně tak připomínají lidský život. Když květ uvadne, už se ale tvoří plod, po kterém zbude pecka. A ta zaseje zase život další!

Třešeň je symbolem koloběhu života, především tedy v Japonsku, pověstném svou sakurovou kulturou. Plody sakury neboli třešně pilovité se paradoxně moc jíst nedají, to tu však nikdo neřeší.

Rozkvetlé sakurové koruny jsou japonskou chloubou minimálně od roku 712, kdy se o nich zmiňuje kronika Kodžiki.

Samurajové si sakurovými květy zdobí meče, zasypávají se jimi při rituálních sebevraždách a dodnes růžová kvítka najdeme na většině tradičních dekorací.

A celé Japonsko je každoročně nejslavnostnější na svátek Hanami – právě v období, kdy úchvatné sakury rozkvetou.

V Japonsku moc dobré třešně nemají. Sakury jim to však vynahradí úchvatnými květy. Foto: 1195798 / Pixabay.
V Japonsku moc dobré třešně nemají. Sakury jim to však vynahradí úchvatnými květy. Foto: 1195798 / Pixabay.

Láskyplné tradice

Místo sakury máte na zahradě raději bohatě plodící strom? Pak si dopřejte čerstvou třešňovou šťávu. Dle buddhistické tradice vám tyto doušky zajistí nesmrtelnost a plodnost!

Kouzelný pták Fénix získá věčný život proto, že spí na lůžku z třešňových květů, matku Buddhy zas během porodu ochraňuje třešňový strom.

Že tedy běžných lidí se to netýká? Ani západní či přímo naše české tradice však od o této symboliky nejsou daleko! Dívka, která na prvního máje dostane polibek pod rozkvetlou třešní, bude celý rok krásná, přitažlivá a plodná.

Ta nepolíbená uschne! Anebo ještě může zkusit na svátek sv. Barbory dát do vázy odřezané třešňové větvičky. Pokud do Štědrého dne vykvetou, dívka se do roka vdá.

Třešně visící na větvi symbolizují čistotu, ty čerstvě utržené pak ztrátu nevinnosti. Foto: 1195798/ Pixabay.
Třešně visící na větvi symbolizují čistotu, ty čerstvě utržené pak ztrátu nevinnosti. Foto: 1195798/ Pixabay.

Nahradí srp s kladivem

Můj klid je ten tam a já nemám stání, v mém srdci je bouře a v žilách vře krev. Mám ráda ten čas třešní, kdy dozrají třešně, je milenců máj a pod oknem zní mi slavičí zpěv…“

Francouzský šansoniér Jean-Baptiste Clémente (1836-1903) věnuje píseň Čas třešní své lásce Louise, která na barikádě v pařížské ulici Královské fontány ošetřuje zraněné komunardy.

Jeho vnitřní bouře způsobená láskou a touhou tu však zdaleka není podstatná! Píseň se především stane symbolem Pařížské komuny – radikálně socialistické vlády trvající od března do května 1871, která je tak trochu první komunistickou událostí v dějinách!

Inspiruje se i Komunistická strana Čech a Moravy a v roce 1990 přijme jako svůj oficiální symbol právě dvě spojené třešně se zeleným listem. Sladké ovoce tak nahradí srp a kladivo, které mají komunisté za svůj symbol už od roku 1921.

Foto: Shutterbug75 / Pixabay 1-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu […]
Věda a technika
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Věda a technika
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Věda a technika
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
reklama
záhady a tajemství
Tragédie nad Sočou: Příběh pádu legendárních Alexandrovců
Vánoční den roku 2016 se stal dnem, který na věky zaznamená historie. Vzdušná katastrofa nad ruským mořem si vyžádala životy všech 92 lidí na palubě, včetně slavného pěveckého souboru Alexandrovců. Záhadný pád doprovázely spekulace o příčinách a záchranné akce, které vyžadovaly úsilí tisíců. Přestože se soubor ocitl na pokraji zániku, jedna osudová událost změnila průběh […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
reklama
záhady a tajemství
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l